Przytrafiają się przede wszystkim przez początkujących, ale zdarzają się również „zaprawionym w bojach”. Błędy popełnione przy wystroju wnętrz mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Chociażby wpłynąć negatywnie na jakość codziennego życia.
Wystrój wnętrz – jak uniknąć błędów?
To pytanie na które z jednej strony odpowiedź jest dość prosta, ale można powiedzieć, że tylko na papierze. Po pierwsze, aby faktycznie nie popełniać błędów przy aranżacji mieszkania, należy je poznać. Wiedza w tym wypadku jest niezbędna. Drugą sprawą jest przygotowanie projektu wystroju wnętrz i planu jego wprowadzenia w życie.
W tej kwestii może się okazać niezbędna pomoc profesjonalisty. I tutaj jedna sprawa. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, żeby stworzyć aranżację mieszkania od zera nawet nie zastanawiajcie się nad tym, czy szukać pomocy. Owszem będzie się to wiązać z dodatkowym kosztem. Natomiast oszczędzi Wam to nie tylko czas, ale i zdrowie. Unikniecie chociażby ciągnących się w nieskończoność poprawek i zmian, tak aby mieszkanie stało się funkcjonalne.
Brak planu wystroju wnętrz
I to właśnie największy błąd jaki można popełnić. Plan działań jaki będziecie musieli podjąć w związku z aranżacją mieszkania pozwala nie tylko działać w sposób przemyślany, ale też dzięki niemu można uniknąć wielu wpadek. Generalnie zasada jest tutaj dość prosta. Nawet szczątkowy plan wystroju wnętrz jest lepszy niż jego brak.
Jego przygotowanie zajmie trochę czasu. Niezależnie od tego, czy tworzycie wystrój jednego pomieszczenia, czy całego mieszkania, to proces zaczyna się od tego samego kroku. Powinniście określić swoje potrzeby i wymogi względem aranżacji. Wasze mieszkanie musi być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. I to tym należy się kierować przy urządzaniu poszczególnych pomieszczeń.
Nadmierna ilość mebli i dodatków
To grzech szczególnie w przypadku niewielkiego metrażu. Nie trudno sobie wyobrazić jak wielkie problemy z codziennym funkcjonowaniem będziecie mieli w kawalerce z dużą ilością „wszystkiego”. Ale i w przypadku mieszkania ze sporym metrażem nie powinniście pozwalać sobie na nadmiar mebli i dodatków.
Owszem pokusa może być duża, szczególnie w przypadku rodzinnych pamiątek, ale naprawdę lepiej tego unikać. W przypadku niektórych pomieszczeniach istnieje pewne minimum mebli, które powinni się w nich znaleźć. Za najlepszy przykład posłuży sypialnia. Łóżko, szafka nocna i miejsce w którym będzie trzymać ubrania, ale też pościel itp. To właśnie sypialnia jest najlepszym przykładem na to, że nadmiar dodatków może być zgubny. Pomieszczenie to przede wszystkim powinno być przede wszystkim przytulne. A do tego oczywiście dawać możliwość wyciszenia się i regeneracji. Jeśli znajdzie się w nim zbyt dodatków, to wnętrze będzie jedynie przytłaczać.
Zły dobór kolorów
Przede wszystkim mamy na myśli tutaj ściany. Nieodpowiednie dobrane kolory mogą „przytłoczyć” wnętrza. Ale to nie wszystko. Jeśli do tej pory nie słyszeliście o psychologii barw, polecamy sprawdzić Wam to pojęcie. W największym skrócie – kolory mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie. Tutaj za przykład posłuży nam pokój dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli będzie w nim zbyt dużo energetycznych kolorów, to Wasza pociecha może mieć problem ze skupieniem się na nauce. Nie szarżujcie też ogólnie z ich ilością w mieszkaniu. Najlepsze są sprawdzone rozwiązania. Jeden wiodący kolor w mieszkaniu będzie dobrym pomysłem. I pamiętajcie jeszcze o tym, żeby w małym pomieszczeniach stawiać na jasne barwy. Dzięki temu będziecie je mogli optycznie powiększyć. A to ma niebagatelny wpływ na komfort codziennego życia.
Problemy z oświetleniem mieszkania
To kolejny często popełniany błąd przy tworzeniu wystroju wnętrz. Oświetlenie w mieszkaniu spełnia kilka funkcji. Jedną z nich określa się mianem dekoracyjnego. Ale na nim nie będziemy się skupiali. Zajmiemy się oświetleniem głównym i funkcjonalnym.
Jednym z błędów, który na szczęście pojawia się obecnie rzadko, było jedno źródło światła w pomieszczeniu. Oczywiście umieszczone centralnie. Takiego rozwiązania powinniście unikać. Niezależnie od tego, czy to pokój dziecka czy sypialnia. Potrzebę oświetlenia funkcyjnego najlepiej widać w kuchni. O tym, że korzystanie z tego pomieszczenia może być niebezpieczne nikogo przekonywać nie trzeba.
Jednym z miejsc w kuchni w którym obecność oświetlenia funkcyjnego to obowiązek jest blat roboczy. To na nim będziecie przygotować posiłki. Nie tylko te wymagające potem obróbki termicznej. Warto też wiedzieć, że oświetlenie służy także do wydzielania stref w pomieszczeniu. Tutaj za przykład posłuży nam salon. Bardzo często w nowym budownictwie połączony z kuchnią. Co zresztą daje wiele możliwości w kontekście aranżacji wnętrz. Pokój dzienny najczęściej ma kilka funkcji. Jest miejscem, gdzie spędzamy sporą część dnia wolnego. To w nim gromadzi się rodzina. Nie tylko by oglądać telewizję. Pokój dzienny bywa również jadalnią. Nad stołem przy którym będą zasiadać domownicy warto umieścić punkt świetlny.
Wystrój Waszego mieszkania powinien oczywiście jak najbardziej odpowiadać wymogom i potrzebom, ale jednocześnie musi on być funkcjonalny, praktyczny i bezpieczny. To naczelna zasada aranżacji wnętrz.