Nowoczesne osiedla zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Jakie czynniki wpływają na to, że są one tak chętnie wybierane, również przez inwestorów w nieruchomości? O tym przeczytacie poniżej.
Czym jest rynek pierwotny?
Tym pojęciem opisuje się nowe mieszkania bez właściciela. Kupuje się je bezpośrednio od dewelopera. Bardzo często pojawia się określenie „dziura w ziemi”. Faktem jest, że nierzadko faktycznie kupuje się mieszkanie w budynku, które dopiero powstaje. Ważne – i podkreślimy to też później – że kliencie deweloperów są w tym w kontekście odpowiednio zabezpieczenia. Można też znaleźć nowe mieszkanie, które istnieje już fizycznie. Deweloperzy mają też takie lokale w swoich ofertach.
Rynek pierwotny to nie tylko mieszkania. Na nowo powstających osiedlach deweloperzy budują również lokale o charakterze handlowo – usługowym. Wiele firm chętnie je kupuje (a także wynajmuje) takie nieruchomości. Mieszkańcy osiedli z rynku pierwotnego mogą się dzięki temu cieszyć bogactwem sklepów i punktów usługowych.
Rynek pierwotny wykazuje wiele różnic w stosunku do starszego budownictwa. Jedną z nich chcielibyśmy mocno podkreślić. Nowo powstające budynki mają „obowiązek” posiadania księgi wieczystej. Znajdują się w niej bardzo istotne informacji z punktu widzenia nabywcy. Jej lektura może uchronić Was przed zakupem zadłużonego mieszkania czy nieruchomości do której prawa posiadają osoby trzecie. To przede wszystkim domena rynku wtórnego. Warto tutaj zaznaczyć jeszcze jedną sprawę. Nie wszystkie mieszkania z rynku wtórnego mają księgę wieczystą.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – lokalizacja
Ta ostania jest najczęściej wymienianym aspektem związanym z nabyciem domu dla siebie. To właśnie odpowiednia lokalizacja jest czynnikiem przeważającym decyzje o zakupie mieszkania. Rynek pierwotnego przez wiele lat był kojarzony przede wszystkim z przedmieściami. Nowe osiedla powstawały na obrzeżach miast. Taką lokalizację najchętniej wybierały rodziny z małymi dziećmi. Nie tylko dlatego, że charakteryzuje je wysokie bezpieczeństwo i spokój. Takie osiedla mają bardzo dobrze rozbudowane zaplecze handlowo – usługowe. Po drugie warto wskazać, że rozwinięta jest również baza oświatowa. Obecność żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych w najbliższej okolicy.
Warto jednak wskazać, że ostatnie lata to ogromne zmiany dotyczące rynku pierwotnego. W tym również w aspekcie dostępnych lokalizacji. W wielu miastach w Polsce można bez trudu znaleźć nowoczesne osiedla położone bliżej centrum. A nawet bezpośrednio w sercu miasta. Rynek pierwotny stał się w tym względzie bardzo atrakcyjny. Wiele w kwestii dostępności lokalizacji nowych osiedli zależy oczywiście od specyfiki miasta. Inaczej wygląda to na przykład w Krakowie niż w Rzeszowie. Akurat stolica Podkarpacia może się pochwalić ogromną ilością nowoczesnych osiedli powstających w różnych jej punktach. Za przykład posłuży tutaj osiedle Skyres i Bella Dolina.
Szukając lokalizacji dla siebie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to w jakiej części miasta się ona znajduje. Również najbliższa okolica Waszego – być może przyszłego – mieszkania powinna zostać dobrze sprawdzona. Niezależnie od tego, czy wybieracie rynek pierwotny czy jednak wtórny. To przecież miejsce w którym być może spędzicie następnie kilkadziesiąt lat.
