To proces długotrwały i wymagający dużego zaangażowania. Błędy popełniane przy zakupie mieszkania mogą być naprawdę kosztowne. Dlatego warto je poznać odpowiednio wcześniej. Zanim w ogóle zabierzecie się za szukanie domu dla siebie.
Podstawowy błąd przy zakupie mieszkania
Zaczniemy od kwestii na którą uwagę zwraca wielu ekspertów. Niezależnie od tego, czy chcecie kupić mieszkanie dla siebie, czy planujecie inwestycję w nieruchomość, musicie pamiętać o jednej zasadzie. Nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Zdajemy sobie sprawę jak dużo potrafi się tych ostatnich pojawić, kiedy szukacie domu dla siebie. Natomiast emocje potrafią bardzo skutecznie przesłonić problemy, jakie mogą wyniknąć z zakupu danego mieszkania.
Niech za przykład posłuży tutaj okolica, która okażę się niebezpieczna, albo bardzo głośna. To na dłuższą metę wpływa negatywnie na jakość codziennego życia. A to powinien być jeden z wyznaczników, którym powinniście się kierować przy wyborze i zakupie nieruchomości. Dlatego w czasie całego procesu warto kontrolować emocje. A nawet zastąpić je chłodną głową i kalkulacjami. Czy zakup mieszkania w konkretnej lokalizacji – mimo tego, że wygląda ona pięknie – nie będzie jednak problematyczne z punktu widzenia codziennego życia? To jedno z pytań na które trzeba sobie odpowiedzieć.
Brak określenia potrzeb i wymogów
To w pewnym sensie błąd, który często pojawia się wraz z opisanym wyżej. Zanim w ogóle siądziecie do przeglądania ogłoszeń i ofert deweloperów powinniście jasno określić Wasze potrzeby, wymogi, a także pewne niedogodności na które może się zgodzić. Te ostatnie mogą być efektem siły nabywczej jak posiadacie. Przykładowo być może będziecie musieli zrezygnować z mieszkania w pobliżu miejsca pracy, bo nie będzie Was na to stać. Za to wybierzecie nieruchomość położoną w nieco dalszej odległości.
Wspomniane potrzeby i wymogi można podzielić na dwie grupy. Dla uproszczenia określimy je jako skala makro i mikro. W tym pierwszym wypadku mówimy między innymi o wyborze rynku z jakiego będzie pochodziło Wasze mieszkanie. Czy będzie to nieruchomość z co najmniej kilkunastoletnim stażem? Czy może jednak zdecydujecie się na nowoczesne budownictwo z rynku pierwotnego? Kolejnym aspektem jest lokalizacja Waszego mieszkania.
Z kolei skala mikro dotyczy potrzeb i wymogów, które będzie realizowała najbliższa okolica nieruchomości. Kolejna sprawa to samo mieszkanie. Piętro na którym się znajdzie. Rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. Metraż. Ilość pomieszczeń. To tylko kilka z przykładów.
Niezbadanie siły nabywczej przed zakupem mieszkania
Określenie możliwości finansowych da przede wszystkim odpowiedź na pytanie, czy przyjdzie Wam zweryfikować niektóre z potrzeb i wymogów. Na przykład będziecie mogli pozwolić sobie na mniejszy metraż.
Określenie możliwości finansowej wiąże się najczęściej ze sprawdzeniem zdolności kredytowej. I warto to zrobić zanim w ogóle zaczniecie sprawdzić oferty pożyczek proponowanych przez banki. One same też oczywiście sprawdzą Waszą zdolność kredytową. Przeprowadzą analizę jakościową i ilościową. Dają one odpowiedź na pytanie, czy będzie w stanie spłacać Waszą pożyczkę. Pierwsza z wymienionych dotyczy między innymi wieku, stanu cywilnego i osób na utrzymaniu. Do tego również praca i wykształcenie jakie posiadacie. Sprawdzana jest również Wasza dotychczasowa historia kredytowa. Warto samemu wcześniej zorientować się czy nie macie jakieś zaległości. Z kolei analiza ilościowa to przede wszystkim uzyskiwane dochody (w ciągu miesiąca) i wydatki związane z utrzymaniem. To między innymi czynsz, rachunki itd.
Brak znajomości miasta i rynku nieruchomości
To problem nie tylko w przypadku, gdy kupujecie mieszkanie dla siebie, ale także przy inwestycji w nieruchomości. Ten błąd może Was kosztować nie tylko sporo pieniędzy, ale będzie miał wpływ na jakość codziennego życia. I tutaj za przykład posłuży zakup mieszkania w okazyjnej cenie. Jeśli nie znacie miasta możecie wpaść w pułapkę i nabyć nieruchomość w niespokojnej okolicy. To ma bezpośrednie na jakość i komfort codziennego życia. A na tym zależy nam wszystkim.
Generalnie również nabycie zbyt taniej nieruchomości to też częsty błąd występujący przy kupowaniu mieszkania. Oczywiście taka okazja ucieszy każdego. Warto jednak podejść do niej z dużym dystansem. Często tego typu ogłoszenia pojawiają się w przypadku rynku wtórnego. Mieszkanie po okazyjnej cenie powinno zostać poddane głębokiej „lustracji”. Przede wszystkim jego stan. Jeśli nie było remontowane to w części może wyjaśniać niską cenę. Natomiast w tej sytuacji będziecie musieli oszacować koszty odświeżenia takiego mieszkania. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, aby się tego podjąć, pomocy może szukać u firm, które zajmują się tym w sposób profesjonalny.
Oglądając mieszkanie z rynku wtórnego po okazyjnej cenie powinniście też zwrócić uwagę na stan budynku. Czy był on remontowany? W jakim stanie jest infrastruktura związana z mediami (kanalizacja, prąd itd.)? Wszytko ma znaczenie.
Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni – od poniedziałku do piątku – w biurze przy ulicy Warszawskiej 18.