Inwestycja w nieruchomość celem jej udostępniania to bardzo popularna forma zarabiania. Lokalizacja takiego mieszkania pod wynajem musi spełniać co najmniej kilka kryteriów. I to z nimi zapoznacie się w poniższym poradniku.
Lokalizacja mieszkania pod wynajem – centrum czy przedmieścia?
To pierwsze pytanie na jakie sobie odpowiemy. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, ale też i pewne minusy. Zarówno z punktu widzenia Was jako inwestorów, jak i osób, które szukają mieszkania pod wynajem. I oczywiście te dwie lokalizacje to niejedyne możliwości. Zdecydowanie częściej trafiają się mieszkania położone pomiędzy nimi. I to właśnie w takich miejscach przyjdzie Wam przebierać, kiedy będziecie szukać lokalizacji dla swojej inwestycji.
Dlaczego więc ograniczyliśmy się tylko do centrum i przedmieść? To w ich wypadku najłatwiej pokazać, która z lokalizacji odpowiada danej grupie potencjalnych najemców. Wybierając miejsce w które zainwestujecie, to właśnie potrzebami tych ostatnich, powinniście się kierować. Oczywiście znaczenie mają także środki finansowe jakie posiadacie (lub możecie zdobyć). Natomiast celem inwestowania w nieruchomości pod wynajem jest zarabianie. A to oznacza określenie grupy docelowej, a następnie wybranie lokalizacji atrakcyjnej z jej punktu widzenia.
Do najpopularniejszych najemców zalicza się studentów, młode osoby rozpoczynające życie zawodowe i rodziców z małymi dziećmi. Pierwsi często wybierają mieszkanie blisko centrum – naturalnego miejsca, gdzie toczy się życie towarzyskie miasta. Z kolei rodzice wolą jednak zdecydowanie bardziej spokojne i bezpieczne lokalizacje. W tym wypadku zwykle pojawiają się właśnie przedmieścia. Co z trzecią wymienioną grupą? W tym wypadku bywa bardzo różnie. Plusem lokalizacji mieszkania będzie bliskość strefy ekonomicznej, a więc potencjalnego miejsca pracy.
Najbliższa okolica mieszkania pod wynajem – jak powinna wyglądać?
Skala makro lokalizacji to jedno, ale przeglądając ogłoszenia, a następnie dokonując wizji lokalnej, musicie zwrócić uwagę na co najmniej kilka rzeczy. To podobna sytuacja jak przy kupowaniu mieszkania dla siebie. Z tą różnicą, że tutaj trzeba mieć też na uwadze wymogi poszczególnych grup najemców.
Zaczniemy jednak od ogólnych kwestii dotyczących najbliższej okolicy Waszej nieruchomości pod wynajem. Niezależnie od tego jacy najemcy zdecydują się w niej zamieszkać, zwrócą oni uwagę na zaplecze handlowo – usługowe. Dostęp do sklepów z codziennymi produktami, jak również tymi, które spełniają nieco bardziej rozbudowane potrzeby, to jeden z najważniejszych czynników związanych z wyborem miejsca zamieszkania. Mamy tutaj na myśli oczywiście skalę mini – czyli najbliższą okolicę.
Kolejną czynnikiem podnoszącym atrakcyjność danej lokalizacji jest dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Im bliżej mieszkania będą, tym na większą liczbę chętnych możecie liczyć. To też czynnik, który pozwala ustalić wyższą cenę za najem. A zasada w tym ostatnim wypadku jest dość prosta. Wyższy standard lokalizacji (również samego mieszkania), to „przyzwolenie” na większą cenę. Jednocześnie potencjalni najemcy godzą się płacić więcej w sytuacji, gdy miejsce jest dla nich atrakcyjne.
Są też oczywiście pewne czynniki charakterystyczne dla konkretnych grup najemców. Rodzice z małymi dziećmi na pewno zwrócą uwagę na bliski dostęp do żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej. Istotnym aspektem atrakcyjnej lokalizacji mieszkania pod wynajem będzie też bezpieczeństwo w najbliższej okolicy. Mamy tutaj na myśli chociażby monitoring. Ale również to jak wygląda bezpieczeństwo związane z poruszaniem się po najbliższej okolicy, zarówno pieszo jak i samochodem. Czy na osiedlu znajdują się rozwiązania, które możliwości szybkiego poruszania się po nim? A więc narażenia mieszkańców na wypadki i zagrożenie życia. To dla rodziców małych dzieci bardzo ważne.
Z kolei studenci raczej nie zwrócą na to uwagi. A na pewno nie będzie to priorytetem przy wyborze lokalizacji. Z ich punktu widzenia ważna może być na przykład bliskość uczelni. Natomiast warto zaznaczyć, że jeśli nie uda się Wam znaleźć nieruchomości w jej pobliżu nie oznacza to braku możliwości wynajmowania mieszkania tej największej grupie najemców. Studenci, jak wspomnieliśmy, cenią bliski dostęp do centrum. Można więc szukać mieszkania w takiej okolicy. W tym wypadku jednak powinniście zwrócić uwagę na transport miejski i skomunikowanie danego osiedla z innymi częściami miasta. W tym lokalizacją uczelni.
Wybierając miejsce pod swoją inwestycję w nieruchomość pod wynajem musicie wziąć również pod uwagę specyfikę miasta. Często to podkreślamy, ale dlatego, że jest to po prostu ważne. A przede wszystkim na wpływ na powodzenie i bezpieczeństwo inwestycji. Przykładowo Kraków to miasto, które kojarzy się ze studentami. To zdecydowanie największa grupa najemców w stolicy Małopolski. Daje więc duże możliwości, jednocześnie jednak jest na tym rynku spora konkurencja. Rzeszów, który jest oczywiście miastem mniejszym, posiada jednocześnie ogromny potencjał właśnie związany z ośrodkami akademickimi. Specyfika samego miasta pozwala też inwestować w nieruchomości położone dalej od uczelni, ale z dużymi szansami wynajęcia studentom. Lokalizacje położone blisko serca miasta są bardzo dobrze skomunikowane z miejscami, gdzie znajdują się ośrodki akademickie.
Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją w mieszkanie pod wynajem w stolicy Podkarpacia, zapraszamy do kontaktu z Nami.