Urządzając pokój dziecka powinniśmy spojrzeć zarówno na jego funkcjonalność, jak i pamiętać o bezpieczeństwie malucha i przygotować dla niego odpowiednie miejsce zabawy, nauki oraz wypoczynku. Nieistotne czy przygotowujemy pokój dla chłopca czy pokój dla dziewczynki. Takie spojrzenie pozwoli nam zauważyć rzeczy, które mogą być zagrożeniem dla malucha, lub barierą nie do pokonania. I to powinniśmy zrobić już na etapie planowania zmian, czy urządzania pokoju.
Funkcjonalny i bezpieczny pokój dla dziecka
To kolejna bardzo istotna wskazówka dla rodziców urządzających pokój dla dziecka. Częstym błędem jest tworzenie wnętrza jedynie ładnego. Z mnóstwem dodatków, zabawek itd. Pokój dziecka musi być przede wszystkim dla niego bezpieczny i funkcjonalny.
Co oznacza stwierdzenie funkcjonalne wnętrze w przypadku dziecięcego pokoju? Korzystanie z każdego elementu (mebli itp.) znajdujące się w tej przestrzeni nie może sprawiać problemu. Powinno być proste i nie zabierać zbyt dużo czasu. Tę funkcjonalność zapewnimy między innymi dzięki kolejnej wskazówce. Należy zaaranżować pokój tak, aby meble były na odpowiedniej wysokości, a znajdujące się w nim zabawki posiadały odpowiednie atesty.
To druga po bezpieczeństwie ważna zasada. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest kupowanie kolorowych (wręcz pstrokatych) typowo dziecięcych mebelków. Mają one jedną tak naprawdę zaletę. Cieszą oko. Problem polega na tym, że zwykle mało funkcjonalne. A kolory w pewnym momencie się opatrzą i po prostu znudzą.
Najlepiej więcej postawić na klasyczne rozwiązania. Dziecięcego charakteru nadadzą dodatki. I to najlepiej takie, które będzie się dało w miarę łatwo wymienić. Tak naprawdę wybór dodatków ogranicza tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym można zdecydować się na elementy edukacyjne, które upiększą przy okazji pokój.
Jeśli o dobór kolorów to obecnie najchętniej stawia się na biel z pastelowymi dodatkami. Może być to również beż. Dużą popularnością cieszą się też pomieszczenia czarno-białe. Wypełnione są one kolorowymi dodatkami. Można przy wyborze barwy do pokoju naszej pociechy kierować się psychologią kolorów. Według niej na przykład czerwony lub pomarańczowy ładują nas energią. Z kolei zieleń to dobry wybór, jeśli potrzebne jest wyciszenie. W taki sam sposób działa kolor niebieski. W przypadku wspominanej wcześniej bieli warto mieć świadomość, że jeśli będzie jej za dużo w tym pomieszczeniu, to będzie ono sprawiało wrażenie bardzo surowego.
Warto też przemyśleć kwestię oświetlenia w takim pokoju. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia estetyki jest wybór zestawów. Dzięki temu unikamy wrażenia bałaganu w wyglądzie pomieszczenia.
W przypadku pokoju dla dziecka niezwykle ważną sprawą jest wybór farby. Musi być ona z jednej strony bezpieczna dla naszej pociechy, ale i nam powinna zapewnić pewien komfort. Związany chociażby z odpornością na różnego rodzaju zabrudzenia. Podstawową cechą jaką powinna mieć taka farba jest wodorozcieczalność. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są dyspresyjne. Można nimi pomalować prawie każde pomieszczenie. Ich zaletą jest też szybkie schnięcie. Są też trwałe i dobrze kryją.
Pokój dziecięcy a strefy użytkowe
To kolejna rzecz nad którą musimy się zastanowić. W pokoju dziecka powinno się znaleźć miejsce do nauki, zabawy i spania (odpoczynku). Takie pomieszczenie dzielimy też na strefę nocną i dzienna. W tej pierwszej oprócz łóżka powinna się znaleźć nocna lampka (jeśli dziecko jest starsze) i niewielka szafka. W strefie dziennej między innymi biurko przy którym nasza pociecha będzie odrabiać lekcje. Powinniśmy też zagospodarować miejsce do zabawy.
