To jedna z najpopularniejszych form pomnażania kapitału. Inwestycja w nieruchomość pod wynajem wymaga odpowiedniej wiedzy i chłodnych kalkulacji. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat tego procesu.
Inwestycja w nieruchomość pod wynajem – jakie miasto wybrać?
Zanim podejmiecie decyzję o zakupie mieszkania celem jego wynajmowania, musisz zastanowić się nad miejscem. Miastem w którym zainwestujecie. Eksperci wskazują, że na pierwszą inwestycję najlepiej wybrać rodzinną miejscowość lub stolicę województwa. Dlaczego w taki sposób należy do tego podejść?
Na początek miasto rodzinne. Miejsce w którym mieszkacie od lat. Znacie jego specyfikę. Zalety, wady i możliwości. Wszystko co jest potrzebne przy inwestowaniu w nieruchomość nie tylko pod wynajem. To bardzo istotne informacje. Dzięki nim Twój wybór będzie bezpieczny, a przede wszystkim rentowny. Jedną dość istotna uwaga. Jeśli mieszkacie w niewielkiej miejscowości (do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców), to lepszym wyborem będzie wspomniana stolica województwa.
Po pierwsze to ona jest miejscem, gdzie zwykle są największe ośrodki akademickie i zakłady pracy. W obu przypadkach będziecie mieli „dostęp” do dwóch najczęściej wynajmujących mieszkania grup. Mowa tutaj o studentach i osobach rozpoczynających swoje zawodowe życie. Stolice województw są bardziej bezpieczne pod kątem inwestowania w nieruchomość. Po pierwsze większa liczba potencjalnych najemców. Oczywiście w mniejszych miejscowościach również mogą zostać spełnione warunki w których będziecie mogli liczyć na stałych dochód z wynajmu. To na przykład obecność dużego zakładu pracy. Firmy często korzystają z dobrodziejstw stref ekonomicznych znajdujących się w pobliżu mniejszych miejscowości.
Jak wybrać atrakcyjne mieszkanie pod wynajem?
Na tak postawione pytanie odpowiedź jest rozbudowana. W zasadzie można było ją rozbić na trzy podstawowe kwestie. Co też poniżej uczyni. Atrakcyjne mieszkanie pod wynajem to miejsce, które będzie oblegane przez osoby chcące w nim żyć. To oczywiste. Ale jest jeszcze jeden aspekt związany z tym.
Atrakcyjne mieszkanie pod wynajem to takie, które Wam – jako inwestorowi – będzie przynosić zyski przy minimalnych kosztach. Na etapie szukania takiej nieruchomości powinniście mieć to na uwadze.
Atrakcyjne mieszkanie pod wynajem – lokalizacja
Załóżmy, że wybraliście już miasto na swoją inwestycję w nieruchomość. Czas wybrać lokalizację Skupimy się na dwóch wspomnianych wyżej grupach najemców. Zarówno studenci, jak i osoby rozpoczynające swoje dorosłe zawodowe życie mają podobne wymogi. Są też oczywiście pewne różnice w kwestii wyboru lokalizacji. Zaczniemy od elementów wspólnych, które dadzą pewien ogólny obraz miejsca w którym obie grupy najemców chętnie zamieszkają.
Najważniejsze cechy lokalizacji mieszkania pod wynajem:
-
dostęp do sklepów z produktami codziennego użytku,
-
tereny rekreacyjne i zielone,
-
bliskość pubów i ośrodków kulturowych (kina, teatry itd.),
-
obecność przystanków komunikacji miejskiej,
-
spokojna okolica,
-
apteka i przychodnia.
Ostatni z wymienionych aspektów nie jest jednak bardzo istotny. Dużo ważniejsze przy podejmowaniu decyzji o najmie będzie za pewno dostęp do komunikacji i bliskość pubów. Studenci zwrócą również uwagę na odległość od uczelni. Natomiast jeśli z danej lokalizacji można do niej w miarę szybko dojechać, a niekoniecznie znajduje się ona obok, to również będzie wartością dodaną.
Z kolei osoby rozpoczynające swoje życie zawodowe najchętniej wybierają lokalizacje położone w niewielkiej odległości od swojego przyszłego miejsca pracy. Istotne z ich perspektywy jest również łatwość w docieraniu do innych część miasta jak i wydostania się z niego. W Rzeszowie – miejscu w którym znajdują się duże firmy chętnie przyjmujące młodych pracowników – takim miejscem jest osiedle Bella Dolina.
Inwestycja w nieruchomość pod wynajem – rynek pierwotny czy wtórny?
To kolejne pytanie jakie musicie sobie zadać w kontekście wyboru atrakcyjnego mieszkania na wynajem. Z jednej strony mamy rynek wtórny. Do jego zalet zalicza się cenę, a także dostęp do dużej liczby lokalizacji na terenie miasta. Natomiast trzeba mieć świadomość stanu mieszkania i możliwej potrzeby generalnego remontu.
Rynek pierwotny z kolei zapewnia przede wszystkim nowoczesne budownictwo w atrakcyjnych lokalizacjach. Również z perspektywy studentów i młodych pracowników. Warto też przytoczyć pewien dość istotny aspekt związany z wynajmowaniem mieszkania. Jego wysoki standard. W niepamięć odeszły czasy, kiedy młodzi ludzie szukający lokalu dla siebie nie zwracali zbytnio uwagę na jego wygląd. Stąd przed laty królowały na rynku najmu stare, nierzadko rozpadające się mieszkania, ale za to tanie.
Od co najmniej dekady widać bardzo wyraźny trend wynajmowania mieszkań o wysokim standardzie. Chodzi tutaj zarówno o stan nieruchomości. Dlatego wielu najemców preferuje rynek pierwotny. Po drugie aranżacja mieszkania pod wynajem powinna być na wysokim poziomie. Zapomnijcie o umieszczaniu w nim mebli po rodzicach albo starego sprzętu AGD. To tylko pozorne oszczędności, które bardzo szybko się na Was zemszczą.
Jeśli potrzebujecie porady związanej z inwestycją w nieruchomość (nie tylko pod wynajem), to koniecznie się z nami skontaktujcie.