To jedna z bezpieczniejszych form zarabiania. Nie oznacza to jednak, że nie jest obarczona pewnym ryzykiem. Aby go ograniczyć, trzeba wiedzieć czego unikać przy inwestycji w nieruchomość. Jakich sytuacji należy się wystrzegać.
Czy inwestycja w nieruchomość jest dla mnie?
Takie pytanie może pojawić się w Waszej głowie, kiedy stojąc w oknie swojego mieszkania na ostatnim piętrze podziwiacie panoramę miasta (np. Rzeszowa). Zastanawiacie się czy taka forma zarabiania jest dla Was. Znacie to miasto, jego słabe i mocne punkty. Czego potrzeba więcej? Zaraz odpowiemy na to pytanie.
Inwestowanie w nieruchomość wymaga pewnej wiedzy i odpowiedniego podejścia, natomiast można powiedzieć, że to jest rozwiązanie dla każdego. Oczywiście trzeba mieć świadomość pewnych ograniczeń, na przykład wynikających z miejsca w którym możecie zainwestować. Tutaj za przykład posłuży kupno mieszkania pod najem krótkoterminowy. Jeśli miejscowość nie ma charakteru turystycznego, to zyski z takiej inwestycji mogą się okazać daleko nie satysfakcjonujące. Dlatego, zanim zdecydujecie się na zakup mieszkania, powinniście dobrze przemyśleć możliwości.
Inwestycja w nieruchomość – brak rozeznania miasta
I teraz właśnie skupimy się na jednym z poważniejszych błędów popełnianych przez osoby, dopiero zamierzające zainwestować w swoje pierwsze mieszkanie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór miasta rodzinnego. Przy założeniu, że jest ono duże – najlepiej wojewódzkie. Już wyjaśniamy. Po pierwsze miasto rodzinne, a więc doskonale nam znane. Nawet, jeśli w międzyczasie się z niego wyprowadziliście, wiedza jaką będziecie musieli uzupełnić nie będzie duża. Z kolei stolica województwa to naturalne miejsce, gdzie ściągają nowi mieszkańcy. To również zwykle centrum ekonomiczne.
Z perspektywy inwestora w nieruchomość oznacza to między innymi sporą grupę potencjalnych najemców. Warto tutaj nadmienić, że zakup mieszkania pod wynajem, to najpopularniejsza forma zarabiania. Jak również polecana osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości. Jeśli z kolei zamierzacie „wejść” w tak zwany flipping lokali (kupno mieszkania taniej, a sprzedanie go drożej), to również duże miasta są ku temu bardziej predysponowane. Chociażby z racji tego, że przyciągają one do siebie ludzi z regionu. Do tego ceny mieszkań są z punktu widzenia inwestora atrakcyjne. Do tego rynek nieruchomości jest w miastach wojewódzkich duży.
Brak rozeznania miasta, to poważne niedociągnięcie. Po pierwsze, może się skończyć zakupem nieruchomości, która nie będzie na siebie zarabiać – na najmie – lub ciężko będzie Wam ją sprzedać z zyskiem. Chociażby dlatego, że przez brak znajomości miasta, wybierzecie lokalizację, która nie jest bezpieczna. Brak rozeznania rynku nieruchomości może skutkować zakupem zbyt drogiego mieszkania. Problemem może być również to, że nabędziecie lokal w miejscu w którym w niedługim czasie powstanie na przykład jakaś fabryka. A to ma znaczący wpływ na ograniczeniu atrakcyjności takiej lokalizacji.
Flipping nieruchomości bez doświadczenia
Nie jest to forma inwestowania w mieszkania przeznaczona dla początkujących. Na czym polega tak zwany flipping nieruchomości? W największym skrócie to zakup mieszkania po niskiej cenie, a następnie sprzedania go drożej. Takie lokale wymagają mniejszego lub większego remontu. I to właśnie w nim leży główny problem. Brak doświadczenia z odświeżaniem mieszkania może Was sporo kosztować. Bo niedoszacowanie kosztów remontu przede wszystkim spowoduje, że z pozornie atrakcyjnej inwestycji, wysokość wydatków zmieni jej charakter. Samo mieszkanie kupicie tanio, ale jego drogi remont spowoduje, że nie zarobicie dużo na jego sprzedaży. Pewnym rozwiązaniem – chociaż oczywiście wiąże się ono z dodatkowym wydatkiem – jest zatrudnienie firmy, która zajmuje oceną stanu mieszkania i potrzebnego remontu. Wiele osób wykorzystuje potencjał fachowców przy zakupie własnego „eM” z rynku wtórnego.
Opisywany flipping nieruchomości dotyczy właśnie starszego budownictwa. Jeśli w takim właśnie mieszkacie, zapewne zdarzyło się Wam widzieć ogłoszenie typu „Kupię mieszkanie do remontu. Za gotówkę” i numer telefonu. To właśnie ktoś chce zarabiać na flippingu nieruchomości.
Kolejnym krokiem związanym z taką formą inwestycji jest wybór ekipy, która przeprowadzi remont. I tutaj też przydaje się doświadczenie i znajomość rynku tego typu usług. To muszą być sprawdzeni i uczciwy fachowcy. Do tego – jako „przejściowy” właściciel – musicie mieć pewność, że praca zostanie wykonana w „100%”. Co oznacza odświeżenie mieszkania w taki sposób, aby można je było sprzedać po wyższej cenie. Wracając do pytania z tytułu, czego nie robić przy inwestycji w nieruchomość, to w tym wypadku nie wynajmować przypadkowej ekipy remontowej.
Inwestowanie w nieruchomość – czas i pieniądze
Co oczywiste bez tych ostatnich nie ma co marzyć o zakupie mieszkania. Są dostępne kredyty, ale bez wkładu własnego się nie obędzie. I zatrzymajmy się na chwilę przy pieniądzach właśnie. Jednym z częściej popełnianych błędów przez początkujących jest niezapewnienie pewnej rezerwy budżetowej. Jeśli zainwestowaliście w mieszkanie pod wynajem, to musicie mieć świadomość tego, że może ono stać puste przez jakiś czas. Generować koszt, który jako właściciel, musicie pokryć. Zanim więc zainwestujecie, przygotujcie sobie tak zwaną poduszkę finansową. Zapas, który pozwoli Wam pokryć koszty, a jednocześnie opłacać codzienne wydatki.
Po drugie czas. I ten aspekt należy rozumieć dwojako. Po pierwsze zanim zainwestujecie w nieruchomość musicie zapoznać się z całym procesem. Z tym jak krok po kroku przebiega taka forma pomnażania oszczędności. Wiele informacji znajdziecie w naszych poradnikach. Drugi aspekt związany z poświęceniem sporej ilości czasu dotyczy wyszukiwania potencjalnych inwestycji. W pewnym stopniu jest to podobne do kupowania sobie mieszkania. Zanim znajdziemy to wymarzone przyjdzie nam obejrzeć wiele lokali. Nie tylko pod kątem tego jak wygląda samo mieszkanie. Bardzo istotne jest też poświęcenie na sprawdzenie lokalizacji.
Jeśli potrzebujecie informacji na temat inwestycji w nieruchomość, to zapraszamy do kontaktu z nami.