Jeśli zastanawiacie się nad ulokowaniem swoich oszczędności w taki sposób, to poniższy poradnik jest dla Was. Znajdziecie w nim wskazówki dla początkujących inwestorów w nieruchomości. Przydatne również dla osób bardziej zaawansowanych.
Najważniejsza wskazówka dla początkujących inwestorów
Zaczniemy od rzeczy absolutnie najbardziej istotnej. Zanim zaczniecie swoją przygodę z inwestycją w nieruchomość powinniście się zastanowić nad tym, czy jest to rozwiązanie dla Was. To po pierwsze. W tym wypadku przyda się ogólna wiedza na temat całego procesu inwestowania w nieruchomość. Kto raczej nie powinien decydować się na taką opcję lokowania oszczędności?
Na pewno osoby, które nie są w stanie kalkulować „na chłodno”. Im mniejszy udział emocji w procesie kupowania nieruchomości, tym lepiej. Tutaj należy kierować się przede wszystkimi liczbami, wyliczeniami, danymi i wiedzą. O tej ostatniej będzie później. O ile w przypadku zakupu mieszkania dla siebie nierzadko „uruchamiamy” emocje (chociaż nie są one dobrym doradcą), o tyle tutaj naprawdę należy postawić na chłodną głowę.
Inwestowanie w nieruchomości nie jest też przeznaczone dla osób, które nie są nastawione na ciągłe zdobywanie wiedzy. Dotyczy ona nie tylko samego procesu, tego jak on przebiega i jakich błędów należy się wystrzegać. Inwestowanie w nieruchomości wymaga poznania miasta w którym będziecie chcieli ulokować swoje oszczędności. Znajomość jego specyfiki i tego jak wygląda rynek mieszkaniowy, to absolutne minimum. A takiej przydatnej wiedzy, mającej wpływ na powodzenie inwestycji, jest dużo więcej. Gdzie jej szukać? Mnóstwo poradników znajdziecie na naszej stronie. Ale oczywiście nie musicie ograniczać się tylko do niej. Wiele cennych wskazówek nie tylko dla początkujących inwestorów w nieruchomości można znaleźć między innymi na Youtube. Źródła wiedzy należy dywersyfikować.
Jakie umiejętności przydadzą się inwestorowi w nieruchomość?
Jest ich wiele, ale skupimy się jedynie na kilku. Tych najbardziej istotnych. Zaczniemy od odporności na stres. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na wynajem długoterminowy, flipping mieszkaniami, czy najem krótkoterminowy – że ograniczamy się tylko do kilku przykładów – ta cecha może mieć ogromne znaczenie dla powodzenia procesu. Na to jak sobie radzicie ze stresem macie wpływ. Można taką umiejętność w sobie „wyrobić” lub po prostu poprawić.
Na pewno przy inwestowanie w nieruchomości przyda się wiedza na temat negocjacji. I też pewnego rodzaju umiejętności ich prowadzenia. Dotyczy to nie tylko negocjowania ceny za mieszkanie. Chociaż to akurat bardzo przydatna zdolność, jeśli zdecydujecie się na flipping nieruchomości. To w dużym uproszczeniu kupowanie mieszkanie w niskiej cenie, a następnie sprzedaży go drożej. Zwykle to nieruchomość przeznaczona do remontu. Nierzadko generalnego.
Wspominaliśmy już o potrzebie nauki, zdobywania wiedzy w kontekście inwestowania w nieruchomości. Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że rynek wciąż się zmienia. Owszem są pewne ogólne wytyczne jakimi należy się kierować przy inwestowaniu w nieruchomości. Sami wielokrotnie prezentowaliśmy poradniki w których o nich piszemy. Ale i tak trzeba trzymać rękę na pulsie. Obserwować w jaki sposób kształtuje się rynek. Jaki zmiany zachodzą w procesie inwestowania w nieruchomości. Dobrym przykładem jest najem długoterminowy. To rodzaj inwestycji proponowany dla początkujących. Kiedy już zagłębicie się w temat, sami zobaczycie jak na przestrzeni ostatnich lata zmienił się wynajem długoterminowy. Chociażby w kontekście kształtowania się potrzeb i wymagań najemców. Ostatnia cechą jaką się zajmiemy jest nawiązywanie relacji międzyludzkich. Im szybciej i łatwiej Wam to będzie przychodzić, tym lepiej będzie przebiegał proces związany z inwestowaniem. I tutaj znowu za przykład posłuży wynajmowanie mieszkania. Dobre kontakty z najemcami to mniejsze ryzyko na przykład tego, że uciekną w połowie umowy. A Wy zostaniecie z pustym mieszkaniem generującym jedynie straty. Oczywiście przed taką sytuacją można się zabezpieczyć w umowie o najem. Ale to już inna sprawa.
Znajomość specyfiki miasta i rynku
O tym już również wspominaliśmy. Oba te aspekty mają niebagatelny wpływ powodzenie Waszej inwestycji. Zacznijmy od rynku. Zbadanie tego jak wygląda on w danym ośrodku miejskim przede wszystkim da Wam odpowiedź na pytanie, jak duża jest w nim konkurencja. Jeśli jesteście inwestorem z niewielkim doświadczeniem im mniejsza będzie ta ostatnia, tym lepiej. Zainwestowanie w nieruchomość w Krakowie jest dużym i ciekawym wyzwaniem. Jednak konkurencja w stolicy Małopolski może być zbyt duża dla początkującego inwestora. Dużo lepszym miastem z jego perspektywy może się okazać Rzeszów. Szczególnie w kontekście wynajmu długoterminowego.
