To najważniejszy aspekt związany z zakupem nieruchomości. Jak wybrać lokalizację mieszkania? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w naszym poradniku.
Wybór lokalizacji mieszkania – podstawowe opcje
W zasadzie są trzy. To centrum, przedmieścia i osiedla położone między nimi. Zaczniemy od tej pierwszej. Centrum jest wybierane przede wszystkim przez osoby młode. Najczęściej kupujące lub wynajmujące mieszkanie w momencie rozpoczęcia dorosłego życia zawodowego. Wciąż są to osoby chcące korzystać z tego co oferuje centrum. Mamy tutaj na myśli rozrywkę i dostęp do wydarzeń kulturalnych. To zwykle osoby mobilne. Nie mają więc problemu z główną wadą mieszkania w centrum, czyli czasem jaki przyjdzie spędzić na wyjeżdżaniu z miasta.
Z kolei przedmieścia są opanowane przez rodziny z dziećmi. Często też seniorzy wybierają taką lokalizację mieszkania. To – można powiedzieć – naturalny kierunek dla osób, którym powiększa się rodzina. Przedmieścia to bezpieczeństwo, ale też spokój. Oczywiście wiele – podobnie jak w przypadku pozostałych lokalizacji – zależy od specyfiki miasta. Przykładowo w Rzeszowie osiedla położone bliżej jego granicy (Bella Dolina) są chętnie wybierane przez wspominane wyżej osoby rozpoczynające zawodowe życie. To efekt ogromnych stref ekonomicznych położonych wokół stolicy Podkarpacia. Miejsc, gdzie rezydują firmy szukające pracowników.
Trzecia lokalizacja mieszkania to tereny położone pomiędzy centrum a przedmieściami. Posiadają one zwykle zalety obu wymienionych. Zależnie od odległości od tych lokalizacjami przejmują one ich wady. Niech za przykład posłuży zgiełk. Minus mieszkania w centrum. Osiedla położone w jego bezpośrednim sąsiedztwie mogą również być głośne.
Lokalizacja mieszkania – skala makro
W zasadzie opisaliśmy ją powyżej, ale teraz zastanowimy się, która z tych trzech lokalizacji jest najlepsza. Czym kierować się przy wyborze? Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim powinniście mieć na uwadze swoje potrzeby i wymagania. Warto uwzględnić to, że mogą one ulec pewnych korektom na przestrzeni kilku najbliższych lat.
Oczywiście istotnym aspektem związanych z wyborem lokalizacji mieszkania są możliwości finansowe. To one w pewnym stopniu zmodyfikują wspomnianej wyżej potrzeby. A dokładniej rzecz biorąc ograniczą wybór mieszkań, ale też osiedli na którym będzie można zakupić nieruchomość.
Tutaj warto podjąć jeszcze jeden temat. Rynek pierwotny i wtórny. Przyjęło się, że starsze budownictwo dominuje w centrach miast. Ceny mieszkań z rynku wtórnego w tej lokalizacji potrafią być „zaporowe”. Od parunastu lat zauważalny jest pewien trend. Dotyczy on coraz większego udziału rynku pierwotnego właśnie w tej lokalizacji lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. W niektórych z miast ceny nowych i starszych nieruchomości są na na podobnym poziomie. To jednak rynek pierwotny jest coraz chętniej wybierany. Wpływ na ma przede wszystkim wysoka jakość życia, ale też niższe koszty utrzymania. Chociażby wynikające z rozwiązań występujących na nowoczesnych osiedlach mających wpływ na energooszczędność nieruchomości, jak i samych domów.
Lokalizacja mieszkania – skala mikro
Kiedy już podejmiecie decyzję co do części miasta w jakiej chcecie kupić nieruchomość, przyjdzie czas wizytacji osiedli. Miejsc, gdzie chcielibyście kupić mieszkanie. Skala makro to jedno, ale równie ważne jest to, co znajduje się w najbliższej okolicy lokalizacji. To miejsce, które będzie miało wpływ na jakość codziennego życia.
Zaczniemy od zaplecza handlowo – usługowego. Im bardziej będzie on rozbudowane, tym lepiej. Oglądając okolice – być może Waszego przyszłego – mieszkania koniecznie powinniście na to zwrócić uwagę. To zaplecze powinno w jak największym stopniu spełniać potrzeby. Zarówno te codzienne, jak chociażby zakupy w sklepie spożywczym, jak i te rzadziej „wyrażane”. Takie jak wyjście do kina, czy fryzjera.
Na pewno wartością dodaną jest dostęp do terenów rekreacyjnych i zielonych. Tutaj warto pamiętać o pewnej sprawie. Przedmieścia zwykle kuszą dużą ilością terenów tego typu. Natomiast istnieje ryzyko, że w najbliższej przyszłością mogą one zostać zamienione na nowe osiedla. To też warto przeanalizować przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania. Lokalizacje znajdujące się bliżej centrum często mają dostęp do terenów zielonych. Jednocześnie ich plan zagospodarowania jest na tyle „dopięty”, że nie powstaną w okolicy nowe blokowiska. Jeśli chodzi o ilość terenów zielonych i rekreacyjnych wiele zależy od specyfiki miasta.
Oglądając najbliższą lokalizację mieszkania powinniście też zwrócić uwagę na to, czy nie znajdują się w niej rzeczy, które będą mieć negatywny wpływ na jakość życia. Mamy tutaj na myśli chociażby zakład pracy generujący hałas. To może być również węzeł drogowy istotny z punktu widzenia ruchu w mieście. Rodzice chcący kupić mieszkanie zwrócą też uwagę na dostęp do jednostek oświaty. Żłobka, przedszkola i szkoły podstawowej. Ich obecność w okolicy będzie z punktu widzenia rodziców wartością dodaną.
Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres). Od poniedziałku do piątku (godz. 9-17).