W całym procesie trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Tak aby kupno mieszkania przeprowadzić w sposób bezpieczny nie narażając się na dodatkowe koszty i uniknąć podejrzanych ofert.
Wybór lokalizacji
Pamiętajmy o tym, że kupno mieszkania to inwestycja na wiele lat. I nie chodzi w tym momencie o koszt, ale lokalizacja powinna odpowiadać nie tylko naszym potrzebom w teraźniejszości , ale „wybiegać” również w przyszłość.
Czym kierować się przy jej wyborze? Istotne są między innymi takie kwestie jak bezpieczeństwo najbliższej okolicy i to czy jest tam cicho i spokojnie. Inaczej na wybór lokalizacji zwykle patrzy singiel, a inaczej rodzina z dzieckiem. Natomiast są pewne wspólne elementy dla obu sytuacji. Przy wyborze lokalizacji powinniśmy zwrócić czy w okolicy znajdują się sklepy z najpotrzebniejszymi towarami. Niezależnie od tego czy jesteśmy singlem, czy mamy rodzinę, ważne jest aby w najbliższym otoczeniu znajdowała się apteka, a także przychodnia.
Dla wielu osób istotnym czynnikiem przy wyborze lokalizacji mieszkania jest dostępność terenów zielonych. W tym aspekcie zwykle przodują przedmieścia, aczkolwiek warto mieć na uwadze pewną dość istotną kwestię. Wybierając mieszkania z dala od centrum w otoczeniu miejsc rekreacyjnych, musimy pamiętać o tym, że w ciągu kilku lat być może pojawią się tam nowe budynki.
Na wybór lokalizacji wpływ ma również to, czy decydujemy się na rynek pierwotny czy wtórny. Chociaż w tym aspekcie wiele zależy od miasta w którym chcemy zamieszkać. Zwykle jest tak, że centrum jest „opanowane” przez rynek wtórny. Ale od tej reguły są wyjątki. Za przykład posłuży Rzeszów. Można z nim znaleźć nowoczesne budownictwo położone niedaleko centrum. Tak jest w przypadku Osiedla Skyres leżącego między ulicami Warszawską a Lubelską. Dostępne jest na nim między innymi to ponad 46-metrowe na 2 piętrze.
Bezpieczny zakup mieszkania z rynku wtórnego
To w takim przypadku jesteśmy częściej narażeni na wpadki i problemy, które mogą ciągnąć się latami, utrudniając nam codzienne funkcjonowanie. Przy zakupie takiego mieszkania z rynku wtórnego warto zacząć od sprawdzenia stanu nieruchomości. Często za atrakcyjną ceną kryją się dodatkowe koszty. Wynikające między innymi z „przebiegu” takiego mieszkania.
Budownictwo sprzed kilkudziesięciu lat to duże gorsze technologie jak również często i materiały. Brak w nim też usprawnień ułatwiających codzienne życie. I przede wszystkim duże prawdopodobieństwo uchybień (problemy z ogrzewaniem, szczelnością czy starymi rurami), które będą skutkować dodatkowymi kosztami. Nierzadko również potrzebą generalnego remontu.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, koniecznie musimy sprawdzić – jeszcze przed zawarciem umowy – czy nie mają do niego praw inne osoby. Warto domagać się od właściciela informacji o tym czy ktoś jest zameldowany w tej nieruchomości. Zaświadczenie to jest dostępne w urzędzie gminy adekwatnym dla danego miasta. W umowie przedwstępnej powinien znaleźć się zapis, który zobowiązuje właściciela lokalu do przedstawienia takiego dokumentu.
Kolejna istotna sprawa przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego to sprawdzenie czy na danej nieruchomości nie ma służebności osobistych. O tego typu obciążeniach możemy dowiedzieć się sami. Na przykład przez internet odwiedzając stronę Ministerstwa Sprawiedliwości Elektroniczne Księgi Wieczyste.
Dostęp do tej ostatniej przyda się nam również przy weryfikacji naszego przyszłego mieszkania. Bo to dzięki Księdze Wieczystej możemy zapoznać ze stanem prawnym nieruchomości. Więcej na ten temat znajdziecie w tym tekście.
W umowie koniecznie powinny znaleźć się informacje co kupujemy. Czyli jakie elementy wystroju zostają w takim mieszkaniu. Dotyczy to przede wszystkim rynku wtórnego. Ale oczywiście na wiele aspektów warto też zwrócić uwagę wybierając nowe mieszkanie.
Sprawdzamy stan lokalu
I to już niezależnie od tego czy wybieramy rynek pierwotny czy wtórny. Chociaż w przypadku tego drugiego rozwiązania na pewno baczniej powinniśmy sprawdzić stanu budynku i samego mieszkania.
W zasadzie zwracamy uwagę na… wszystko. Pod pojęciem stanu technicznego można rozumieć między innymi „wygląd” i sprawność instalacji gazowej, elektrycznej i kanalizacji. Kolejna sprawa to okna i drzwi. Trzeba sprawdzić ich szczelność. Tak aby nie okazało, że będziemy musieli już na początku, wyłożyć dodatkowe pieniądze na ich wymianę.
Warto również dokładnie przyjrzeć się stanowi technicznemu ścian, podłóg i sufitu. Czy w mieszkaniu nie występuje grzyb i czy nie jest ono narażone na taki problem. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim łazienki i kuchni.
Na wiele takich rzeczy zwrócimy uwagę sami, ale warto zainwestować w opinię specjalisty. Jest w stanie „wypatrzyć” usterki niewidoczne na pierwszy rzut oka. Plusem takiej opinii jest bezstronność. Chłodne spojrzenie na mieszkanie. Nie jest obarczony emocjami związanymi jego zakupem. Często szukając na szybko mieszkania, jesteśmy w stanie przymknąć oko na pewno niegodności. Te mogą okazać się jednak później sporym problemem. Nierzadko też ich po prostu nie zauważymy. Mając opinię specjalisty będziemy mieli ich świadomość – to po pierwsze. Po drugie można nas ona uchronić przed zakupem mieszkania z wadami.