Rozpoczęcie nowego roku, to dobry czas na zmiany w naszym mieszkaniu. To może być mały remont, albo odświeżenie całego jego wyglądu. Aranżacja wnętrz nie musi być wyzwaniem. Poniżej wskazówki dla początkujących, ale nie tylko im się przydadzą.
Aranżacja wnętrz – projekt i plan
Niezależnie od tego, czy jest to Wasza pierwsza ingerencja w wygląd mieszkanie, czy zmieniacie coś po raz kolejny nie obejdzie się bez tych dwóch aspektów. Na początek projekt. Musi on w czytelny sposób przedstawić, to co chcecie poprzez zmiany aranżacyjne. Projektując (jeśli nie czujecie się na siłach, zawsze można to zlecić) wygląd poszczególnych pomieszczeń, trzeba pamiętać o tym strefach, jakie powinny się w nich znaleźć. Za przykład posłuży salon. Zwykle dzieli się on na kilka stref. Zależnie od potrzeb w pokoju dziennym może znaleźć się miejsce do relaksu, kąt do pracy i część jadalna.
Projekt aranżacji wnętrz to jedno. Jeśli już wiemy, jak chcemy nasze mieszkanie urządzić, czas na plan działania. To jak będzie on rozbudowany, jest oczywiście zależne od zmian, jakie chcemy przeprowadzić. Jeśli w grę wchodzi remont, dodatkowo jest on wymogiem. Dobrze rozpisany plan pozwoli przeprowadzić zmiany bez większych problemów. Przy oszczędności czasu i pieniędzy.
Aranżacja wnętrz – ostrożnie dobieraj kolory
Jednym z błędów popełnianych przy pierwszej poważniejszej zmianie w wystroju mieszkań, są źle dobrane barwy. Nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak bardzo mogą mieć one wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.
Pokażemy to na przykładzie sypialni. Pomalowanie jej na krzykliwe kolory, to prosta droga do problemów ze snem i regeneracją organizmu. Nie tylko barwa ścian stanowić będzie problem w sypialni. Meble i dodatki – przy ich wyborze też trzeba na to zwrócić uwagę.
Najbezpieczniejszym kolorem w aranżacji wnętrz jest biały. Pasuje do wszystkich pomieszczeń. Dodatkowo łatwo będzie dobrać inne kolory, właśnie do białego. Jeśli więc dopiero zaczynacie swoją przygodę z aranżacją wnętrz, postawcie na tę barwę. Niech będzie główna, ale niejedyna. Nadmiar białego może prowadzić do tego, że aranżacja stanie się nudna. Jeśli nie wiecie na jakie kolory się zdecydować, to mamy dla Was wskazówkę. Zajrzyjcie do tekstu „Style aranżacji wnętrz – przegląd”.
Proporcje w urządzaniu mieszkania
To jedna z głównych zasad jaką powinniście się kierować, urządzając swoje cztery kąty. Zwłaszcza, jeśli dysponujecie niewielką przestrzenią. Przykładowo wstawienie ogromnej szafy do małej sypialni, rozwiąże co prawda problem przechowywania sporej liczby ubrań, ale bardzo mocno przytłoczy to pomieszczenie. A to obniży Wasz komfort.
Jeśli dysponujecie niewielką powierzchnią to meble, ale też dodatki powinny dobrane w taki sposób by nie przytłoczyły danego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem, chociaż nie zawsze łatwym do zaaranżowania, jest pusta przestrzeń. Dzięki temu nasza niewielka przestrzeń zyska trochę „powietrza”. To z kolei ma wpływ na nasze odczucia, chociażby w ten sposób, że takie rozwiązanie optycznie powiększy pokój.
A jeśli już jesteśmy przy zasadach związanych z aranżacją wnętrz, to warto wspomnieć jeszcze o dwóch. Pierwsza z nich to „powtarzalność”. Najlepiej wyrażona we wzornictwie. Dzięki powtarzaniu w pomieszczeniach pewnego akcentu, stworzymy wrażenie porządku w aranżacji. W dużym stopniu również „organizujemy” daną część naszego mieszkania.
Druga z zasad to kontrastowanie. Zdarza się – zwłaszcza osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z aranżacją wnętrz, wiele błędów z nią związanych. Często na przykład nieodpowiednio dobrane kontrasty, mogą zaburzyć całą koncepcję. Tego oczywiście każdy chciałbym uniknąć.
Odpowiednio dobrane elementy urozmaicą i ożywią wnętrza. To mogą być kolory, meble, dodatki. We wszystkich tych przypadkach kontrast pozwoli niewielkim nakładem pozwoli stworzyć ciekawą aranżację.
Konsekwencja stylu urządzania wnętrz
Jej brak to bardzo często występujący problem. I to nie tylko u „amatorów” aranżowania mieszkań. Wynika to między innymi z tego, że po prostu podoba nam się wiele sposobów urządzania wnętrz. Nierzadko są to po prostu rozwiązania charakterystycznego dla jednego stylu. A my chcemy je wprowadzić w innym. I jest to oczywiście wykonalne. Natomiast lepiej unikać sytuacji w której są to style z przeciwnych biegunów.
Dobrym przykładem będzie skandynawski i angielski. Pierwszy z nich to przestrzeń i niewielka ilość – często bardzo subtelnie dobranych – dodatków. To styl z wierzchu zimny, ale zyskuje przytulność z bliska. Kocha wszystko co naturalne. Styl angielski jest przede wszystkim elegancki. To sposób bardzo rodzinny i tę ostatnią stawiający na piedestale. Jest to styl, który często kocha przepych i ogromną ilość dodatków. Te ostatnie to na przykład pamiątki rodzinne. Próba zmiksowania obu tych sposobów aranżowania wnętrz może się skończyć poważnym kompozycyjnym problemem. Na przykład stworzeniem kompletnie niefunkcjonalnej przestrzeni do codziennego życia. Jeśli chcecie urządzić swoje mieszkanie, a podobają Wam się różne rozwiązania, postarajcie się wybrać jedno. Dzięki temu unikniecie chaosu.