Zakup pierwszego mieszkania – o czym trzeba pamiętać?

To bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy w życiu. Przede wszystkim dlatego, że to najczęściej wybór na wiele lat. A więc kupując mieszkanie – musimy bardzo mocno wybiec w przyszłość i wziąć pod uwagę naprawdę wielu czynników.

Kupno mieszkania – kiedy najlepiej to zrobić?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona i w dużym stopniu zależna od czynników indywidualnych i naszych możliwości. Od pewnego czasu zmienia się sposób funkcjonowania ludzi młodych. Przesunęła się granica „wychodzenia” z domu rodzinnego. Jeszcze kilkanaście lat temu uciekało się z niego wraz z początkiem studiów. Obecnie coraz więcej trzydziestolatków wciąż mieszka z rodzicami. Wynika to między innymi z niepewnej sytuacji życiowej.

A ta ostatnia to jeden z czynników wskazujących na to, kiedy zdecydować się na kupno mieszkania. To między innymi pewna sytuacja związana za pracą. Ogromną rolę odgrywa tutaj nasza sytuacja finansowa. Dobrze płatna praca zapewnia nam bezpieczne funkcjonowanie. Stabilna sytuacja życiowa to niejedyna kwestia ważna w tym procesie. Na decyzję o kupnie mieszkania wpływ może mieć spodziewane powiększenie rodziny.

Jeśli chcemy zacząć żyć na własny rachunek, mamy możliwość udźwignięcia finansowego takiej inwestycji i czujemy się przede wszystkim na siłach – warto wtedy zastanowić się nad taką zmianą.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

W momencie, gdy podejmiemy decyzję o kupnie mieszkania, to będzie jedno z pierwszych pytań na jakie będziemy musieli sobie odpowiedzieć. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i pewne wady. I to zależne od tego jakie mamy wymagania, ale też możliwości. Za przykład posłuży tutaj lokalizacja. Rynek wtórny to bardzo często centra miast lub budownictwo położone w niedalekiej jego odległości. Zaś z ofercie deweloperów znajdziemy więcej osiedli zlokalizowanych na obrzeżach miasta.

Dla osób spodziewających się dziecka i szukających mieszkania dla siebie, to w większości przypadków wada. Rodziny szukają najczęściej lokalizacji bezpiecznej, oddalonej od zgiełku miasta. Z drugiej strony stoi samotny singiel niedługo po zakończeniu studiów. Dopiero rozpoczynający życie na swoim.

Takie osoby zdecydowanie chętniej wybierają miejsca bliżej centrum. Daje ona dostęp do miejsc, w których można spędzić czas ze znajomymi i do ośrodków kultury w danym mieście.

Kolejną istotną kwestią związaną z wyborem między rynkiem pierwotnym a wtórnym jest cena. Bardzo często podnoszonym argumentem za tym drugim rozwiązaniem jest to, że mieszkania z drugiej ręki są zwykle tańsze.

W rzeczywistości wiele zależy od specyfiki rynku nieruchomości w danym mieście. Kolejną sprawą jest to, że faktycznie mieszkanie z drugiej ręki może być tańsze, ale jedynie pozornie. To zwykle budownictwo mające na karku kilkadziesiąt lat. Nierzadko mieszkanie będzie wymagało generalnego remontu, a to dodatkowy koszt. Wybierając mieszkanie z drugiej ręki godzimy się też na brak pewnych udogodnień. Poczynając od spraw nieco mniej istotnych, jak brak stałego miejsca parkingowego, czy windy, aż do kwestii ważnych – na przykład gorszej jakości technologii i materiałów zastosowanych przy budowie.

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny mają swoje wady i zalety. Warto przeanalizować je przed podjęciem decyzji o zakupie.

Lokalizacja – czym się kierować?

Jesteśmy na etapie planowania inwestycji i pamiętając o kwestiach finansowych skupimy się na wyborze miejsca, w którym chcielibyśmy zamieszkać. Czym kierować się przy wyborze lokalizacji? Jeden z aspektów już się pojawił. Ważne jest to, czego konkretnie szukamy i w jakiej sytuacji rodzinnej jesteśmy.