Rynek pierwotny – bezpieczeństwo nabywcy mieszkania
Wspomnieliśmy już o tym wyżej. Czas rozwinąć ten temat. Zapewne zdarzyło się Wam słyszeć opowieść o nieuczciwym deweloperze i ludziach, którzy zostali przez niego oszukani. I oczywiście takie sytuacje się zdarzały. Między innymi dlatego prawo polskie zostało tak zmienione – a w zasadzie ciągle jest poddawane korektom – aby jak w największym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo nabywcy mieszkania.
To między innymi tak zwana ustawa deweloperska. Jej najnowsze „wcielenie” pochodzi z ubiegłego – 2021 – roku. Zadaniem tej ustawy jest regulacja na linii nabywca mieszkania – deweloper. Jej zapisy przede wszystkim chronią kupującego. W tym oczywiście jego pieniądze, które – w pewnym uproszczeniu – są wypłacane deweloperowi dopiero po zakończeniu realizacji inwestycji. Warto zaznaczyć, ze ta ustawa jest wciąż poddawana korektom. Jej przepisy są zmieniane, a także precyzowane. W najnowszej wersji wprowadzono nowy katalog umów, które są poddane przepisom z tej ustawy. Bezpieczeństwo nabywcy to również wspomniana wyżej obowiązkowa księga wieczysta dla nowych budynków.
Oczywiście nie oznacza to, że sami przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego nie powinniście sprawdzić dewelopera. Jego poprzednie realizacje, historię obecności na rynku i oczywiście opinie o nim. Największą wagę będą miały te od bliskich, znajomych i przyjaciół. Z kolei z dużą rezerwą należy podejść do anonimowych opinii, które można znaleźć w internecie.
Rynek pierwotny – ekologia i energooszczędność
To kolejna zaleta kupna mieszkania na nowoczesnych osiedlach. Zwłaszcza teraz, kiedy ceny rachunków mocno rosną. Rynek pierwotny już kilka lat temu zauważył światowy trend dotyczący ekologii i odnawialnych źródeł energii. Nowe osiedla wykorzystują rozwiązania, które zwiększają komfort mieszkańców. Już na etapie planowania inwestycji deweloperzy przeprowadzają szereg badań, których celem jest stworzenie zabudowy w jak największym stopniu wykorzystującym na przykład możliwości energii odnawialnych. To także takie tworzenie projektu osiedla i w skali mikro budynków, aby zwiększyć ich energooszczędność.
Jednym z przykładów – na który zwyczajowo nie zwracamy specjalnej uwagi – jest to jak wygląda bryła bloku. Obecny trend polega na budowaniu zwartych budynków. Posiadając niewielką liczbę załamań. Co daje takie rozwiązanie? Budynek w optymalnym stopniu wykorzystuje ciepło pochodzące z naturalnego źródła (tak, mamy na myśli słońce). Staje się on bardzo energooszczędny. Same mieszkania w takich budynkach są projektowane w taki sposób, aby jak w największym stopniu zmniejszyć wydatki związane z rachunkami.
To jednak nie wszystko. Osiedla planowane są w zupełni inny sposób niż kilkadziesiąt lat temu. Obecnie dużą wagę przywiązuje się do obecności terenów zielonych i rekreacyjnych. Rynek pierwotny bardzo dużą wagę przykłada także do bezpieczeństwa i maksymalnego wykorzystania warunków jakie daje teren na którym powstaje. Bardzo ważnym aspektem w ostatnich latach stał się też infrastruktura drogowa. Miasta wprowadzają rozwiązania, które mają pozwolić zadbać o lepszy stan powietrza. Co za tym idzie szczególną uwagę przywiązuje się do tego, aby nowe osiedla były dobrze skomunikowane z poszczególnymi częściami miasta. Nie tylko z punktu widzenia kierowców. To także transport publiczny w danym mieście. To także ma znaczenie z punktu widzenia mieszkańca nowych osiedli.
Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w naszym biurze przy ulicy Warszawskiej 18. Od poniedziałku do piątku (między godziną 9 a 17).