Taka forma inwestycji w nieruchomość zyskuje w ostatnich latach na popularności. Jest ona wymagająca, ale jednocześnie bardzo rentowna. Istotnym aspektem jest atrakcyjna aranżacja mieszkania pod wynajem dla rodziny z dziećmi. W jaki sposób ją stworzyć? Odpowiedz znajdziecie poniżej.
Wynajmowanie mieszkania rodzinie z dziećmi – podstawowe informacje
Z jednej strony to właśnie ta grupa najemców (inaczej niż na przykład studenci) jest najbardziej lojalna. W przypadku rodziny z dziećmi jako inwestor można być w zasadzie pewnym, że będą oni chcieli mieszkać przez co najmniej parę lat. To oznacza, ciągłość najmu, a więc zysków. Nie oznacza to, że właściciel będzie w takim wypadku pozbawiony kosztów. Przede wszystkim możliwy remont mieszkania. Co prawda to zwykle studenci potrafią zniszczyć lokal, bo też mają oni do niego podejście jak do akademika (oczywiście nie jest to regułą), to w przypadku opisywanej grup najemców może się coś takiego zdarzyć. Dzieci są jednak nieprzewidywalne.
Kolejna sprawa, której warto mieć świadomość przy wynajmowaniu mieszkania rodzinie, to kwestia rynek pierwotny vs rynek wtórny. O ile studentom zwykle nie przeszkadzają mieszkania w starszym budownictwie, o tyle w przypadku opisywanej grupy jest inaczej. Rodziny z dziećmi preferują nowe budownictwo. Wynika to z kilku przyczyn.
Zalety rynku pierwotnego z punktu widzenia rodziny z dziećmi:
-
mnogość lokalizacji,
-
dobrze rozwinięta infrastruktura,
-
bezpieczna okolica (ochrona, monitoring, progi zwalniające),
-
rozbudowana sieć sklepów, jednostek oświatowych i terenów rekreacyjnych,
-
dostęp do terenów zielonych.
Aranżacja mieszkania pod wynajem dla rodziny z dziećmi – podstawy
Tak naprawdę niezależnie od tego kto będzie najemcą Waszej inwestycji należy przy tworzeniu wystroju pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Są trzy istotne aspekty związane z aranżacją mieszkania pod wynajem. Nie tylko dla rodziny z dziećmi. Wystrój musi być funkcjonalny, praktyczny i bezpieczny. Ten ostatni aspekt w przypadku, gdy najemcami będzie rodzina z małymi dziećmi, nabiera szczególnego znaczenia.
Funkcjonalna aranżacja mieszkania tworzy nie tylko wygodną przestrzeń do życia, ale jednocześnie upraszcza korzystanie z niej. Zanim zabierzecie się za tworzenie wystroju koniecznie powinniście przygotować projekt. Pozwoli on ująć w ramy Wasze pomysły na aranż, a jednocześnie wskaże pewnie niedociągnięcia. Zwykle w kontekście pewnych wymogów charakterystycznych dla poszczególnych grup najemców. W tym wypadku rodziny z dziećmi.
Warto też pozostawić pewien dowolność najemcom. Zwłaszcza, jeśli będą nim rodzice z dzieckiem. O ile w przypadku studentów nie masz aż takiej potrzeby indywidualizacji aranżacji, tak w tym wypadku będzie to niezbędne. Dlatego też warto na przykład pozostawić pokój dziecięcy nieumeblowany. Ewentualnie umieścić w nim tylko kilka neutralnych mebli. Na przykład szafki na ubrania.
Bezpieczeństwo aranżacji mieszkania dla rodziny z dziećmi – temat o którym można by wiele napisać. Na pewno przygotowując wystrój powinniście mieć to na uwadze. Ale też dobrze będzie dać w tym aspekcie dowolność najemcom. Rodzicom zdecydowanie łatwiej będzie zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Natomiast jako właściciel możecie zapewnić je na pewnym „ogólnym poziomie”. Mowa tutaj na przykład o sprzęcie AGD. Takim, które jest bezpieczne dla dzieci. Mowa tutaj chociażby o kuchence z piekarnikiem. W przypadku tego ostatniego często polecanym rozwiązaniem jest system tzw. chłodnych drzwiczek.
Kuchnia w mieszkaniu pod wynajem – aranżacja
A skoro już został wywołany temat piekarnika, to właśnie na aranżację kuchni w mieszkaniu pod wynajem dla rodziny z dziećmi należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa. I podobnie jak przy wystroju całego mieszkania jako właściciel powinniście skupić się na ogólnym kwestiach. To rodzice sami stworzą i „uporządkują” kuchnię, tak aby odpowiednio chronić swoje pociechy.
Ale jako właściciel możecie na przykład zainwestować w bezpieczny sposób. Chociażby wspomniana wyżej kuchenka z piekarnikiem. Zakup używanego (co najmniej kilkunastoletniego) sprzętu nie jest dobrym pomysłem. Trudno w jego przypadku mówić o bezpieczeństwie.
Aranżując kuchnię trzeba nie tylko pamiętać o podstawowych zasadach opisanych wyżej. To pomieszczenie ma bowiem swoją specyfikę. Kuchnia to 5 stref, które muszą się w niej znaleźć. Ważna jest też ich lokalizacja w tym pomieszczeniu.
Strefy w kuchni:
-
zapasów,
-
przechowywania (szafki gdzie znajdują się sztućce, talerze, garnki itd.),
-
zmywania,
-
przygotowywania potraw,
-
obróbki termicznej.
Odpowiednio zaplanowana kuchnia tworzy nie tylko bezpieczną przestrzeń, ale przede wszystkim pozwala sprawnie w niej funkcjonować. A to jedno z tych pomieszczeń w którym przebywamy w ciągu dnia najczęściej.
I na koniec jeszcze jedna porada związana aranżacją mieszkania pod wynajem dla rodziny. Postarajcie się przygotować jak najbardziej neutralny wystrój. Mam tutaj na myśli dobór stylu aranżacji wnętrz. Dajecie tym samym najemcom sporą dowolność, jeśli chodzi o ewentualne zmiany. Dostosowanie aranżacji do własnych wymogów. A to bardzo istotny z punktu widzenia tej grupy najemców.