Najbardziej podstawowy podział to przedmieścia i centrum. Każde z nich ma pewne cechy, które mają przełożenie na to, jak będzie się nam w danym miejscu mieszkało. Oczywiście dochodzi również wiele aspektów – nazwijmy je indywidualnymi – wynikających ze specyfiki miejscowości.

Bardziej atrakcyjną lokalizacją z perspektywy singla jest centrum. Zwłaszcza dla osób, które kochają być w ciągłym ruchu, a także jeśli dzieje się wokół nich wiele rzeczy. Centrum miasta spełnia te wymogi. To w nim zwykle jest najwięcej ośrodków kulturalnych, pubów, restauracji itd. To dobry wybór dla osób towarzyskich, chcących jak najczęściej spędzać czas ze znajomymi. Centrum miasta oferuje również dostęp do wielu miejsc pracy. Mniejsze znaczenie w takiej sytuacji ma nasza mobilność.

Przedmieścia zwykle kojarzone są przede wszystkim z miejscem wybieranym przez rodziny z dziećmi. Czy singiel ma czego szukać w takim miejscu? Dlaczego nie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych osobistych preferencji. Jeśli lubimy spokój, miejsce oddalone od zgiełku centrum, wybierzemy przedmieścia.

Osiedle Bella Dolina jest zlokalizowane blisko punktów transportu publicznego. Jednocześnie – to istotne dla osób zmotoryzowanych – łatwo wydostać się z niego z Rzeszowa.

Rozkład mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Im więcej informacji o naszych potrzebach zgromadzimy wcześniej, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniemy przykrych niespodzianek. To również dotyczy kwestii układu mieszkania.

Pierwsze mieszkanie dla singla, jeśli chodzi o metraż, optymalnie powinno mieć około 40 metrów kwadratowych. Zapewnia to przede wszystkim komfort, a także ma ogromny wpływ na funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Wiele osób decyduje się na tej wielkości mieszkania z odrębna sypialnią. Dużym powodzeniem cieszą się też oddzielne kuchnie, a nie aneks. Chociaż ten ostatni ma też sporo zalet. W przypadku pierwszego mieszkania dla rodziny, warto sprawdzić nieco większe metraże, tak by możliwie zapewnić sobie osobną sypialnię i/lub pokój dziecięcy.

Jakich błędów unikać kupując pierwsze mieszkanie?

Kupno pierwszego mieszkania zwykle jest obarczone pewnym błędami. Nie wszystkich da się uniknąć. Natomiast im dokładniej przemyślimy i zaplanujemy cały proces, tym większa szansa na ich uniknięcie. Dotyczy to również zaaranżowania całego wnętrza. Na tym etapie zastanówmy się na jakie ewentualnie niedogodności, czy bardziej ustępstwa, możemy się zgodzić.

Kupno pierwszego mieszkania musi być poprzedzone odpowiednimi poszukiwaniami. Koniecznie też zapoznajcie się z często popełnianymi błędami.

Zakup „na chwilę”

Często do takiej inwestycji zmusza nas sytuacja życiowa. Przeprowadzka do nowego miasta za pracą. Albo na przykład powiększenie rodziny. Potrzeba przestrzeni do życia przesłania nierzadko pewne niedogodności, na jakie godzimy się w myśl przekonania, że niedługo przeprowadzimy się w idealne miejsce. Niestety, rzeczywistość bardzo szybko to weryfikuje i zostajemy w takim mieszkaniu na wiele lat.

Rzeczy, które na początku wydawały się jedynie drobnym problemem, stają się potem poważnym utrudnieniem w codziennym życiu. To może być chociażby hałaśliwy zakład pracy znajdujący się w najbliższej okolicy.

