Wasze nowe mieszkanie prawie zaaranżowane. Kuchnia i łazienka już cieszą oko. Przyszedł czas na sypialnię. W teorii najłatwiejsze pomieszczenie do aranżacji. Czy jednak na pewno? Stajecie przed wyzwaniem jak wybrać łóżko do sypialni. I okazuje się, że nie jest tak prosto.
Łóżko do sypialni – jakie musi być?
Zaczniemy od tak postawionego pytanie. Tak naprawdę odpowiedź na nie jest prosta i jednocześnie bardzo rozbudowana. Łóżko, które znajdzie się w sypialni powinno być wygodne. Ma służyć do spania i regeneracji organizmu. I to ta prosta część. Bo wygodne łóżko tak naprawdę dla każdego będzie oznaczało co innego. I nie mamy tutaj na myśli jedynie stopnia twardości materaca. Z racji tego, że to teraz najpopularniejsza forma łóżka, to właśnie na nim się skupimy.
Za wygodę odpowiada także samo wykonanie materaca. W tym oczywiście jego wypełnienie. Ale to nie wszystko. Należy wziąć pod uwagę również ramę łóżka do sypialni. To z czego będzie wykonana. W jaki sposób stanie się elementem nośnym dla materaca i w jaki sposób odbije się to na naszym organizmie. Nie tylko jego fizycznej strony. Problemy ze snem to przecież poważne obciążenie dla samopoczucia i psychiki.
Jaki materac wybrać?
Zaczniemy jednak od tej części łóżka, które kupicie do swojej sypialni. Istnieje kilka rodzajów materacy. Różnią się między sobą chociażby wykonaniem i oczywiście ceną. Do najtańszych, ale zarazem najsłabszych jakościowo należą materace bonelowe. W największym skrócie są one wykonane ze sprężyn, które tworzą siatkę. Warto zwrócić uwagę z jakiej jakości drutu są zrobione. Sprężyny obłożone są wkładką i pianką poliuretanową. Może to też być włókno kokosowe. Niestety taki materac bardzo słabo odwzorowuje naszą budowę anatomiczną.
Dużo lepszym – przy tym droższym – rozwiązaniem jest model kieszonkowy. Wykonany jest on ze sprężyn i warstw, które je od siebie oddzielają. Te ostatnie są zrobione z pianki poliuretanowej. Mogą być też wykonane z lateksu. Co ważne – im więcej wspomnianych sprężyn, tym lepiej. Taki materac będzie po prostu lepiej odwzorowywał budowę anatomiczną człowieka. A co za tym idzie będzie się Wam na nim dobrze spało.
Ostatnim typem, którym się zajmujemy, jest materac lateksowy. Bez wątpienia należy do najpopularniejszych modeli. Przede wszystkim charakteryzuje je wysoka elastyczność. Wykonane są one z zwulkanizowanego mleczka kauczukowego. Co ważne materace te są bardzo trwałe. Przy ich wyborze powinniście zwrócić uwagę na wypełnienie. A dokładniej rzecz biorąc stosunek lateksu naturalnego do syntetycznego. Im więcej tego pierwszego, tym lepiej.
Łóżko do sypialni – najważniejsze parametry materaca
Rodzaje mamy już za sobą, czas na parametry na które powinniście zwrócić uwagę w sklepie. Zaczniemy od elastyczności powierzchniowej. To parametr, który „opowiada” jak pracuje przestrzeń materaca pod wpływem nacisku (na przykład naszego ciała).
Kolejna cecha określana jest jako elastyczność punktowa. Co oznacza? Jest to cecha materaca, która wskazuje na to, że powierzchnia ugina się jedynie w tym miejscu w którym następuje nacisk. Co to oznacza dla higieny snu? To jest gwarant odpowiedniego podparcia dla naszego układu kostnego. Dzięki niemu zostają zachowane naturalne krzywizny kręgosłupa. Co to oznacza dla jakości snu, a przede wszystkim funkcjonowania po przebudzeniu, nikogo chyba przekonywać nie trzeba.
Twardość materaca – parametr o którym mówi się najwięcej w kontekście zakupu łóżka do sypialni. Wokół niego narosło też sporo mitów. Parametr ten opisany jest literą H i cyfrą (od 1 do 4). Pamiętajcie o tym, że odczucie co do twardości materaca jest sprawą subiektywną. Wspomniane oznaczenie wskazuje wagę ciała dla której dany model jest odpowiedni. Materace H1 są polecane dla osób ważących do sześćdziesięciu kilogramów. Z kolei H4 – powyżej stu kg. Najczęściej wybieranym jest materac o wartości H2. Tę twardość można określić mianem uniwersalnej. Co ciekawe wyśpią się na nim osoby o różnych preferencjach co do tego parametru.
Najpopularniejsze wymiary materaców:
-
jednoosobowe (80×200 cm, 90×200 cm, 100×200, 120×200 cm),
-
dwuosobowe (140×200 cm, 160×200 cm, 180×200, 200×200 cm).
Tu trzeba zaznaczyć, że są to wymiary standardowe. Zanim zdecydujecie się na dany materac, koniecznie trzeba zmierzyć przestrzeń ramy (oczywiście od wewnętrznych części). I co ważne – powinniśmy dodać parę centymetrów do tych wymiarów. Materac nie powinien być wkomponowany na siłę.
Jaka rama do łóżka w sypialni?
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są modele drewniane. Nierzadko określa się je też mianem uniwersalnych. Do zalet takiej ramy należy trwałość a także to, że jest łatwa w utrzymaniu. Drewniana rama to dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z alergią. Odstraszać może cena takiego modelu. Natomiast, jeśli rama jest wykonane z drewna klejonego, to koszt zakupy będzie niższa.
Rama może być także wychowana z metalu. Takie łóżka najlepiej sprawdza się w sypialniach w nowoczesnej aranżacji. Do zalet takie ramy należy przede wszystkim jest jej ogromna trwałość. A także odporność na uszkodzenia. Ramy metalowe są również lekkie. Do plusów zaliczyć można również niższą cenę w porównaniu do wyżej opisanego modelu. Jeśli chodzi o wady, to głównie wymienia się kwestie wizualne. Faktem jest, że takie ramy wyglądają dość specyficznie. Nie każdemu to odpowiada.
Jest jeszcze jeden minus. Szczególnie odczuwalny w małej sypialni. Metalowe ramy nie mają wbudowanych pojemników. A więc miejsca, gdzie można schować wiele rzeczy, oszczędzając na powierzchni sypialni. Chociaż warto na koniec dodać, że to metalowe ramy są polecane w sytuacji, gdy nie macie zbyt dużo miejsca.