Po pierwsze – swobodna komunikacja
Wnętrza w przypadku osób starszych powinny „pomagać” (a na pewno nie utrudniać) w podstawowych potrzebach człowieka. I to – jeśli zabieramy się właśnie za urządzania mieszkania dla seniora – musi być podstawowym wyznacznikiem. Jednym z aspektów, który ułatwi codzienne funkcjonowanie, jest stworzenie swobodnej komunikacji po całym mieszkaniu.
Tutaj pod uwagę bierzemy między innymi szerokość drzwi. Jeśli osoba starsza nie jest się w stanie sama poruszać, a robi to przy pomocy tzw. balkoniku, ważne aby w mieszkaniu nie było progów i innych elementów tworzących bariery. W przestrzeni ciągów komunikacyjnych nie mogą znajdować się przedmioty, które będą utrudniały przemieszczanie (między innymi stoły, krzesła).
Warto też przy urządzaniu bezpiecznego mieszkania dla seniora zwrócić uwagę na wąskie pomieszczenia. Tutaj pierwsze skojarzenia „biegną” w stronę przedpokoju. To przestrzeń w której osoba starsza powinna móc poruszać się swobodnie. Dlatego lepiej zrezygnować w przedpokoju z masywnych szafek.
Bezpieczne mieszkania dla seniora – kuchnia
To jedno z pomieszczeń na które przy urządzaniu wnętrz musimy zwrócić szczególną uwagę. Bo to właśnie w kuchni statystycznie zdarza się najwięcej wypadków. Warto pamiętać – oczywiście dotyczy to urządzania całego mieszkania – że to nie my będziemy w niej funkcjonować. To niestety często popełniany błąd. W kuchni seniora przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, by miał on łatwy dostęp do przestrzeni roboczej. Ta sama zasada dotyczy montowania szafek i półek. Wysokość na jakiej się one znajdą, musi być dostosowana do możliwości osoby starszej.
Oddzielną kwestią stanowi wybór sprzętu AGD. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań i bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego. Na pewno taki sprzęt AGD powinien charakteryzować się prostą obsługą. Po drugie powinien być on funkcjonalny. Dobrze,jeśli dany sprzęt będzie posiadał „przypominajki” (np. minutnik).
Mieszkanie seniora – jakie oświetlenie?
To bardzo ważny aspekt przy urządzaniu bezpiecznych wnętrz dla osoby starszej. I nie chodzi tylko o natężenie światła, chociaż jest to niezwykle istotna kwestia. „Organizując” oświetlenie w mieszkaniu seniora warto rozważyć zamontowanie jego źródeł przy łóżku. Możemy też wziąć pod uwagę– jeśli zachodzi taka potrzeba – rozwiązania, które pozwolą wyłączać światło w sypialni bezpośrednio z łóżka. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo seniora. Jednym z rozwiązań są czujniki ruchu.
Odpowiednio dobrane oświetlenie to nie tylko komfort i zmniejszenie ryzyka wypadku. Może mieć ono wpływ na samopoczucie. Jeśli dobierzemy je źle, to istnieje ryzyko, że będzie ono drażnić, czy wręcz wieczorem zbytnio pobudzać i w ten sposób utrudniać regenerację w czasie snu.
Bezpieczna i wygodna łazienka
To kolejne pomieszczenie na które musimy zwrócić dużą uwagę w czasie urządzania mieszkania dla seniora. Jednym z bardziej istotnych pytań jakie powinniśmy sobie zadać jest „kabina prysznicowa, czy wanna?”. Każde z tych rozwiązań posiada zalety i wady. Więcej na ten temat przeczytacie między innymi w tym tekście.
W łazience – podobnie jak w kuchni i tak naprawdę każdym innymi pomieszczeniu – senior musi mieć prosty dostęp do poszczególnych miejsc. Szafki montujemy na wysokości, która nie stanie się „utrudnieniem” w codziennym funkcjonowaniu.
Bardzo ważna kwestią w łazience dla osoby starszej będą wszelkiego rodzaju elementy ułatwiające korzystanie z niej (to między innymi uchwyty, poręcze itp.). Kolejną kwestią, która wzmocni bezpieczeństwo, jest zminimalizowanie ryzyka poślizgnięcia się czy upadku. W tym wydatnie mogą pomóc maty położne na podłodze (w miarę możliwości przymocowane do tej ostatniej).
Urządzanie bezpiecznego miejsca do kąpieli to jedno, ale powinniśmy również zwrócić uwagę na przestrzeń z umywalką. Ta ostatnia powinna znaleźć się na wysokości dostosowanej do wzrostu seniora. W tym wypadku warto też zwrócić uwagę na szerokość umywalki i jej głębokość.
Jakie mieszkanie dla seniora kupić?
Osoby starsze bardzo często są przywiązane do miejsca w którym funkcjonują od kilkudziesięciu lat. Niestety takie budynki i szerzej – osiedla – nie spełniają podstawowych wymogów w kwestii między innymi wspominanego bezpieczeństwa. Dlatego właśnie warto rozważyć mieszkania na nowoczesnym osiedlu.
Takim, które jest dostosowane do wymagań i możliwości osób starszych. Dotyczy one na przykład wind nawet w niskiej zabudowie. Starsze osiedla były pozbawione takich rozwiązań. Z tego powodu dostanie się na trzecie piętro stawało się codzienną katorgą osób w podeszłym wieku mających problemy z poruszaniem się.
W Rzeszowie miejscem, gdzie seniorzy będą czuć się bezpieczne i komfortowo, jest nowo powstające Osiedle Nova Graniczna (dostępne jest na nim to znajdujące się na drugim piętrze 39-metrowe mieszkanie). Jest ono oddalone od centrum miasta. Dzięki temu jest idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu. Ta odległość zapewnia jednocześnie uniknięcie charakterystycznych dla centrum miasta problemów (takich jak codzienny hałas).