Nabycie wymarzonego kąta, to proces wymagający wiedzy i wytrwałości. Kupno mieszkania z rynku wtórnego dodatkowo obwarowane jest pewnymi wymogami związanymi z bezpieczeństwem. Między innymi o tym przeczytacie w naszym poradniku.
Mieszkanie z rynku wtórnego – co to oznacza?
W największym skrócie jest to nieruchomość, która w momencie wystawienia na sprzedaż, posiada właściciela. To może być osoba fizyczna, ale także firma. Taka nieruchomość może być domem, lokalem usługowym lub mieszkaniem. My skupimy się na tej ostatniej opcji.
Warto mieć świadomość, że istnieją pewne różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym w kwestiach formalnych. I tak na przykład, aby starać się o kredyt na kupno używanego mieszkania, trzeba do banku zgłosić się z umową przedwstępną. W przypadku rynku pierwotnego to umowa rezerwacyjna.
Mieszkanie z rynku wtórnego – formalności kredytowe
Kupno mieszkania przy udziale pożyczonych pieniędzy, to niestety sytuacja normalna. Niewiele osób może sobie pozwolić na nabycie nieruchomości bez pomocy banku. Cały proces kupna mieszkania nie tylko z rynku wtórnego trzeba rozpocząć od zbadania zdolności kredytowej. Dzięki temu uzyskacie odpowiedź na pytanie w jakim przedziale cenowym możecie szukać nieruchomości. Więcej na temat tego co bank sprawdza, badając Waszą zdolność kredytową znajdziecie w naszym poradniku. Dowiecie się z niego między innymi na co banki zwracają szczególną uwagę.
Bardzo ważnym aspektem związanym z formalnościami jest kwestia historii kredytowej. Możecie ją sprawdzić w BIK. Uzyskacie raport, w którym znajdują się informacje dotyczące Waszych zobowiązań kredytowych i finansowych. Można w nim prześledzić raport rat pożyczki. Znajdują się w nim również informacje o Waszej sytuacji płatniczej. Dowiecie się, czy nie macie opóźnień w płatnościach. Raport BIK jest również pobierany przez bank, w którym staracie się o kredyt.
Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego?
Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę? Oczywiście wybierając mieszkanie dla siebie powinniście się kierować przede wszystkim własnymi potrzebami. Przestrzegamy przed pułapką kupna „na chwilę”. To zwykle pociąga za sobą godzenie się na pewne niedogodności lokalizacji i mieszkania. A te w pewnym momencie staną się nie do zniesienia. Sprzedaż takiej nieruchomości może być sporym problemem.
Kryteria wyboru mieszkania
-
Lokalizacja
-
Infrastruktura (sklepy, ośrodek zdrowia, szkoła, drogi, transport publiczny)
-
Wielkość mieszkania
-
Piętro, na którym się znajduje
-
Cena
-
Standard mieszkania
Wymienione kryteria dotyczą nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego. A tak przy okazji – zajrzyjcie koniecznie do naszych poradników w których prezentujemy zalety i wady obu rozwiązań. W tym miejscu przeczytacie o starszym budownictwie. A w „Zaletach wyboru rynku pierwotnego” o nowym.
Otwartym pozostaje pytanie, czy mieszkanie znajdziecie sobie sami, czy jednak skorzystacie z pomocy biura nieruchomości. Obie możliwości mają plusy i minusy. W tym drugim przypadku główną wadą jest prowizja dla biura, a plusem oszczędność czasu.
Używane mieszkanie – sprawdźcie księgę wieczystą
To wręcz Wasz obowiązek przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Lektura księgi wieczystej daje ogromną ilość informacji nie tylko o samym mieszkaniu. Przede wszystkim jednak pomaga uniknąć bardzo kosztownej wpadki, jaką może być zakup lokalu o sporym zadłużeniu.
Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny. Możecie poprosić właściciela mieszkania o dostęp do niej. Składa się ona z czterech działów. W pierwszym z nich znajdują się wszelkie informacje z ewidencji gruntów, a także prawa związane z prawem własności do danej nieruchomości.
W drugim dziale księgi wieczystej podany jest właściciel – w tym wypadku – mieszkania. To również istotna dla Was informacja. Dowiecie się, czy nabywacie nieruchomość od właściciela czy pośredników. Może zaistnieć również sytuacja w której jest kilka osób oznaczonych jako dysponenci nieruchomości.
Trzeci dział księgi wieczystej zawiera informacje na temat ewentualnych praw, roszczeń, a także ograniczeń, które ciążą na mieszkaniu. W czwartej części znajdują się hipoteki. Z tego działu dowiecie się, w jakie walucie są one ustawione i w jakiej wysokości. Są tutaj również informacje dotyczące zakresu, rodzaju i pierwszeństwa. To cechy hipoteki.
Na koniec jeszcze jedna sprawa. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego ze względu na niższą cenę. Warto mieć świadomość, że w ostatnich latach ta niewątpliwa zaleta starszego budownictwa „zbladła”. Ceny na rynku wtórnym poszły mocno do góry. Porównania z kosztem nabycia mieszkania z rynku pierwotnego już nie wypadają tak dobrze. Mając jeszcze na uwadze, że często przechodzone nieruchomości będą wymagać dodatkowego nakładu finansowego na remont.
Kupno mieszkania z rynku wtórnego będzie od Was wymagało sporo czasu. Nie należy się jednak z tym spieszyć. Lepiej dokładnie sprawdzić miasto, w którym chcecie mieszkać i to jak wygląda w nim rynek nieruchomości. To pozwoli uniknąć problemów, takich jak przepłacenie za mieszkanie.