Urządzenie mieszkanie może stanowić nie lada wyzwania. Zwłaszcza, jeśli robicie to pierwszy raz. Co trzeba wiedzieć o aranżacji wnętrz? Jakich błędów należy się wystrzegać? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań znajdziecie poniżej.
Aranżacja wnętrz – brak projektu i planu zmian
To jednej z najczęściej popełnianych błędów przy urządzaniu mieszkania. Od razu słowo wyjaśnienia. To, że podpatrzycie u kogoś jakieś konkretne rozwiązania na wystrój nie oznacza, iż macie gotowy projekt.
Ten ostatni to tak naprawdę odpowiednie przygotowany koncept aranżacji Waszego mieszkania. A więc dostosowanie wspomnianych wyżej pomysłów do warunków, metrażu itd. Kolejna sprawa – projekt aranżacji wnętrz powinien być oparty o pewne zasady. O nich nieco później. Z kolei plan wprowadzenia zmian może obejmować również kroki związane z remontem mieszkania. To zwykle pierwszy krok w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Jeśli remont będzie od Was wymagał czegoś więcej niż odświeżenie ścian bez rozpisanego planu jak i kosztorysu się nie obędzie.
Niefunkcjonalna aranżacja wnętrz
Przechodzimy do wspomnianych wyżej zasad związanych z urządzaniem mieszkania. Są trzy podstawowe. Wnętrza powinny być zaaranżowane w sposób praktyczny, funkcjonalny i bezpieczny. Ostatnia z wymienionych zasad nabiera ogromnego znaczenia w przypadku pojawienia się dzieci w domu. Szczególną wagę w takim przypadku trzeba przyłożyć do urządzenia kuchni i łazienki. Dwóch pomieszczeń w których zdarza się najwięcej wypadków w mieszkaniach.
Kolejna z zasad to praktyczne urządzenie wnętrz. Należy wykorzystać wszelkie możliwości jakie daje nam przestrzeń mieszkania, jego metraż i kształt. Jednocześnie dostosować wystrój do ograniczeń z nimi związanych. Funkcjonalna aranżacja wnętrz to z kolei wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą mieszkaniu i jego poszczególnym częściom spełniać swoją rolę. To również unikanie sytuacji w których korzystanie z danego pomieszczenia będzie sprawiało trudności.
Tutaj za przykład zwykle podaje się łazienkę. Najczęściej jest to pomieszczenie o niedużych metrażu. Gdzie dosłownie liczy się każdy centymetr. Funkcjonalna aranżacja łazienki oznacza między innymi zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi częściami. Na przykład umywalką prze którą musi być co najmniej metr wolnej przestrzeni. Tak by korzystanie z niej nie było utrudnione. Jeśli łazienka naprawdę niewielką powierzchnią funkcjonalnym, ale również praktycznym rozwiązaniem będzie zakup pralki ładowanej od góry. Nie dość, że to model o zwykle mniejszych wymiarach niż standardowe, to jeszcze nie potrzebujecie dużo miejsca przed nim. To oczywiście tylko dwa przykłady z szerokiej gamy funkcjonalnych rozwiązań jakie warto uwzględnić w swoim mieszkaniu.
Nadmiar stylów w aranżacji wnętrz
To błąd, który zwykle przydarza się osobom pierwszy raz urządzającym swoje mieszkania. Przyczyn tego może być kilka. Nierzadko jest to efektu niemożność podjęcia decyzji na temat tego, którego ze stylów podoba nam się najbardziej. Samo w sobie nie jest to jeszcze problemem. Ten pojawia się jeśli chcemy połączyć style aranżacji wnętrz, które kompletnie do siebie nie pasują. Już spieszymy z przykładem. Urządzenie jednej części mieszkania w stylu angielskim (wiktoriańskie motywy, mnóstwo wzorów i dekoracji) z minimalizmem. Ale już ze sposobem aranżacji określanym jako skandynawski – można łączyć. Taki nadmiar rozwiązań branych z różnych stylów wystroju wnętrz ma zwykle negatywny wpływ na opisane wyżej trzy złote zasady. Mieszkanie nie jest funkcjonalne, praktyczne, ale przede wszystkim bezpieczne.
Niedostosowanie kolorów do wnętrz
Kolejny często pojawiający się błąd w aranżacji wnętrz. Pierwsza sprawa to sprawdzenie jakimi kolorami rządzi się styl wystroju na który się zdecydujecie. Jeśli nie macie zbyt dużego doświadczenia w urządzaniu mieszkania lepiej unikać „odważnych” kolorów w swoim domu. Może mieć to negatywny wpływ na codziennie funkcjonowanie. Warto – zanim zdecydujecie się na pomalowanie ścian – zapoznać się z terminem psychologia kolorów. W największym skrócie opisuje ona to w jaki sposób te ostatnie wpływają na nas. Nastrój, samopoczucie, a nawet na kwestie związane z przyswajaniem wiedzy.
Jednym z najlepszych przykładów niedostosowania kolorów do roli danego pomieszczenia będzie sypialnia. Żółty i czerwony nie będą miały pozytywnego wpływu na regeneracje organizmu i wyciszenie. To kolory żywiołowe, energetyczne. Pierwszy z wymienionych – w rozsądnych ilościach – może pozytywnie wpłynąć na proces nauki. Pamiętajcie też o tym, że podstawowy kolor jaki wybierzecie do danego pomieszczenia powinien stanowić około 60% wszystkich, które się w nim znajdą.
Wygląd mieszkania przed jego funkcjonalność
Oczywistym jest, że chcemy, aby wystrój cieszył oko. I na to możemy postawić w salonie (pokoju dziennym). To on jest najbardziej reprezentatywną częścią mieszkania. Ale funkcjonalność wciąż powinna stać na pierwszym miejscu. Najwięcej błędów z tym związanych popełnianych jest przy urządzaniu kuchni.
Może to być na przykład nieodpowiednie rozmieszczenie sprzętów. Powoduje to pewne niedogodności przy robieniu jedzenia i generalnie korzystania z kuchni. Podobnie sprawa ma się z nieodpowiednim rozmieszczeniem stref jakie powinny być obecne w tym pomieszczeniu. Jeśli ich rozplanowanie nie będzie funkcjonalne, to przygotowywanie posiłków będzie problematyczne. Raz, drugi – może nie zwrócicie na to uwagi. Ale kuchnię urządza się na lata. A to już jest problem.
Strefy w kuchni:
-
zapasów,
-
przechowywania,
-
zmywania,
-
przygotowywania
-
gotowania.