Wiele osób zastanawia się właśnie nad taką lokalizacją. Kupno mieszkania w centrum ma swoje ogromne zalety, ale są też pewne wady. Warto je poznać przed podjęciem decyzji.
Kupno mieszkania w centrum – dla kogo?
Wbrew pozorom to pytanie nie jest dziwne. Oczywiście wszyscy mogą zdecydować się na taką lokalizację, ale nie każdy będzie się w niej czuł dobrze. Pokażemy to na przykładzie dwóch skrajnych grup: singla i rodziny z dzieckiem. Zaczniemy od tego drugiej.
Wśród rodzin wciąż najpopularniejszą lokalizacją są przedmieścia. Cenią je przede wszystkim za trzy zalety. To spokój, który zwykle jest cechą przedmieść, bezpieczeństwo i sporą ilość terenów zielonych. Tutaj warto zaznaczyć, że o tym czym faktycznie te zalety występują, decydują czynniki indywidualne miasta. W Rzeszowie na przykład można znaleźć lokalizację z dala od centrum, ze wszystkimi zaletami przedmieść, a jednocześnie pozbawioną ich największej wady. Godzin spędzonych na dojazdach z domu do pracy. Taką lokalizacją jest osiedle Bella Dolina położone przy ulicy Lubelskiej.
Przejdźmy teraz do singla – młodej osoby rozpoczynającej swoje dorosłe życie. Z jego perspektywy zalety przedmieść to największe wady. Ze szczególnym uwzględnieniem odległości od serca miasta. I to właśnie takie osoby najczęściej decydują się na kupno mieszkania w centrum. Chcą korzystać z plusów takiej lokalizacji.
Mieszkanie w centrum – jakie ma zalety?
Pierwszą i najczęściej wymienianą jest dostępność do wszystkiego na miejscu. Bez potrzeby stania w wielogodzinnych korkach. Mamy tutaj na myśli zarówno sklepy „codziennego użytku”, a więc spożywcze, ale także duże galerie handlowe. Te ostatnie coraz chętniej lokalizują się bliżej centrum miasta.
Wybierając taką lokalizację nie będzie mieli również problem z miejscem pracy. Wiele firm umiejscowionych jest właśnie w tej części miasta. Nie będziecie więc tracić czasu na długich dojazdach.
Mieszkanie w centrum to również bliski dostęp do – zwykle szerokiej – oferty kulturowej i rozrywkowej. To w tej lokalizacji jest najwięcej pubów, restauracji, ale także kin i teatrów. Również miejsc, gdzie odbywają się koncerty. Brzmi to jak idealna lokalizacja dla młodej osoby, która chce się rozwijać i jednocześnie móc się rozerwać i wyjść gdzieś ze znajomymi.
Wspominana bliskość i łatwy dostęp do wielu miejsc przekłada się na kolejną zaletę kupna mieszkania w centrum. To oszczędności związane z dostaniem się do sklepu czy miejsca pracy. Jeśli w mieście jest dobrze zorganizowany transport publiczny, dodatkowo nie traci się czasu, chociażby na stanie w korkach. Też warto dodać jeszcze jedną zaletę tej lokalizacji. To centrum miasta jest najlepiej „skomunikowane” z pozostałymi częściami. To samo dotyczy również kwestii poruszania się w jego okolicach. Duża ilość miejskich autobusów i tramwajów to spory komfort dla mieszkańców.
Jakie wady ma mieszkanie w centrum?
Przemyciliśmy je już w pierwszej części tekstu w miejscu o tym, dlaczego rodziny wybierają przedmieścia. Bo to właśnie z ich perspektywy wady mieszkania w centrum wybrzmiewają najdobitniej. Przede wszystkim to zgiełk. Nie da się ukryć, że „środek” miasta generuje hałas. Również wynikający z natężenia ruchu w tej części. W tej kwestii wiele zależy od specyfiki miejscowości. Inaczej wygląda to w Warszawie, Krakowie czy Rzeszowie. W tym wypadku stolica Podkarpacia jest zdecydowanie najbardziej cichym i bezpiecznym miastem.
No właśnie – bezpieczeństwo. Centra miast zwykle nie kojarzą się dobrze, jeśli chodzi o zapewnienie ochrony sobie i dzieciom. Znowu warto podkreślić czynniki indywidualne miasta, ale jednak to przedmieścia jawią się jako bardziej bezpieczne.
Dla wielu osób wadą mieszkania w centrum jest niewielki wybór nowych osiedli. Faktem jest, że ta część miasta jest zdominowana przez rynek wtórny. Nierzadko są to stare kamienice. Chociaż mieszkania w nich są odnowione to jednak sam budynek (stan instalacji itd.) może pozostawiać wiele do życzenia. Problemem może być też brak miejsca parkingowego. W centrach miast znalezienie go stanowi duże wyzwanie.
Z drugiej strony w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele się w tej kwestii zmieniło. Po pierwsze coraz więcej w centrach miast nowoczesnych osiedli z rynku pierwotnego. Są one również lokalizowane w pewnej odległości od nich, ale wciąż na tyle blisko, by móc korzystać z zalet takiego miejsca. Jednocześnie pozbawione są nadmiaru hałasu, na przykład związanego z natężeniem ruchu samochodowego.
Na takich osiedlach miejsca parkingowe są zwykle przypisane do mieszkań. Znika więc jedna z bardziej męczących wad mieszkania w centrum. Nowoczesne budownictwo może się pochwalić również technologicznymi nowinkami i rozwiązaniami, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były nie znane. Dzięki temu nowe mieszkania pozwalają między innymi na znaczne oszczędności związane z codziennym użytkowaniem. Mamy na myśli chociażby zdecydowanie niższe rachunki, niż na przykład w domu czy kamienicy.