Jedna z pierwszych decyzji jaką należy podjąć przy zakupie mieszkania, to wybór jego pochodzenia. Możliwości są dwie. W poniższym poradniku skupimy się na tym czym charakteryzuje się rynek pierwotny. I czy warto go wybrać.
Czym jest rynek pierwotny?
Zaczniemy od absolutnych postaw. W jaki sposób można określić rynek pierwotny? To pojęcie, które odnosi się do nowych, jeszcze nie użytkowanych nieruchomości. W naszym wypadku mieszkania. Ale mogą to też być na przykład lokale usługowe.
W wielu przypadkach decydując na wybór rynku pierwotnego, nabywacie tzw. „dziurę w ziemi”. Dana realizacja dewelopera jest na etapie budowy lub dopiero jej początku. Od razu więc rodzi się pytanie, czy to bezpieczne? Tym tematem szerzej zajmiemy się nieco później. Natomiast już teraz – mały spoiler – napiszemy, że można bez obaw zdecydować się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego.
Tutaj jeszcze jedna kwestia. Dla wielu osób bardzo istotna. Wybierając rynek pierwotny, można zdecydować się na stan deweloperski mieszkania. Co to oznacza? Dzięki takiej opcji będziecie mogli sami wykończyć lokal. Jeszcze jedna sprawa związana z rynkiem pierwotnym. Przez wiele osób uznawana za zaletę. Ale może być też wadą. Mowa tutaj o terminie dostania kluczy do mieszkania. Jak wspomnieliśmy zwykle nabywa się nieruchomość w trakcie budowy. Możliwe, że będzie się mogli wprowadzić do takiego lokalu dopiero za rok. Z jednej strony – pozwala to lepiej się na to przygotować. Również pod kątem finansowym. Jeśli jednak potrzebujecie mieszkania na teraz, to z oczywistych powodów nie jest to rozwiązanie dla Was. Chociaż znowu warto zaznaczyć, że zdarzają się gotowe mieszkania z rynku pierwotnego. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofertom deweloperów.
Czym charakteryzuje się rynek pierwotny?
Zaczniemy od lokalizacji. Obecnie bez problemu możecie kupić mieszkanie na nowoczesnym osiedlu położonym praktycznie w każdej części miasta. To mogą być przedmieścia. Miejsce, które najchętniej wybierają rodziny. Nowe osiedla powstają również w centrach miast lub lokalizacjach położnych blisko nich. Największą jednak „grupę” mieszkań znajdziecie pomiędzy przedmieściami a sercem miejscowości. Nie musimy tutaj dodawać, że rozmieszczenie osiedli z rynku pierwotnego jest w ogromnym stopniu zależne od specyfiki miasta.
Kolejna sprawa to same mieszkania. Rynek pierwotny daje Wam możliwość zakupu nieruchomości w wielu różnych konfiguracjach, a także metrażach. To może być niewielka kawalerka. I mamy tutaj na myśli przynajmniej trzydzieści siedem metrów kwadratowych. Ale możecie się zdecydować na mieszkanie o metrażu osiemdziesięciu metrów. Wszystko zależy od Waszych potrzeb. I rzecz jasna możliwości finansowych.
Warto tutaj wskazać jeszcze jeden bardzo ważny aspekt charakterystyczny dla nowych mieszkań. To jakość i wysoki standard wykonania i wykończenia. W ostatnich latach rozwój technologii – również tej związanej z budownictwem – pozwala tworzyć mieszkania i szerzej osiedla przyszłości.
Rynek pierwotny jest eko i energooszczędny
A skoro sięgnęliśmy w przyszłość, to warto podjąć temat, który się z nią kojarzy. Ale – co istotne – rozwiązanie mające zapewnić wyżej wymienione przymioty, wprowadzane są już teraz. O tym czy, a w zasadzie w jakim zakresie, dane osiedle będzie ekologiczne i energooszczędne „decyduje się” już na etapie jego projektu. Zanim zostanie wbita pierwsza łopata na budowie osiedla, przeprowadzane są dziesiątki analiz i badań. Również takich, które mają bezpośredni wpływ na standard i jakość życia pod kątem wspominanych rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych.
