To bardzo specyficzne miejsce w naszym mieszkaniu. Z jednej strony spędzamy w nim najwięcej czasu. Jednocześnie urządzenie sypialni nie wymaga rozbudowanego planu. Co nie oznacza, że się bez niego obędzie.
Od czego zacząć urządzanie sypialni?
Na to pytanie odpowiedzieć można na dwa sposoby. Wszystko zależy od tego w jakim stanie kupiliście mieszkanie lub je macie. Zacznijmy od tej pierwszej sytuacji. Jeśli nabyliście mieszkanie z rynku pierwotnego, to w zasadzie możecie przystępować do aranżacji sypialni. Chyba, że macie w planach wybór konkretnego koloru ścian. Bez malowania się nie obędzie. Wybór rynku wtórnego bardzo często wiąże się z remontem takiego mieszkania. W takim wypadku można powiedzieć, że proces urządzania sypialni rozpoczniecie od „odświeżenia” nieruchomości.
Na wspomniane pytanie można odpowiedzieć również w inny sposób. Urządzanie sypialnie – tak samo jak każdego innego pomieszczenia – należy zacząć od przygotowania projektu wystroju wnętrz i zapisu kolejnym kroków. W przypadku tego konkretnego miejsca w naszych mieszkaniach jest o tyle łatwiej, że aranżacja będzie skupiała się jedynie na kilku elementach. Co nie oznacza w żadnym wypadku, iż ich wybór można zbagatelizować.
Jak wybrać łóżko do sypialni?
To w zasadzie najważniejsze pytanie przed którym zostaniecie postawieni. I nie chodzi tutaj rzecz jasna o sam wygląd tego mebla. Owszem warto go dostosować do całego projektu wystroju sypialni. Jednak najważniejsze są parametry łóżka. To one mają bezpośredni wpływ na to, czy będziecie się wysypiać i czy Wasz organizm się zregeneruje. O tym czym grozi niedobór snu czy jego zła jakość nie musimy chyba nikogo przekonywać.
Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest zakup materaca i stelaża na którym ten pierwszy będzie leżał. Oba elementy łóżka są niezwykle ważne. Zanim wybierzecie się do sklepu warto zdobyć trochę wiedzy na ich temat. Powinniście dowiedzieć się jaki materac wybrać, aby spełniał on nie tylko Wasze wymagania, ale przede wszystkim był dostosowany do ciała. Podobnie w przypadku stelaża.
Jeszcze jeden aspekt związany z zakupem łóżka do sypialni. Nierzadko jest tak, że pomieszczenie to „nie grzeszy” dużym metrażem. Skutkiem tego potrzebne są rozwiązania aranżacyjne powiększające dostępną przestrzeń. W przypadku łóżka może to być szuflada w stelażu ciągnąca się przez cała długość mebla. W ten sposób zyskujecie przestrzeń do przechowania chociażby ubrań.
Jakie meble powinny znaleźć się w sypialni?
Jeden z nich – ten najważniejszy – już opisaliśmy. To co znajdzie się w tym pomieszczeniu jest oczywiście zależny od metrażu jakim dysponujecie. Natomiast niezbędne w sypialni są szafki nocne. Postawione zaraz obok łóżka. Do tego szafa – garderoba. To w zasadzie absolutne minimum. To mogą dwie mniejsze szafki. W jednej znajdują się komplety pościeli i bielizna. W drugiej wspominane ubrania.
Wybierając meble do sypialni powinniście się kierować dwoma kwestiami. Po pierwsze muszą być one praktyczne. Druga sprawa to ich gabaryty i waga. Jeśli macie małą sypialnię, zdecydowanie lepiej sprawdzą się niewielkie meble. Takie, które bez większego problemu będzie można przesunąć.
Odrębną kwestią jest komoda. To mebel, który można powiedzieć, wrósł w aranżacje naszych sypialni. Natomiast nie starajcie się na siłę umieszczać jej w tym pomieszczeniu. Jeśli dysponujecie niewielkim metrażem nie ma to najmniejszego sensu. Czy w sypialni powinien znajdować się telewizor? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Generalnie – w teorii – sypialnia to miejsce w którym „odcinamy” się od świata zewnętrznego i powinniśmy wyciszyć. Z drugiej strony dla niektórych idealnym sposobem na to jest wieczorne oglądanie telewizji, czy seriali na Netfliksie.
Oświetlenie w sypialni – jak powinno wyglądać?
Tutaj ponownie istotne będą dwa aspekty. Po pierwsze rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnym w sypialni. Najczęściej jest to jedno główne światło w postaci lampy wiszącej w centrum pomieszczenia. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że w nowoczesnych aranżacjach sypialni co raz chętniej wykorzystuje się podwieszane sufity z wieloma punktami świetlnymi, jako to „główne” światło.
Oczywiście nie obędzie się bez lampek na stoliku nocnym. I ponownie do wyboru jest kilka rozwiązań. Możecie postawić na tradycyjne rozwiązanie. Lampka stojąca na stoliku przy łóżku. Popularne są też modele wiszące na kinkietach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozejrzeć się za nowymi rozwiązaniami w tym aspekcie.
Druga sprawa to znajomość parametrów opisujących światło. Taka wiedza przyda się Wam przy urządzaniu każdej części mieszkania. Warto mieć świadomość, że parametry oświetlenia mają wpływ na bezpieczeństwo domowników (najlepiej widać to łazience i kuchni), ale też ich samopoczucie. I właśnie na przykładzie sypialni można to szybko sprawdzić. Jeśli postawicie w tym pomieszczeniu na zimne światło (kojarzące się ze szpitalem), to bardzo szybko zauważycie, że nie czujecie się w nim komfortowo. W dłuższej perspektywie możecie mieć problemy z wysypianiem się. W sypialni lepiej postawić na ciepłe światło. Sami zobaczycie, jak przytulnie i komfortowo będziecie się w niej wtedy czuli.
Jeśli jesteście na etapie szukania mieszkania dla siebie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy dostępni w biurowcu Skyres przy ulicy Warszawskiej 18. Zapoznajcie się także z ofertą mieszkań.