Zatrzymajmy się na chwilę przy biurku. Jego wybór, a także krzesła na którym dziecko będzie siedziało, to bardzo istotna sprawa. Przede wszystkim dla zdrowia malucha Oczywiście bierzemy też pod uwagę funkcjonalność tego mebla, tak aby zajęcia, które będzie przy nim wykonywało, nie sprawiało mu trudności.
Przede wszystkim biurko powinno być dostosowane do wzrostu i budowy dziecka. Wybieramy model posiadający system regulujący wysokość, ale także nachylenie blatu. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny dla komfortu i zdrowia dziecka. W ten sposób zmniejszamy ryzyko problemów związanych z kręgosłupem. Wspominana funkcjonalność biurka jest w dużym stopniu związana z indywidualnymi potrzebami dziecka. Jeśli przykładowo w użyciu często jest komputer i akcesoria z nim związane (np. drukarka), to musimy wziąć to pod uwagę, przy wyborze konkretnego modelu.
Skupmy się teraz na krześle. Z jednej strony jego zadaniem jest odciążenie kręgosłupa i zapewnianie optymalnej pozycji ciała. Powinno mieć mechanizm regulujący, dzięki któremu będzie go można dopasować do wzrostu i budowy dziecka. Warto wybrać model z podłokietnikami. Po pierwsze w dużym stopniu pozwalają one odciążyć kręgosłup. Po drugie zmniejszają nieco napięcie w ramionach. Dla polepszenia funkcjonalności miejsca do nauki takie krzesło powinno być obrotowe.
Stworzenie tych wspominanych trzech stref jest możliwe przy założeniu, że mamy komfort dużego mieszkania (np. to ponad 80 metrowe na Osiedlu Urocze Nowe Miasto) i odrębnego pokoju dla dziecka. W innym przypadku będziemy zmuszeni do zaaranżowania takiego miejsca np. w naszej sypialni. Jeśli pokój dziecka jest mały, dobrym rozwiązaniem będą niewielkie, ale mające kilka funkcji meble. Dzięki temu mniejsza powierzchnia nie będzie oznaczać wymuszonych kompromisów w jej aranżowaniu.
Meble do pokoju dziecięcego
Bardzo często kierujemy się w przy ich wyborze wyglądem. Nierzadko też wybieramy konkretny model pod naciskiem dziecka. I oczywiście wygląd mebli jest też istotny, ale przede wszystkim podobnie jak cały pokój malucha, muszą być one funkcjonalne. W miarę możliwości wybierzmy taki model, który będzie „rósł” z naszym dzieckiem. Dotyczy to nie tylko biurka i krzesła w pokoju ucznia.
Wybór dotyczący mebli do pokoju dziecka jest ogromny i po – pewnie dłuższych – poszukiwaniach znajdziemy coś odpowiedniego.
Aranżacja pokoju – kolorystyka
Według ekspertów wybór odpowiedniego koloru może mieć ogromny wpływ na zachowanie naszej pociechy, ale również jej zdolności związane z nauką. Ma to też duże znaczenie z perspektywy dalszej aranżacji wnętrz. Planując kolorystyczny wystrój pokoju należy wziąć pod uwagę ile czasu dziecko będzie w nim spędzało i czy jest to również pokój do nauki.
Na pewno lepiej w pokoju dziecka zrezygnować z dużego kontrastu między kolorami, które się w nim znajdą. To na „dłuższą metę” będzie meczące dla naszej pociechy. Warto też mieć świadomość, że dziecko do mniej więcej 3 roku życia nie rozróżnia pastelowych kolorów. Weźmy to pod uwagę w czasie urządzania pokoju.
W tym pomieszczeniu możemy zdecydować się na pewną ilość jasnozielonego. Ma on działanie uspokajające. Odcienie niebieskiego mają właściwości kojące. Kolor żółty z kolei wzmacnia system nerwowy. Pomaga również w nauce. Natomiast należy uważać z jego ilością.