Brak pomysłu na swoje mieszkanie

Każdy z nas zwykle ma jakąś wizję miejsca w którym chciałby spędzić swoje życie. Tego jak wygląda najbliższa okolica, ale przede wszystkim samo lokum. Metraż, piętro, ilość pomieszczeń. Sposób ich rozmieszczenia. Ustawienie domu względem stron świata (kwestia jego nasłonecznienia). To tylko kilka z istotnych czynników.

Jeśli nie macie sprecyzowanego pomysłu na swoje mieszkanie, to trzeba koniecznie się nad tym zastanowić. I dopiero potem rozpocząć szukanie.

Brak rozeznania rynku mieszkaniowego

To kolejny często popełniany błąd przy zakupie swojego pierwszego „eM”. I niestety grozi to bardzo poważnymi problemami. Jednym z nich jest przepłacenie za mieszkanie w danej okolicy. Albo wybór okolicy, która nie cieszy się zbyt dobrą opinią.

Nie tylko przeprowadzając się do nowej miejscowości, powinniśmy dokładnie zbadać jak wygląda w niej rynek mieszkaniowy. Czy bardziej opłaca się kupić używany lokal? A może rynek pierwotny i nowoczesne budownictwo znajdziecie nie tylko na przedmieściach (z którymi to zwykle jest zresztą kojarzony)? W Rzeszowie na przykład bez trudu znajdziecie nowe mieszkania bliżej centrum. Albo lokalizacje łączące zalety serca miasta i przedmieść. Takim miejscem jest osiedle Bella Dolina.

Niedoszacowanie kosztów remontu

Ten błąd dotyczy oczywiście mieszkań z rynku wtórnego. Często związany jest z konkurencyjną ceną. Może się jednak okazać, że koszt remontu, jaki będziemy musieli ponieść, będzie naprawdę wysoki.

Dlatego tak ważne są dokładne oględziny nieruchomości zanim zdecydujecie się na jej zakup. Co do samego stanu, jeśli nie czujecie się na siłach by go ocenić samodzielnie, skorzystajcie z pomocy fachowców. Dzięki temu dostaniecie też przybliżony koszt remont.

Zakup za dużego lub za małego mieszkania

To częsty błąd dotyczący osób, które po raz pierwszy stają przed procesem związanym z nabyciem nieruchomości. Singiel dopiero co wchodzący w dorosłe życie często wybiera niewielką kawalerkę. Ale już rodzina, która oczekuje na potomka nie powinna się decydować na taki wybór. Zbyt małe mieszkanie znacząco utrudni codzienne życie.

Z kolei zbyt duży lokal może być zmorą w utrzymaniu. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim koszty związane z jego eksploatacją, jak również wykończeniem. Rachunki mogą mocno nadwyrężyć domowy budżet. Dodatkowo większa powierzchnia, to dłuższy czas spędzony na porządkach. Ale przede wszystkim będziemy mieli nadmiar nieużywanego przez nas metrażu.

Niesprawdzenie stanu prawnego

To może skutkować poważnymi problemami, chociażby z niechcianym lokatorem. Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup własnego mieszkania, musicie dokładnie sprawdzić stan prawny danej nieruchomości. Dotyczy to przede wszystkim kupna lokalu z drugiej ręki. Ale i w przypadków nowych, dopiero co budowanych osiedli należy się tym zainteresować.

Konieczna będzie lektura księgi wieczystej. Znajdują się w niej podstawowe informacje dotyczące właściciela, ale także praw osób trzecich. Do tego ewentualne obciążenia finansowe.

Informacji na temat stanu prawnego możecie zażądać od osoby sprzedającej mieszkanie (nie zawsze jest to właściciel). Tak przy okazji warto również zapytać o to jak wygląda sytuacja związana z kosztami eksploatacji (rachunki za prąd, gaz itd.).

Kupienie mieszkania byle jak najtaniej

Oczywiście nikomu nie życzymy przepłacenia, ale na wyjątkowo okazyjne oferty powinniście patrzeć z dużą podejrzliwością. Niska cena może oznaczać później spore problemy. Mogą one dotyczyć na przykład kwestii związanych z remontem. Niska cena to często wady ukryte.

