Niezależnie od tego czy jesteście studentami, czy osobami rozpoczynającymi „dorosłe życie” czyhają na Was te same pułapki związane ze znalezieniem dachu nad głową. Bezpieczne wynajmowanie mieszkania opiera się na paru kwestiach. Jedną z nich jest wystrzeganie się pewnych błędów.
Wynajmowanie mieszkania – „biorę pierwsze lepsze”
To zwykle błąd osób, które robią to po raz pierwszy. Proces wynajęcia mieszkania zwykle trwa, a my chcemy go skrócić. Efektem może być wprowadzenie się do pierwszego domu, który w pewnym uproszczeniu – nie będzie miał widocznych „niedostatków”. Problem polega na tym, że niedostateczne przyjrzenie się mieszkaniu (jak i jego najbliższej okolicy), to poważny błąd.
Oczywiście nie tak istotny jak w przypadku zakupu własnego „eM”. Z wynajmowanego mieszkania możecie się przecież szybko wyprowadzić. Nie znaczy to jednak, że macie godzić się na pewne niedoróbki, brak remontu, czy na przykład niekoniecznie cicha okolica. Takie rzecz mają po prostu negatywny wpływ na codzienne życie.
Ogłoszenie o najmie a rzeczywistość
To co osoba, która szuka najemców, umieści w tym pierwszym nierzadko nie ma za wiele wspólnego z rzeczywistością. I nie chodzi jedynie o to jak wygląda mieszkanie na zdjęciach. A zdarzy się Wam a pewno zobaczyć miejsce, które zdaje się być rezydencją. Na zdjęciach. Bo w rzeczywistości jest niewielkim mieszkaniem. Często zderzenie ogłoszenia ze stanem faktycznym bywa bardzo bolesne.
Druga kwestia to informacje dotyczące okolicy, tego co się w niej znajduje i jak daleko jest do serca miasta. Ogrom ogłoszeń dotyczących wynajmowania mieszkań to miejsca „5 minut do centrum”. Rzeczywistość bardzo szybko i brutalnie weryfikuje tę informację. I warto w momencie, gdy wybieracie się oglądać miejsce w którym być może przyjdzie mieszkać, sprawdzić jak to faktycznie wygląda.
Kontakt z sąsiadami
I nie chodzi nam tutaj o to, jak będziecie z nimi żyli. Mowa tutaj o pewnym wywiadzie „środowiskowym” przeprowadzonym zanim zdecydujecie się na podpisanie umowy. To bardzo ważny aspekt bezpiecznego wynajęcia mieszkania. Warto porozmawiać z sąsiadami. Zwykle są oni kopalnią informacji o właścicielu, a także o tym jak się mieszka w tym miejscu. Oczywiście też warto podejść do informacji z pewnym dystansem.
Przy okazji jeszcze jedna porada. Zanim zdecydujecie się na wynajęcie konkretnego mieszkania, sprawdźcie jak wygląda jego najbliższa okolica wieczorem. W ten sposób można dowiedzieć się wiele na temat jej bezpieczeństwa.
Pełna informacja o mieszkaniu
Brak zainteresowania wszelkimi aspektami związanymi z nieruchomościami to częsty błąd przy jej wynajmowaniu. Oczywiście w przypadku mieszkania, które chcemy wynająć nie musimy sięgać aż po księgę wieczystą. Potrzebujecie mniej informacji, co nie znaczy, że wcale. Jeśli szukacie mieszkania przez biuro nieruchomości, to z pewnymi dokumentami będziecie mogli się zapoznać bez żadnego problemu. Jeśli szukacie domu na „własną rękę”, to możecie o takie informacje poprosić osobę z którą przyjdzie Wam rozmawiać. Inna sprawa, czy będzie one chciała ich udzielić. Na to jednak nie mamy wpływu.
Wspomniane informacje to między innymi akt własności. Dobrze byłoby wiedzieć z kim podpiszecie umowę i komu będziecie płacić. Bezpieczne wynajęcie mieszkania „wymaga”od Was zapoznanie się z wysokością płaconych za nie rachunków. Dzięki temu będziecie wiedzieli, jaki będzie całkowity koszt, jaki przyjdzie Wam płacić.
Unikajcie „skansenów”
Mieszkań z których właściciel postanowił zrobić przechowalnie mebli po rodzicach. Po pierwsze zwykle ich stan pozostaje daleki od „w pełni sprawny”. Korzystanie z takich mebli może być po prostu ryzykowne. Stare łóżka są najczęściej mało komfortowe. Po drugie, jeśli w mieszkaniu jest sporo pamiątek rodzinnych, to – uwierzcie nam na słowo – będzie się Wam w nim dziwnie żyło. Naprawdę dziwne.
Na szczęście bez problemów można teraz znaleźć mieszkanie urządzone w nowoczesny sposób. Dostosowane właśnie pod wynajem. Znajdziecie w nich najbardziej istotne meble i sprzęt AGD. Przestrzeń pozbawiona zbędnych dodatków.
A jak już jesteśmy przy umeblowaniu. Oglądając mieszkania szczególną uwagę zwróćcie na dwa pomieszczenia – łazienkę i kuchnię. Ich stan musi być jak najbliższy perfekcyjnemu. Nie ma sensu godzić się na niedoróbki, które utrudnią codzienne funkcjonowanie w takim mieszkaniu. Stary sprzęt AGD w kuchni i łazience, to nie jest dobra informacja. No i jeszcze jedna sprawa. Stary sprzęt, to spore ryzyko tego, że dość szybko przyjdzie Wam się mierzyć z naprawą. A jeśli w umowie będzie zapis, że odpowiadacie za to właśnie Wy, dochodzą do tego spore koszty.
Umowa najmu
Bez tego ciężko mówić o bezpiecznym wynajęciu mieszkania. Jeśli ktoś będzie Was próbował namówić na brak umowy – nie decydujcie się na takie rozwiązanie. Chociażby dlatego, że w takiej sytuacji wynajmujący będzie Was mógł wyrzucić bez podania powodu i okresu wypowiedzenia.
Wzór umowy najmu znajdziecie w internecie. Warto zanim wybierzecie się oglądać mieszkanie, zobaczyć jak ten pierwszy wygląda. Generalnie zasada jest dość prosta. Im więcej informacji na temat mieszkania, właściciela, pewnych prawideł korzystania, tym lepiej.
Dobrze byłoby sporządzić coś w rodzaju protokołu zdania lokalu. Tego w jaki stanie jest on Wam oddawany. Przyda się dokumentacja fotograficzna. I koniecznie omówcie kwestię kaucji jaką będziecie musieli zapłacić za wynajęcie mieszkania. I oczywiście tego na jakich warunkach zostanie Wam ona zwrócona.