Pokój dzienny – najbardziej reprezentatywne miejsce w naszych domach. Jak urządzić salon? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakich błędów należy się wystrzegać? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.
Jak urządzić salon? Najważniejsza wskazówka
Niezależnie od tego, czy zamierzacie jedynie zmienić aranżację dziennego pokoju, czy połączycie ją z remontem tego pomieszczenia, koniecznością będzie przygotowanie planu. Oczywiście w przypadku odświeżenia salonu będzie obejmował on więcej kroków. Wydawać by się mogło, że tylko w tym przypadku ma więc on sens.
Prawda jest jednak taka, że nawet niewielka zmiana wystroju pokoju dziennego powinna być zaplanowana. Nie tylko daje nam to obraz kroków, jakie przyjdzie nam wykonać. To właśnie w tym momencie wyklaruje się pomysł na aranżację salonu. Ewentualnie zmiany w pierwotnej koncepcji wystroju pokoju dziennego.
1. Spójna wizja aranżacji salonu
Na potrzeby tej wskazówki załóżmy, że w domu macie kilku domowników w różnym wieku i też z innymi potrzebami. Zanim zabierzecie się do zmiany wystroju pokoju dziennego, warto wraz z pozostałymi mieszkańcami ustalić wspólną i spójną wizję tego pomieszczenia. Czym Wasz salon ma być?
Miejscem do relaksu dla całej rodziny? Z centralnym punktem w postaci telewizora i sofy na której będziecie siadać. Jednocześnie salon zwykle jest miejscem, w którym przyjmuje się gości. Częścią reprezentatywną mieszkania. To też trzeba uwzględnić w aranżacji. I również jak zostało wspomniane, inaczej spojrzyjcie na wystrój salonu przy kilku domownikach, niż gdybyście mieli go urządzić tylko dla siebie. W tym ostatnim przypadku prościej będzie na przykład wygospodarować kąt do relaksu z książką.
2. Najlepszy styl aranżacji wnętrz do salonu
Od razu napiszemy – jeden nie istnieje. Jest ich kilka. Generalnie rzecz biorąc, kiedy zastanawiacie się nad zmianą wystroju salonu, pomyślcie nad tym, jakie są Wasze ulubione kolory? Czy wolicie drewno, czy jednak wykończenia z innych materiałów również wchodzą w grę? Wolicie dużą ilość dodatków, czy jednak stawiacie na oszczędność?
Jednym z częściej obecnie polecanych stylów wystroju wnętrz właśnie do salonu jest skandynawski. To przede wszystkim rozwiązanie dla osób lubiących prostotę i naturalne materiały. Stonowana kolorystyka i surowość wnętrz, to cechy stylu industrialnego. Również ten sposób urządzenia salonu jest bardzo popularny.
Jeśli ważna jest dla Was rodzinna atmosfera, przytulność pokoju dziennego, to warto zainteresować się rozwiązaniami charakterystycznymi dla stylu tradycyjnego. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że zdecydowanie prościej wprowadzić go w domu niż w mieszkaniu.
3. Indywidualizm w dodatkach
Lepiej unikać prób oddania charakteru domowników w umeblowaniu. W tym wypadku dobrze jest postawić na sprawdzone i przede wszystkim praktyczne rozwiązania. Salon oprócz tego, że ma być miejscem reprezentatywnym, musi być też miejscem nadającym się do codziennego życia. Czyli funkcjonalnym i praktycznym.
Aby jednocześnie był on też miejscem, w którym będziecie czuć się jak u siebie, wprowadźcie dodatki. Takie, które – można powiedzieć – oddadzą Wasz i pozostałych domowników charaktery. Niech to na przykład będą zdjęcia z wakacji. Natomiast nie należy przesadzać z ilością dodatków. Zwłaszcza w sytuacji w której nie dysponujecie zbyt dużą powierzchnią. Musicie znaleźć kompromis między indywidualnym charakterem salonu a wspomnianą funkcjonalnością.
4. Zadbajcie o oświetlenie salonu
To jedna z częściej wymienianych wskazówek w kontekście urządzania pokoju dziennego. Oświetlenie ma tutaj duże znaczenie. Ale to nie salon jest miejscem w mieszkaniu w przypadku którego trzeba do tej kwestii przyłożyć wielką wagę. Zajrzyjcie do naszego poradnika w którym radzimy Wam jak urządzić kuchnię. To właśnie ona jest tym miejscem w domu, gdzie odpowiednie oświetlenie ma ogromną rolę.
Ale też nie bez przyczyny wymieniliśmy kuchnię w kontekście urządzania salonu. W nowoczesnym budownictwie bardzo często są one połączone. Dlatego też oświetlenie samej kuchni – de facto otwartej – będzie kierować się nieco innymi zasadami.
Skupmy się jednak na salonie. Jeśli spełnia on kilka funkcji, to oświetlenie będzie jednym ze środków do ich podkreślenia. Najczęściej w salonie występują strefy: odpoczynku, jadalniana i innych zajęć. W tej ostatniej możemy na przykład zainstalować miejsce do czytania. Każda z wymienionych stref wymaga praktycznego i funkcjonalnego oświetlenia. To głównych charakter lamp itp. w salonie. Ale to w tej części naszego mieszkania najczęściej pojawia się oświetlenie dekoracyjne. Więcej na temat parametrów światła znajdziecie w naszym poradniku.
5. Pamiętajcie o budżecie!
Jego zaplanowanie pozwoli Wam uniknąć przykrej wpadki w postaci nieskończonego remontu salonu z powodu nagłych braków w budżecie. To ile jesteście w stanie wydać na zmianę wyglądu pokoju dziennego, da Wam odpowiedź na co sobie możecie pozwolić.
Ustalając budżet pod uwagę należy wziąć między innymi jakość materiałów wykończeniowych, cenę mebli, ale również pewne priorytety przy urządzaniu salonu. Niektóre elementy wystroju mogą po prostu poczekać, aż pojawią się dodatkowe środki finansowe.
Urządzając salon nie możecie zapomnieć o najważniejszych zasadach związanych z aranżacją wnętrz. To bezpieczeństwo i funkcjonalność. Zwłaszcza, jeśli macie małe dzieci. Jednocześnie powyższe wskazówki pozwolą Wam zaaranżować salon bez większych problemów.