Oczywiście jeżeli przygotowujemy pokój dla starszego dziecka warto zapytać go o jego ulubione kolory i zadbać, aby czuł, że też ma wpływ na aranżacje jego własnego pokoju.
Stwórzmy bezpieczną przestrzeń
Urządzanie bezpiecznego pokoju dziecka to wyzwanie. Im młodsze dziecko, tym oczywiście większą uwagę musimy na to zwrócić. Jeśli nasza pociecha zaczyna raczkować, to czeka nas dużo pracy przy zabezpieczeniu pokoju. Zaczynamy od gniazdek. Wystarczy kilka złotych, aby kupić specjalne zaślepki. Dzięki nim uchronimy malucha przed śmiertelnym zagrożeniem.
Na meblach w pokoju dziecka (ale tak naprawdę dotyczy to całego mieszkania) nie powinny znajdować się rzeczy, którymi maluch może sobie zrobić krzywdę. Pamiętajmy o tym, żeby nie zostawiać małych przedmiotów. Takich, którymi dziecko może się zadławić.
Kolejną rzecz na którą powinniśmy zwrócić uwagę urządzając bezpieczne pokój dla raczkującego dziecka, są meble. W miarę możliwości należy przymocować je do ścian. Zwłaszcza te ich elementy, które mogłyby się zsunąć i doprowadzić do zagrożenia życia dziecka.
W jego pokoju warto również zabezpieczyć drzwi i okna. Tych ostatnich dziecko nie może otworzyć. Zabezpieczyć okna możemy przy pomocy blokad. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się od siebie nie tylko ceną. Drzwi musimy zabezpieczyć w taki sposób, aby nie doszło do przypadkowego zatrzaśnięcia i uszkodzenia ciała malucha.
Często pomijanym aspektem przy urządzaniu pokoju dziecięcego są elementy wiszące tuż przy oknie. Jeśli nasze dziecko jest małe, to postarajmy się umieścić firanki i zasłony poza zasięgiem malucha. Tak aby nie mogło się na nich zawiesić i huśtać. Pod ciężarem dziecka mogą się urwać i spaść razem z karniszem. To oczywiście poważne zagrożenie dla zdrowia naszej pociechy. Na początku warto zrezygnować z aranżacyjnych marzeń o pokoju zabaw i urządzić go z pewną dozą asekuracji.
Wróćmy do mebli. Oprócz zabezpieczenia krawędzi, warto zadbać o szafki. Można na nie nałożyć specjalne zatrzaski, które uniemożliwią ich otworzenie. Mamy tutaj na myśli zabezpieczenie całego mieszkania, nie tylko pokoju małego dziecka. Szczególną uwagę musimy zwrócić na szafki w łazience i kuchni. Nie tylko na szuflady w których trzymamy noże, ale też i na przykład miejsce gdzie są preparaty chemiczne do czyszczenia.
Dostosujmy otoczenie
Kiedy planujemy urządzić pokój dziecka pierwszy wybór pada na – meble. Estetyczne czy funkcjonalne? Przede wszystkim bezpieczne. W zasadzie całe wyposażenie takiego pomieszczenia musi być dostosowane do wieku naszej pociechy. W przypadku starszych dzieci dostosujmy wielkość i wysokość mebli do ich wieku i wzrostu. Po pierwsze dzięki temu chronimy ich kręgosłup. Po drugie zmniejszamy też ryzyko urazu czy uszkodzenia ciała. Weźmy pod uwagę również rozwój dziecka, czyli pamiętajmy, że dziecko rośnie więc nie wybierajmy łóżka idealnego na wzrost małego lokatora, gdyż niebawem będziemy musieli dalej je wymieniać. Najlepszym umiejscowieniem dla łóżka jest umieszczenie go bokiem do ściany, aby zminimalizować możliwość upadku dziecka podczas snu.
To samo dotyczy zabezpieczenia mebli. Częstotliwość ran głowy wynikających z uderzenia w róg szafki nie jest duża, ale istnieje ryzyko takiego wypadku. Zabezpieczmy się więc na taką ewentualność. Możemy to zrobić przy pomocy silikonowym nakładek. Koszt jest niewielki, a dzięki temu oddalamy ryzyko tego typu wypadku. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na drzwi. Jedną z możliwości jest zakup specjalnych „stoperów”. Dzięki temu unikamy sytuacji w której maluch bawiący się drzwi (na przemian je zamykając i otwierając) zrobi sobie krzywdę. Takie stopery są np. wykonana z bawełny. W różnych kształtach (zwierząt, ale też figur geometrycznych).
