To proces, który potrafi być długi i stresujący. Kupno mieszkania – zwłaszcza jeśli nie mamy obycia i doświadczenia – jest najeżone wieloma pułapkami. Nasze porady pomogą Wam ich uniknąć.
Kupno mieszkania – od czego zacząć?
Przede wszystkim musicie się zastanowić, jakie warunki ma spełniać lokalizacja, najbliższa okolica i samo lokum. Mamy tutaj na myśli również kwestie związane z finansami. I to właśnie one powinny być na początku całego procesu kupna mieszkania. Wasze możliwości finansowe, jak również zdolność kredytową. Od jej obliczenia należy zacząć. Warto wiedzieć co biorą pod uwagę banki.
Zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie dwóch analiz. Pierwsza z nich określana jest mianem jakościowej. Druga to ilościowa. Co jest brane pod uwagę?
Zdolność kredytowa – analiza jakościowa:
-
wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu,
-
wykonywana zawód, staż pracy, zajmowane stanowisko,
-
historia kredytowa (brane pożyczki i sposób ich spłacania).
Zdolność kredytowa – analiza ilościowa:
-
uzyskiwane dochody,
-
miesięczne koszty utrzymania (rachunki, czynsz itd.),
-
istniejące zadłużenie (karty kredytowe, spłacane pożyczki itp.).
W największym skrócie można powiedzieć, że bank bierze pod uwagę i porównuje przychody z miesiąca i wydatki. W ten sposób może stwierdzić, czy zostają pieniądze na spłacanie pożyczki.
Kupno mieszkania – wybór lokalizacji
Przede wszystkim należy się kierować własnymi potrzebami. Przy zakupie mieszkania miejcie też na uwadze przyszłość. Oczywiście zawsze istnieje możliwość przeprowadzki w sytuacji w której na przykład założycie rodzinę. Może się jednak okazać, że przyjdzie Wam mieszkać w tym samym miejsce przez wiele lat. Dlatego trzeba brać to pod uwagę przy wyborze lokalizacji.
Można powiedzieć, że istnieją dwie podstawowe opcje. To centrum miasta i przedmieścia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkać pomiędzy nimi. Ten podstawowy podział istnieje przede wszystkim po to, aby pokazać zalety i wady obu lokalizacji. Jednocześnie wskazać, że osiedla położone pomiędzy nimi zwykle posiadają plusy, ale i minusy centrum i przedmieść.
Wybierając lokalizację warto znać miasto w którym przyjdzie Wam mieszkać. Po pierwsze dlatego, że pozwala to ocenić, czy dane miejsce jest dobrze skomunikowane z innymi częściami miejscowości. Dzięki temu będziecie wiedzieć, czy trzeba będzie stać w kilometrowych korkach, aby chociażby wrócić z pracy do domu.
Znajomość miasta to także wiedza, których jego części lepiej unikać. Chociażby ze względu na niebezpieczną okolicę lub „przykre” towarzystwo. W tym drugim przypadku mamy na myśli między innymi głośny zakład pracy. Mieszkania w takich miejscach są zwykle tańsze. Jednak kosztem jakości życia.
Tak jak ważna jest lokalizacja osiedla, tak nie można też zapomnieć o sprawdzeniu najbliższej okolicy. Zarówno pod kątem obecności miejsc mających wpływ na codzienne życie, jak i potencjalnych zagrożeń. Zaczniemy od tego ostatniego aspektu. Załóżmy, że właśnie powiększyliście rodzinę i szukacie miejsca w którym wychowacie dziecko.
Oglądając najbliższą okolicę, sprawdźcie czy jest ona bezpieczna z punktu widzenia malucha. Na pewno warto zorientować się jak wygląda poruszanie się samochodami po osiedlu i wokół niego. Czy są progi zwalniające, dobrze oświetlona przestrzeń ulicy i chodników? Czy kierowcom nic nie ogranicza widoczności? Wydają się to rzeczy nieistotne a jednak mają wpływ na bezpieczeństwo.
Pod tym kątem zdecydowaną przewagę ma rynek pierwotny. Przede wszystkim dlatego, że nowe osiedla są budowane przy zastosowaniu nowych standardów. Także dotyczących bezpieczeństwa. W najbliższej okolicy Waszego – być może – przyszłego mieszkania powinny się znaleźć sklepy w których będzie można załatwić codzienne sprawunki. Obecność apteki w okolicy to wartość dodana lokalizacji. Ośrodek zdrowia, przedszkole, szkoła i tereny rekreacyjne – bez tego też się nie obędzie.
Jak oglądać mieszkanie?
Przede wszystkim pod kątem swoich potrzeb. Już przeglądając ogłoszenia o sprzedaży mieszkań powinniście się nimi kierować. Oczywiście w przypadku nieruchomości jest możliwość pewnych przeróbek i dostosowania ich do swoich potrzeb. Natomiast im mniej ich będziecie musieli wykonać, tym lepiej. I też taniej.
Jeśli wybierzecie pewną grupę mieszkań (prawie nigdy nie jest to tylko jedno ogłoszenie i od razu ceny strzał), to przyjdzie czas na ich obejrzenie. Najważniejsza zasada – nie róbcie tego wieczorem przy sztucznym świetle. Mieszkanie najlepiej oglądać w okolicy południa. W świetle dziennym łatwo zobaczyć pewne niedoróbki, czy też wady mieszkania.
Konieczności jest sprawdzenie go pod kątem zgodności z ofertą. Mamy tutaj na myśli chociażby kwestie metrażu. Niezależnie od tego, czy wybieracie mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Natomiast w przypadku lokali „przechodzonych” niezwykle ważna jest ocena ich stanu. Jeśli sami nie posiadacie umiejętności, które są niezbędne, zdecydujcie się na wynajęcie fachowcom. Owszem będzie trzeba im zapłacić. Po pierwsze jednak dzięki temu oszczędzicie na remoncie. Nierzadko bardzo drogim. Zwłaszcza, jeśli kupujecie mieszkanie z długoletnim stażem. Po drugie dzięki fachowcom unikniecie zakupu lokalu z ukrytymi wadami. Takimi, które w praktyce uniemożliwią codzienne życie.
Niezależnie od tego, czy macie już pewne doświadczenie, czy jesteście przed wyborem pierwszego mieszkania na pewno przydadzą się Wam nasze porady. Koniecznie zajrzyjcie do działu w którym się nimi dzielimy.