Co oznacza znajomość specyfiki miasta? Zanim zdecydujecie się w nim zainwestować w nieruchomość powinniście je poznać. Jak wygląda perspektywa rozwoju miasta w najbliższych latach? Czy „ściąga” ono do siebie nowych mieszkańców, czy jednak się wyludnia? Jak wygląda gospodarka w mieście. Czy pojawiają się w nim nowe firmy, czy istnieją strefy ekonomiczne. I w jakim stopniu te ostatnie są zapełnione. To wiele mówi o tym jak oceniane jest przez biznes dane miasto.
To jednak nie wszystko co powinniście wiedzieć. Załóżmy, że zdecydowaliście się na zainwestowanie w mieszkanie celem wynajmu długoterminowego. Przyjrzymy się więc miastu pod tym kątem. Po pierwsze powinniście sprawdzić obecność trzech największych grup najemców. To studenci, młodzi pracownicy i rodzice z dziećmi. Wspominany wcześniej biznes przyciąga drugą i trzecią grupę. W przypadku studentów sprawdźcie jak wygląda sytuacja z ośrodkami akademickimi. Wspominana stolica Podkarpacia może się pochwalić kilkudziesięciotysięczną grupą studentów.
Kolejną sprawą nad jaką powinniście się pochylić to zapoznanie się z poszczególnymi częściami (dzielnicami) miasta. Które z nich są najpopularniejsze? Jakich się unika? I z czego wynika taka sytuacja. Zanim zdecyduje się na konkretną lokalizację mieszkania pod wynajem musicie również sprawdzić to jak wygląda jej skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta. To informacja ważna dla najemców z każdej – wymienionej wyżej – grupy. Mamy tutaj na myśli zarówno to, jak zorganizowany jest transport publiczny w mieście, jak i samą infrastrukturę drogową. Czy na przykład wprowadzone są rozwiązanie ułatwiające poruszanie się samochodem po poszczególnych częściach takiego ośrodka miejskiego?
Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa w temacie znajomości specyfiki miasta. Chodzi o rynek nieruchomości. A dokładniej jego podział na pierwotny i wtórny. Który z nich dominuje w danych lokalizacjach. Czy nowoczesne budownictwo pojawia się również w centrum miasta? A więc lokalizacji charakterystycznej dla rynku wtórnego. Jak kształtują się ceny za nowe i używane mieszkania? Wszystkie te pytania, a w zasadzie odpowiedzi na nie, są istotnym elementem procesu inwestowania w nieruchomość. Jeszcze jedna kwestia. Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z taką formą lokowania oszczędności, powinniście wybrać duże miasto, które znacie. Jeśli mieszkacie w stolicy województwa, to ona może się stać polem Waszego działania.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego
To w ostatnich latach jedno z częściej polecanych wyborów właśnie dla osób bez doświadczenia. Dopiero wchodzących na rynek inwestycji w mieszkanie. Jest to przede wszystkim rozwiązanie bezpieczne i zapewniające zyski. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy się do niego odpowiednio przygotować. Jeśli faktycznie decydujecie się na wynajem długoterminowy przyda się wiedza na temat wymogów poszczególnych grup najemców co do charakterystyki mieszkania. A także najbliższej okolicy budynku. Kolejna sprawa to podstawowa wiedza związana z aranżacją wnętrz. W tym wypadku skierowana na urządzenie mieszkania w taki sposób, aby najemcy czuli się w nim dobrze. I to zarówno pod kątem bezpieczeństwa, funkcjonalności i przestrzeni do życia.
Przestrzegamy przed pokusą „upchnięcia” kilku mieszkańców na niewielkim metrażu. O wysokim zysku możecie zapomnieć. Zwykle taka sytuacja sprawdzi się na kilka miesięcy. Najemcy szybko uciekną i chętnie podzielą się z innymi informacjami o chciwym właścicielu mieszkania. To z kolei daje łatwy do przewidzenia efekt.
Wróćmy na koniec do rynku pierwotnego. Dlaczego warto go wybrać decydując się na inwestycje w mieszkanie celem wynajmu długoterminowego? Wysoki standard takich nieruchomości przyciąga najemców. Również studentów – największą ich grupę. W ostatnich latach wolą oni droższe, ale nowoczesne mieszkania niż rynek wtórny. Dlatego właśnie taki wybór będzie dla Was jako inwestorów najlepszy. Warto także wspomnieć, że rynek pierwotny w ostatnim czasie pojawia się w wielu różnych częściach miasta. Nie tylko na przedmieściach, jak to miało miejsce jeszcze dwadzieścia lat temu. To daje Wam możliwość wyboru lokalizacji, dostosowania jej pod kątem konkretnej grupy najemców na jaką chcecie postawić.
Jeśli jesteście zainteresowani inwestycją w mieszkanie pod wynajem z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18. Od poniedziałku do piątku (między godziną dziewiąta a siedemnastą).