Może to stanowić – zwłaszcza dla osób bez doświadczenia – spory problem. Wielu ludzi szuka odpowiedzi na pytanie, jak urządzić dom w zabudowie szeregowej? W naszym poradniku znajdziecie sporo wskazówek na ten temat.
Dom w zabudowie szeregowej – dla kogo?
To doskonała i tańsza alternatywa dla domu wolnostojącego. Na zakup tzw. szeregówki decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. Chcąc poczuć komfort jaki daje spora powierzchnia mieszkalna. Urządzenie domu w zabudowie szeregowej może stanowić naprawdę spore wyzwanie. Duży metraż daje szansę na ciekawą aranżację. Z drugiej strony problemem może być zachowanie w projekcie trzech najważniejszych zasad wystroju wnętrz (o nich za chwilę).
Kupno domu w zabudowie szeregowej to też doskonały wybór dla osób ceniących sobie spokój i bezpieczeństwo przedmieść, a jednocześnie chcących korzystać z niewątpliwych zalet mieszkania w okolicach centrum. Takich lokalizacji można znaleźć sporo, szczególnie w dużych miastach. W Rzeszowie powstaje właśnie nowa zabudowa szeregowa przy ulicy Nowowiejskiej. To dom o powierzchni 113 metrów kwadratowych.
Jak urządzić dom w zabudowie szeregowej – najważniejsze zasady
Są one identyczne jak przy aranżacji mieszkania. Po pierwsze – funkcjonalność. Niezależnie od tego, czy urządzacie kuchnię, salon, czy pokój dla dziecka. Po drugie bezpieczeństwo. Aranżacja domu w zabudowie szeregowej nie może stanowić zagrożenia dla mieszkańców. Po trzecie wystrój powinien być praktyczny.
Chociaż dostęp do sporej powierzchni użytkowej może kusić, to lepiej nie decydować się na aranżacyjne pomysłu rodem z „koszmaru”. Na osoby zwłaszcza pozbawione doświadczenia czyha wiele pułapek związanych z wystrojem wnętrz. Możecie się z nimi zapoznać w naszym poradniku. Warto tutaj też zaznaczyć, że zwykle aranżacja dzieli taki dom na dwie części. Pierwsza z nich – prywatna znajduje się na piętrze. Parter to kuchnia, jadalnia, salon itp.
Nowoczesny i przytulny dom w zabudowie szeregowej
Stworzenie takiej aranżacji wbrew pozorom nie jest trudne. Najczęściej poleca się styl skandynawski. O ile w przypadku urządzania domu w zabudowie szeregowej zwykle nie trzeba się przejmować dostępnym metrażem, to warto jednak postawić na ten właśnie sposób. Pozwala on stworzyć funkcjonalną aranżację, dobrze rozplanowaną przestrzennie.
Klasyczny styl skandynawski to przede wszystkim naturalne materiały i kolory. Często spotyka się drewno i biel. Wnętrza w tym stylów charakteryzuje również to, że są one przytulne. Wykorzystajcie w tym celu bawełniane i lniane tkaniny. Często polecanym rozwiązaniem w przypadku stylu skandynawskiego jest szkło dymione.
Urządzając przytulny dom w zabudowie szeregowej warto też postawić na rośliny. Nie mamy tutaj na myśli jednie zaaranżowania niewielkiego ogródka. Wszak „szeregówka” daje taką możliwość. Jest to też jedna z wymienianych zalet kupna domu w zabudowie szeregowej. Sporo zieleni warto też umieścić w domu.
Kuchnia w zabudowie szeregowej – wiele możliwości
To też jednocześnie duże wyzwanie. Powierzchnią kuchni w domu nie trzeba się martwić. Dodatkowo zwykle jest ona otwarta. Daje to jeszcze więcej możliwości. Nie powinniście jednak zapominać o podstawowych zasadach aranżacji tego pomieszczenia.
Na początek musicie pamiętać o tym, aby dostosować ją do mieszkańców, którzy będą z niej korzystać. Projekt aranżacji kuchni w domu w zabudowie szeregowej powinien być bardzo dobrze przemyślany. W tym miejscu spędza się sporo czasu w ciągu dnia. Musi być praktyczne, ale też wygodnie. Dla obu tych kwestii ważne jest odpowiednie rozplanowanie stref w tej części domu.
W kuchni wyróżnia się pięć stref:
-
Zapasów (przede wszystkim lodówka)
-
Przechowywania (czyli szafki na naczynia)
-
Czyszczenia
-
Przygotowywania posiłków (blat roboczy)
-
Obróbka termiczna (kuchenka)
Ważną sprawą jest tak zwany trójkąt roboczy. Niezależnie od tego, czy aranżujecie kuchnię w mieszkaniu czy w domu ma on ogromne znaczenie dla funkcjonalności tego pomieszczenia. Trójkąt roboczy określa ustawienie trzech elementów wyposażenia. Lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Umieszczenie ich w odpowiedniej odległości od siebie pozwala w znaczący sposób poprawić funkcjonalność i wygodę korzystania z kuchni.
Między lodówką a zlewozmywakiem powinna ona wynosić od 120 do 210 cm. Między tą pierwszą a kuchenką 120-270 cm. Wszystko oczywiście zależy od metrażu Waszej kuchni. Odległość między zlewozmywakiem a kuchenką wynosi od 120 do 210 cm.
Oświetlenie w domu – najważniejsze zasady
Ten aspekt urządzania domu w zabudowie szeregowej może sprawić sporo problemu. Wybór odpowiedniego oświetlenia nie tylko wpływa na komfort życia, ale również pomaga zaoszczędzić na rachunkach.
Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: każde pomieszczenie ma swoje własne wymogi. Inne oświetlenie będzie w salonie, niż na przykład w kuchni. W tej ostatniej ogromne znaczenie mają lampy punktowe skierowane na przestrzeń roboczą.
Światło (jego barwę, natężenie) należy dostosować do przeznaczenia danego pomieszczenia. Za przykład posłuży tutaj sypialnia. Miejsce w którym chcemy odpocząć i zregenerować. W sypialni światło przede wszystkim powinno mieć ciepłą barwę. Dzięki temu nasz organizm faktycznie będzie mógł odpocząć. Więcej na temat parametrów oświetlenia przeczytacie w naszym poradniku. Warto się z nim zapoznać, bo dzięki temu stworzycie funkcjonalną aranżację swojego domu.