W żadnym wypadku nie możemy czegoś pominąć, zakładając „może nic się nie stanie”. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest myślenie „jeśli o to nie zadbam, ryzykuję zdrowiem dziecka”. I w miarę możliwości nie oszczędzajmy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Chociażby na ściany, a dokładniej na to czym je pomalujemy. Wybór farby najlepiej skonsultować z ze specjalistą. Na opakowaniach lub u sprzedawcy musimy szukać informacji na temat atestów takiego produktu, a także czy jest on antyalergiczny. Rozwiązanie, które zwykle uatrakcyjnia pokój dziecka, czyli tapety, też wymagają naszej uwagi. Sprawdźmy przede wszystkim czy dokładnie przylegają do ściany. Czy gdzieś się taka tapeta nie odkleiła.
Zatrzymajmy się na chwilę przy wyborze wspomnianej farby. Musi być ona przede wszystkim bezpieczna. W pokojach dzieci poleca się stosowanie produktów rozpuszczalnych w wodzie, a nie w rozpuszczalnikach. Dzięki temu można uniknąć takich szkodliwych dla zdrowia dziecka substancji jak benzyna lakowa, czy spirytus. Do farb wodorozcieńczalnych zalicza się między innymi mineralne i dyspresyjne. W przypadku tych ostatnich trzeba jednak uważać. Niektóre z nich mogą mieć większą ilość substancji organicznych. To może być problemem w przypadku alergików.
Mają one jednak sporo zalet. Farby tego typu szybko schną. Dobrze kryją i są trwałe. Nadają się do malowania prawie każdej powierzchni. Mogą być one matowe lub półmatowe. Są też błyszczące.
Jedną z możliwości jest wybór farb akrylowych. Są one odporne na ścieranie i to jest ich duża zaleta. Dodatkowo radzą sobie z wilgocią i są bardziej odporne na promienie UV. W tej dużej grupie farb dyspresyjnych znajdują się też winylowe. Na tle pozostałych wyróżniają się one przede wszystkim niską ceną. Z jednej strony ściany pokryte nimi szybko się brudzą. Dobrą informacją jest to, że łatwo je umyć. Kolejną możliwością jest wybór farby akrylowo – winylowej. Jak łatwo się domyślić łączy ona w sobie cechy obu rodzajów. Warto zwrócić uwagę na procent żywic akrylowych.
Poza grupą farb dyspresyjnych są też inne możliwości. Jedną z nich są mineralne. Pod wieloma względami są gorsze od tej pierwszej grupy. Są przede wszystkim matowe. Nieco trudniej pomalować nimi ścianę. Mają jednak swoje zalety. Po pierwsze nie osadza się na nich kurz. Po drugie zdecydowanie mniej będzie się na nich rozwijać drobnoustrojów.
W przypadku zakupu mebli również zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Takich informacji możemy szukać u producenta, ale też i u sprzedawcy. W przypadku młodszych dzieci dobrym pomysłem jest przytwierdzenie szafek do ściany. Zwróćmy też uwagę na szuflady. Jeśli mamy młode dziecko, to powinniśmy je zabezpieczyć. Są do kupienia specjalne zapadki, które uniemożliwią mu otworzenie takiej szuflady.
Oczywiście zabezpieczamy wszystkie gniazdka elektryczne jak je są w pokoju dziecka. Nie jest to spory wydatek, a może nas uchronić przed dużą tragedią. Już za kilka złotych możemy kupić zestaw kilku sztuk takich zabezpieczeń do gniazdek.
I najważniejsza sprawa przy projektowaniu pokoju dla dziecka pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli mamy myśl w stylu „niemożliwe, że moja pociecha tam wejdzie/zrobi to” to bądźmy pewni, że na pewno spróbuje. I trzeba się na taką ewentualność zabezpieczyć.