Są one związane chociażby ze stanem technicznym lokalu. Szczególnie w przypadku mieszkań w starych blokach czy kamienicach. Brak remontu, stare instalacje, których działanie jest dalekie od ideału. Oczywiście i sam lokal może być w złym stanie. Przyjdzie Wam włożyć sporo pieniędzy i czasu na jego odremontowanie.

Tanie oferty to też często efekt pewnych niedogodności związanych z najbliższą okolicą. Może to być uciążliwe sąsiedztwo w postaci jakiegoś zakładu pracy. Niebezpieczna okolica to kolejny powód dla którego ktoś próbuje pozbyć się mieszkania jak najtaniej.

Sprawy formalne przy kupnie pierwszego mieszkania

To bez wątpienia chyba najbardziej problematyczna sprawa w przypadku zakupu mieszkania. Wiele osób boi się, że nie sprosta formalnościom. Na szczęście bardzo dużo informacji na ten temat można znaleźć w sieci. Są sprawy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Koniecznym elementem całego procesu będzie zapoznanie się z księgą wieczystą nieruchomości. Dlaczego to tak istotne? Zawiera ona informacje, które między innymi pozwolą zweryfikować ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, jak i osobę je wystawiającą.

Kupując swoje pierwsze cztery kąty, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parę kwestii. Po pierwsze musimy sprawdzić, kto jest jego właścicielem. Kto stoi za jego sprzedażą? Kolejną sprawą – bardzo istotna w przypadku rynku wtórnego – jest sprawdzenie czy osoby trzecie nie są zameldowane w mieszkaniu, lub nie mają do niego praw. Takie informacje znajdziemy między innymi we wspominanej księdze wieczystej. Istotny jest też stan prawny gruntu, na który znajduje się dana nieruchomość. Warto się również dowiedzieć, czy nasz przyszły dom nie jest związany z jakąś działalnością gospodarczą.

Jeśli podejmiemy decyzję o kupnie nieruchomości, warto sporządzić umowę przedwstępną (może być ona zawarta notarialnie). To daje nam pewne prawa (oczywiście sprzedającemu również).

Jeżeli nie jesteśmy w stanie kupić mieszkania za gotówkę, konieczne będzie wzięcie kredytu hipotecznego na ten cel. W przypadku pierwszego takiego zakupu w życiu, po informacje na temat zdolności kredytowej, wkładu własnego i całego procesu kredytowania najlepiej udać się do doradcy finansowego, który przygotuje kilka ofert kredytu, bądź bezpośrednio do banku. Ci specjaliści udzielą wszelkich informacji dotyczących finansowania zakupu nieruchomości, oprocentowania oraz związanych z tym zobowiązań i podatków.

Zobacz poprzednie
Zobacz kolejne
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Korzystając z niej zgadzasz się na używanie cookies zgodnie z obecnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o zarządzaniu cookies w przeglądarce.
więcej informacji
Rozmawiaj na czacie ze stroną DevelopRes
Dzień dobry! Jak możemy Ci pomóc?
Technologia Messengera
Znajdziemy twoje wymarzone mieszkanie
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
  1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
  2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
  3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: [email protected].
  4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
  5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
  6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
  7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
  8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
  9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli
Chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili?
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Klikając przycisk "Wyślij zapytanie" wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DevelopRes Sp. z o.o. moich danych osobowych.
Developres Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Warszawskiej 18 jako administrator danych osobowych, informuję Pana/Panią, że:
  1. Wyrażenie powyższej zgody jest dobrowolne lecz konieczne, abyśmy mogli skontaktować się z Panią/Panem np. mailowo lub telefonicznie;
  2. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania;
  3. W Spółce powołany został Inspektor Ochrony Danych, z którym można się skontaktować pod adresem email: [email protected].
  4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych;
  5. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom;
  6. Podane przez Panią/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego;
  7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres 1 roku/do czasu cofnięcia zgody;
  8. Posiada Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
  9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania.
Pełna treść klauzuli