Rozmieszczenie budynków względem stron świata, ich kształt i kubatura – to jeden z elementów, które mają z tego punktu widzenia znacznie. Ale to oczywiście tylko początek. Są też rozwiązania zdecydowanie bardziej widoczne, bo wiele się o nich w ostatnich latach mówimy. Mamy tutaj na myśli wykorzystanie OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Są one między innymi wykorzystywane do oświetlania części wspólnych budynków, czy osiedli. Wpisuje się to w koncepcję tzw. Smart City. O ile wciąż tego typu rozwiązania w miastach nie są zbyt częste, o tyle widać trend rosnącej ich popularności. Jak wspomnieliśmy – warto zwrócić uwagę na nowe osiedla z rynku pierwotnego.
Nie można nie wspomnieć o bezpieczeństwie. To aspekt, który jest również poważnie traktowany przez deweloperów w czasie projektowania, a następnie realizacji swojego przedsięwzięcia. W tym wypadku wykorzystuje się zarówno rozwiązania, które sprawdzają się od lat, jak i nowe pomysły. I znowu nie wszystkie z nich są dla nas widoczne. Natomiast działają, a o to przecież chodzi.
Czy zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest bezpieczny?
Wracamy do kwestii związane z nabyciem „dziury w ziemi”. Zaczniemy od tego, że oczywistym jest, iż przed podpisaniem umowy z deweloperem należy tego ostatniego sprawdzić. I zaraz się tym zajmiemy. Warto mieć świadomość istnienia tak zwanej ustawy deweloperskiej. Jej zadaniem jest jak najbardziej drobiazgowe opisane relacji nabywa – sprzedawca. W tym wypadku deweloper. Po drugie ustawa ta chroni kupującego. Między innymi jego pieniądze. Te są deponowane na rachunku powierniczym w banku. I to ten ostatni decydujecie w którym momencie dostanie je deweloper. Od czego jest to zależne? W największym skrócie na jakim etapie realizacji znajduje się budowa. Pieniądze są przekazane w momencie, gdy jej ukończeniu nic nie zagraża.
Przejdźmy teraz do sprawdzenia dewelopera. I znowu jako nabywca dostajecie pewne instrumenty, które ułatwiają ten proces. Warto po pierwsze zorientować się jak „wygląda” deweloper w Krajowym Rejestrze Sądowym. Znajdziecie tam wiele cennych informacji na jego temat. Jedną z nich będzie to, czy dana firma nie jest w stanie upadłości. To jednak niejedyne miejsce do którego powinniście zajrzeć. Warto zainteresować się księgą wieczystą nieruchomości.
Każde budowane obecnie budynki na osiedlach muszą je posiadać. Księgę wieczystą można sprawdzić przez internet. Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Dowiecie się z niej wielu przydatnych informacji dla Was jako – być może – nabywcy mieszkania. Po pierwsze tego czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym powierzchni na której powstaje budynek. Można powiedzieć, że to jedna z najważniejszych informacji, jakie będą Wam potrzebne. Z lektury księgi wieczystej dowiecie się również, czy dana nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Jeśli istnieje taka sytuacja, to powinniście mieć na uwadze jedną rzecz. Hipoteka dotyczy dewelopera. Nie Was jako nabywcy konkretnej nieruchomości.
Bardzo istotnymi informacji dla kupującego mieszkanie z rynku pierwotnego jest staż działania danej firmy. Im dłużej na rynku, tym większa pewność co do dewelopera. Oczywiście należy również sprawdzić jego realizacje na przestrzeni lat działalności. Czy przebiegły terminowo, czy zgłaszano jakieś problemy. I też, jeśli te ostatnie wystąpiły, to były z winy dewelopera. I jak ostatecznie sobie z nimi poradził.
Deweloper jest zobowiązany do przekazania Wam prospektu informacyjnego. Co w nim znajdziecie? Firma ma obowiązek umieszczenia w nim takich danych jak numer KRS, kondycja finansowa czy też wskazanie wcześniejszych realizacji. Bardzo ważnym elementem prospektu są informacje dotyczące zagospodarowania terenu wokół danej inwestycji. Deweloper ma obowiązek je umieścić. A Wam da to odpowiedź, czy na przykład niedaleko okien mieszkanie nie powstanie w najbliższym czasie droga ekspresowa.
Warto mieć świadomość, że niezależnie od wyboru dewelopera od którego będziecie chcieli kupić mieszkanie, informacje zawarte w prospekcie są umieszczane według konkretnego wzoru. Natomiast wygląd tego dokumentu może być inny. Natomiast musi być on przejrzysty i zrozumiały dla nabywcy nieruchomości.
Jeśli chcecie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres, dwunaste piętro). Od poniedziałku do piątku (9-17). Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszych mieszkań.