Jak nowe osiedla prezentują się na tle starszego budownictwa? Dlaczego warto wybrać właśnie rynek pierwotny? Czym się on charakteryzuje? Na te i wiele innych pytań dotyczących nowoczesnego budownictwa znajdziecie w naszym poradniku.
Czym jest rynek pierwotny?
Bardzo często w kontekście nowego budownictwa używa się pejoratywnego określenia „kupowanie dziury w ziemi”. Faktem jest, że najczęściej decydując się na rynek pierwotny nie dostajecie od razu mieszkania, tylko pewną wizję. Osiedle (sam budynek) jest dopiero na etapie budowy. To powoduje pojawienie się pytania, czy wybór rynku pierwotnego jest bezpieczny. Odpowiemy na nie poniżej.
Natomiast wspomniane pejoratywne określenie to pewnego rodzaju demony przeszłości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy rynek nieruchomości nie był uregulowany, zdarzały się sytuacje w których deweloper nie kończył budowy i znikał z pieniędzmi. Od tego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim rynek został w znaczącym stopniu „ucywilizowany”. Wyeliminowano nieuczciwych przedsiębiorców. A przede wszystkim polski ustawodawca wprowadził szereg przepisów zabezpieczających nabywców mieszkań.
Jakimi lokalizacjami dysponuje rynek pierwotny?
To właśnie od wyboru miejsca zwykle rozpoczynamy zakup mieszkania. I to lokalizacja jest przez większość wskazywana jako najważniejszy czynnik brany pod uwagę w całym procesie. Jeszcze kilkanaście lat temu rynek pierwotny – całkiem słusznie – kojarzony był przede wszystkim z przedmieściami. Miejscem, które wybierają przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi. Chociaż warto zauważyć, że i seniorzy chętnie przenosili się właśnie na przedmieścia.
Obecnie wciąż bez problemu kupicie nowe mieszkanie z rynku pierwotnego położone z dala od centrum. Jakie są przyczyny wyboru takiej właśnie lokalizacji? Najczęściej wskazywane są spokój i bezpieczeństwo. Faktem jest, że przedmieścia są w porównaniu do centrum bardziej ciche. Oczywiście szukając odpowiedniej lokalizacji, trzeba zwrócić uwagę, czy faktycznie tak jest. Osiedle położone w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy miasta może być pozbawione obu wymienionych zalet.
Kolejnym plusem związanym z wyborem przedmieść jest bliski dostęp do terenów zielonych. Tutaj oczywiście wiele zależy też od specyfiki miasta i jego najbliższej okolicy. Natomiast większość osiedli rynku pierwotnego położonych w takiej właśnie lokalizacji może się pochwalić szerokim „zielonym” zapleczem.
Nowe osiedla można również znaleźć w centrach miast. Znowu wiele zależy od jego specyfiki i formy zabudowy, właśnie tej części. Kto najchętniej wybiera właśnie centrum jako lokalizację mieszkania? Głównie młode osoby rozpoczynające swoje dorosłe, zawodowe życie. Nierzadko jest tak, że przeprowadzają się do większego miasta (stolicy województwa) w związku z uzyskaniem dobrze płatnej pracy. Jakie zalety ma z ich perspektywy właśnie centrum? Przede wszystkim szeroki dostęp do oferty kulturalnej i rozrywkowej miasta. Kluby, puby, kina, teatry. