To wyzwanie, które potrafi bardzo przytłoczyć. Jaki styl aranżacji wnętrz będzie odpowiedni do Waszego mieszkania? Na jakie aspekty należy zwrócić baczną uwagę? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższym poradniku.
Jaki styl aranżacji wnętrz wybrać?
Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze jeden bardzo ważny aspekt. Owszem przy urządzaniu mieszkania należy się kierować się swoim gustem. Ale jednocześnie należy mieć na uwadze, że najważniejsze są pewne zasady, które rządzą aranżacją wnętrz. Za każdym razem, kiedy będziecie mieli jakiś pomysł na wystrój sypialni, kuchni, czy salonu, powinniście skonfrontować je właśnie z nimi. O tych zasadach przeczytacie poniżej.
Jeśli idzie o odpowiedź na to, jaki styl aranżacji wnętrz będzie odpowiedni do Waszego mieszkania, odpowiedź jest prosta, ale zawiera w sobie wiele godzin, jakie poświecicie na przygotowanie projektu. Dom powinien być urządzony w taki sposób, aby codziennie życie w nim przebiegało bez problemów. Mamy tutaj na myśli na przykład korzystanie z kuchni. Czyli pomieszczenia wymagającego urządzenia go przy pomocy pewnego konkretnego podziału na strefy. Ich odpowiednie rozmieszczenie to funkcjonalna przestrzeń. W pewnym uproszczeniu – wyobraźcie sobie,że codziennie musicie się „gimnastykować”, żeby dostać się do lodówki. Wydaje się to być niewielkim problemem. A jeśli w ciągu dnia lodówka będzie otwierana kilkanaście razy? Albo kilkadziesiąt?
Zasady aranżacji wnętrz
Jak wspomnieliśmy, to one mają najwięcej do powiedzenia w naszym mieszkaniach. Mają one bezpośredni wpływ na jakość i komfort życia. Jeśli decydujecie się na konkretny styl aranżacji, to zasady te są w nim „zawarte”. Natomiast i tak najważniejsze jest tutaj Wasze mieszkanie. Dostosowanie danego stylu do niego, a nie odwrotnie.
Zacznijmy od pierwszej zasady aranżacji wnętrz. Brzmi ono: musi być funkcjonalnie. Przeglądając katalogi, albo internet w poszukiwaniu inspiracji powinniście tę zasadę mieć zawsze z tyłu głowy. To co ładnie wygląda na zdjęciu niekoniecznie w przypadku Waszego mieszkania będzie się sprawdzało. Właśnie pod kątem funkcjonalności.
Kolejna zasada brzmi: wystrój wnętrz musi być praktyczny. To przede wszystkim widać w pomieszczeniach o dużym natężeniu użytkowania. Mamy tutaj na myśli salon, czy łazienkę. W tym drugim przypadku praktyczne rozwiązania nabierają jeszcze większego znaczenia. Zwykle bowiem metraż łazienki nie jest „imponujący”. Dlatego rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia musi być dokładnie przemyślane. Jednocześnie przydadzą się pewne praktyczne rozwiązania, które ułatwią korzystanie z tej części mieszkania. Za przykład posłuży łazienka o bardzo małym metrażu. Praktycznym rozwiązaniem będzie zakup pralki ładowanej od góry. Wydaje się to być niewielką rzeczą, ale naprawdę będzie to miało wpływ na codzienne korzystanie z tego pomieszczenia.
Ostatnia zasada brzmi: aranżacja wnętrz wysoko stawia bezpieczeństwo domowników. I to nie tylko w przypadku, kiedy „na pokładzie” macie małe dziecko. Chociaż w takiej sytuacji w dużym stopniu aranżacja poszczególnych pomieszczeń będzie oparta o ochronę zdrowia i życia Waszej pociechy.
Statystycznie najwięcej zdarzeń związanych z zagrożeniem zdrowia i życia ma miejsce w kuchni. Drugie pomieszczenie to łazienka. W ich przypadku nawet najlepiej wyglądające pomysły na aranżację powinny ustąpić jeśli nie będą one wystarczająco bezpieczne dla domowników.
Czego unikać przy urządzaniu mieszkania?
Mowa tutaj o pewnych błędach, które są popełniane nie tylko przez nowicjuszy. Pierwszym przykładem będzie oświetlenie poszczególnych pomieszczeń. Wciąż pokutuję w Polsce rozwiązanie polegające na jednym, głównym źródle światła. Zajmującym oczywiście centralny punkt pomieszczenia. Tak urządzało się wnętrza jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu sporo się jednak zmieniało. Coraz więcej mówi się o strefach w poszczególnych pomieszczeniach w naszych mieszkaniach. Też warto zaznaczyć, że nowoczesne budownictwo wygląda zdecydowanie inaczej niż nieruchomości z rynku wtórnego.
To również ma oczywiście przełożenie na projektowanie wystroju wnętrz. Pojawiły się rozwiązania, które w przypadku mieszkań o co najmniej kilkudziesięcioletnim stażu nie mają racji bytu. Dotyczą one między innymi wspominanego wyżej oświetlenia.
Czego unikać przy urządzaniu mieszkania? Jedną z częściej podawanych kwestii jest machinalne kopiowanie aranżacji z katalogów. Świetnie wyglądają na zdjęciach, poruszają również wyobraźnię. I to w zasadzie tyle. Rzadko kiedy przeniesienie takiego aranżacji 1 do 1 nie kończy się spektakularną katastrofą. Nie dość, że wcale nie przypomina to zdjęcia ze wspomnianego katalogu, to jeszcze jest kompletnie niefunkcjonalne.
Podobnie sytuacja może wyglądać, jeśli zdecyduje się skopiować pomysł, który podpatrzycie u znajomych. W ich przypadku sprawdza się świetnie, dlaczego nie miałby u mnie? A chociażby dlatego, że Wasze mieszkanie ma inny rozkład pomieszczeń i metraż. Ale przede wszystkim – nie będzie ono odpowiadało na potrzeby domowników. Oczywiście nie oznacza to, że nie można podpatrywać rozwiązań u innych. Ale jednocześnie pamiętajcie o tym, aby modyfikować je w taki sposób, by sprawdziły się one w Waszych czterech ścianach.
Reasumując – wygląd mieszkania ma oczywiście znaczenie. Ale na pierwszym miejsce przy tworzeniu aranżacji wnętrz powinny stać opisane wyżej zasady. I efekt jaki należy osiągnąć. Mieszkanie, które będzie odpowiadało na potrzeby wszystkich domowników i jednocześnie nie będzie „utrudniało” codziennego życia. I to – można powiedzieć – złota zasada wystroju wnętrz.