Proces ten może przerażać, zwłaszcza osoby, które nie miały z nim jeszcze do czynienia. Remont mieszkania będzie od nas wymagał sporego zaangażowania. Oczywiście zdecydowanie większego w sytuacji, gdy chcemy go przeprowadzić sami. Od czego powinniśmy zacząć?
Remont mieszkania – kiedy go przeprowadzić?
To pytanie można rozumieć dwojako. Po pierwsze w kontekście oceny stanu mieszkania. Tego czy lub w jakim zakresie jest ten remont potrzebny. Dotyczy to zarówno sytuacji w której żyjemy takiej w nieruchomości od wielu lat, jak i momentu, gdy dokonujemy zakupu z rynku wtórnego. Skupmy się na chwilę na tym drugim przypadku. Warto zaznaczyć tutaj dość istotną kwestię. Jeśli sami nie jesteście w stanie określić jak dużego zaangażowania będzie wymagało odświeżenie mieszkania postawcie na specjalistów. Na rynku są firmy, które zajmują się oceną i wyceną remontu. Warto współpracę z nią zacząć zanim zdecydujecie się na zakup takiego mieszkania.
Wróćmy do zadanego wcześniej pytania. Można je rozumieć także w kontekście pory roku w czasie której najlepiej przeprowadzić remont mieszkania. Zasadniczo predysponowana jest późna wiosna i lato. Nie chodzi tutaj jedynie o warunki atmosferyczne. Natomiast również jesienią i zimą można przeprowadzić wiele prac związanych z odświeżeniem mieszkania. W tym okresie również jest dużo łatwiej o dostępność ekip remontowych. Na tę ostatnią warto się zdecydować, jeśli zakres prac jest szeroki, a sami nie mamy doświadczenia.
Od czego zacząć remont mieszkania?
Przede wszystkim od oceny tego co trzeba będzie naprawić. Następnym krokiem będzie rozpisanie planu i kosztorysu remontu mieszkania. Ten drugi oczywiście będzie określonym w pewnym przybliżeniu. Zawsze należy zakładać dodatkowe wydatki. Niezależnie do tego czy remont będziemy przeprowadzali sami, czy jednak zdecydujemy się na fachowców.
Konieczny jest też projekt. Tego jak ma wyglądać Wasze mieszkanie po odświeżeniu. To na nim oprzecie plan i kosztorys remontu nieruchomości. Załóżmy, że mamy to już przygotowane. Czy to czas, kiedy należy rozpocząć pracę? Czekają nas jeszcze formalności. Remont mieszkania powinien być zgłoszony do spółdzielni lub wspólnoty. Zwłaszcza, jeśli prace będą ingerować w konstrukcję budynku i instalacje. W tym również grzewczą. Koniecznością jest także załatwienie miejsca – kontenera – w którym będzie gromadzony gruzy i inne pozostałości po pracach remontowych. Generalnie warto zadbać o porządek w częściach wspólnych bloku.
Jeśli mieszkanie jest bardzo stare (na przykład w kamienicy), to z dużym prawdopodobieństwem będziemy musieli skuwać wszystkie tynki, ale też czeka nas wymiana instalacji. Tutaj jedna dość istotna uwaga. Jeśli remont dotyczy starej nieruchomości nie powinniśmy przekładać części prac na później albo wykonywać ich „po kosztach”. Materiały i rozwiązania, które były używane kilkadziesiąt lat temu, mogą być obecnie zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników.
Jakie prace remontowe przeprowadzić na początku?
Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od jaki duży zakres będzie miał proces odświeżenia mieszkania. Warto tutaj podnieść kwestię, która pojawia się najczęściej w kontekście remontu. Czy najpierw należy wykonać prace związane z hydrauliką, czy elektryką? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Generalnie prace te mogą być przeprowadzane w jednym czasie. Natomiast zwyczajowo wykonuje się najpierw hydraulikę. A jeśli wspomnieliśmy już elektrykę, to podniesiemy jeszcze jedną kwestię. Bardzo istotne jest jej odpowiednie rozplanowanie. I powinniśmy poświecić sporo uwagi. Dotyczy to całego mieszkania, ale szczególnego znaczenia nabierają kuchnia i salon (pokój dzienny). Miejsca w których przebywamy sporo czasu w ciągu dnia. Poza tym są one najbardziej „opanowane” przez elektrykę. Dobre rozplanowanie gniazdek zmniejsza potrzebę inwestycji w przedłużacze itd. I nie chodzi tutaj jedynie o oszczędność miejsca w związku z tym.
Po zakończeniu prac związanych z instalacjami w mieszkaniu przychodzi czas na resztę czynności. Mamy tutaj na myśli tynki, podłogi, kładzenie płytek i malowanie poszczególnych pomieszczeń. W przypadku łazienki kolejnym etapem będzie umieszczenie wanny lub kabiny prysznicowej. To drugie rozwiązanie jest obecnie dużo bardziej popularne. Przede wszystkim ze względu na oszczędność. Zarówno miejsca, jak i wody.
Jaki jest koszt remontu mieszkania?
Co oczywiste wszystko zależy od tego jak będzie zakres prac. Na cenę remontu mieszkania wpływ ma naprawdę wiele czynników. Również od nas niezależnych (na przykład to jak wygląda rynek ekip fachowców w danym mieście, czy wręcz zdarzenia o charakterze geopolitycznym). W cenie takiego remontu uwzględnia się zarówno koszt materiałów jak i tzw. robociznę. Oczywiście, jak wspomnieliśmy na początku odświeżenie naszego mieszkania możemy przeprowadzić sami. Jeśli jednak mamy możliwość skorzystania z pomocy kogoś bardziej doświadczonego warto z tego skorzystać.
Chociażby po to, aby zmniejszyć ryzyko poprawek, które będzie trzeba wykonać. A dokładniej zatrudnić w tym celu fachowców. Z pozornych oszczędności nic w takiej sytuacji nie wyjdzie. Jeszcze jedna sprawa na koniec. Nawet, jeśli czujecie się na siłach, aby przeprowadzić prace remontowe samemu, to do instalacji (ze szczególnym uwzględnieniem hydrauliki) lepiej zatrudnić fachowców.