Aranżacja niewielkiego metrażu może sprawić sporo problemów. Nie tylko początkującym. W naszym poradniku znajdziecie błędy popełniane przy urządzaniu małego mieszkania. Wiedza ta pozwoli ich uniknąć.
Urządzanie małego mieszkania – główny błąd
Można powiedzieć, że to z niego wynikają nierzadko pozostałe grzechy dotyczące aranżacji wnętrz kawalerki lub domu o niewielkim metrażu. Istnieją trzy podstawowe zasady wystroju mieszkania. Niezależnie od tego jakim metrażem dysponujecie powinno się nimi kierować. Przede wszystkim dlatego, że zasady te mają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie w mieszkanie. Jeśli nie będzie się ich trzymać, to życie w Waszych czterech ścianach może się okazać bardzo problematyczne.
Te trzy naczelne zasady aranżacji wnętrz to: funkcjonalność, praktyczne rozwiązania i bezpieczeństwo. Niezależnie od tego czy zajmujecie się wystrojem kuchni, czy sypialni są one równie ważne. Chociaż – co oczywiste – w tym pierwszym pomieszczeniu nietrzymanie się tych zasad może mieć gorsze skutki. Przy urządzaniu małego mieszkania mają one jeszcze większe znaczenie.
Brak podziału małego mieszkania
Już spieszymy z wyjaśnieniem o co chodzi z tym błędem. Kawalerka czy małe mieszkanie często jest po prostu jednym pomieszczeniem ( z oddzielną łazienką). Pełni więc ono kilku funkcji. Potrzebujemy wydzielenia części kuchennej, sypialni a także pokoju dziennego. Warto stworzyć takie strefy – nawet na niewielkim metrażu. Brak takiego podziału to jeden błąd. Kolejnym jest nieodpowiednie rozplanowanie poszczególnych stref i ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu. Nawet niewielki metraż nie zwalnia od ujęcia ich w projekcie aranżacji wnętrz. W kawalerce jest to szczególnie ważne. Poruszanie się po niewielkim mieszkaniu musi przebiegać bez przeszkód.
Źle dobrany styl aranżacji w niewielkim mieszkaniu
Jeśli macie wizję urządzenia czterech ścian z ogromną ilości nowoczesnych designerskich rozwiązań i ze sporą ilością dodatków, to radzimy jeszcze przemyśleć taki pomysł. Małe mieszkanie to nie jest miejsce na taką aranżację. Ucierpią na niej wspominane wyżej trzy naczelne zasady wystroju. Ale przede wszystkim w takim mieszkaniu nie będzie się dało „normalnie” żyć.
Jaki styl aranżacji wnętrz sprawdzi się w kawalerce? Najczęściej poleca się dwa rozwiązania. Po pierwsze styl skandynawski. Bazuje on na naturalnych materiałach i jasnych kolorach ( w dalszej części poradnika dowiecie się dlaczego to istotne). To styl, który lubi proste rozwiązania. Jednocześnie pozbawiony jest nadmiernej ilości dodatków. Cały czas mowa o klasycznym rozumieniu stylu skandynawskiego. Niektóre jego odmiany niekoniecznie sprawdzą się na niewielkim metrażu.
Kolejny styl na jaki warto postawić w małym mieszkaniu to minimalizm. Jego nazwa oddaje wszystko co powinna mieć aranżacja kawalerki. Styl ten charakteryzuje przede wszystkim harmonia i porządek. Ilość dodatków ograniczona do minimum. W mieszkaniu w urządzanym w tym stylu dominują stonowane kolory. Najczęściej biel i szarości.
Nieodpowiedni dobór kolorów w aranżacji
Trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie. Małe mieszkania nie lubią ciemnych kolorów. Przede wszystkim te ostatnie przytłaczają na niewielkim metrażu. To z kolei ma wpływ na jakość życia. Za przykład posłuży tutaj podłoga. W małym mieszkaniu lepiej unikać ciemnych barw tej ostatniej (chociażby odcieni mahoniu). Stworzy to wrażenie pomniejszenia i tak przecież niewielkiego metrażu.
W małych mieszkaniach – jak zostało już wspomniane wyżej – zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne kolory. Nie tylko w wykończeniu podłóg i ścian. Wybierając umeblowanie do poszczególnych stref Waszej kawalerki postawcie na jasne kolory. Podobnie w przypadku dodatków do aranżacji wnętrz.
Zbyt masywne umeblowanie w małym mieszkaniu
Błąd dość oczywisty, ale wcale nie tak rzadko popełniany. W niewielkim mieszkaniu każdy metr a w zasadzie centymetr jest na wagę złota. Dlatego też bardzo często poleca się wykorzystywanie przestrzeni bliżej sufitu. Na przykład szafki na ścianach w części kuchennej. Chociaż warto tutaj zauważyć, że z kolei urządzając małe pomieszczenie, takiego rozwiązania należy „używać” z rozwagą. W starszym budownictwie zamknięta kuchnia była właśnie takim miejscem.
Wracając do urządzenia małego mieszkania. Unikajcie masywnym mebli. Przytłoczą one przestrzeń. A niekoniecznie spełnią swoją główną funkcję. Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest sofa z „funkcją” spania. Jest sypialnią, a jednocześnie stanowi główny element części dziennej w Waszych mieszkaniach. Można się zdecydować na sofę narożną. Generalnie niewielki metraż uwielbia meble wielofunkcyjne.
Jeśli chcecie wydzielić w swoim małym mieszkaniu strefę do pracy, to sprawdzonym rozwiązaniem jest regał. Koniecznie bez tylnej ściany. Do tego najlepiej o lekkiej konstrukcji. Z jednej strony mamy granicę za która znajduje się Wasze miejsce do pracy. Do tego regał na którym można zmieścić wiele potrzebnych rzeczy. Nie tylko do pracy. Dodatkowym plusem takiego regału o wielu funkcjach jest to, że nie będzie on Was drogo kosztował.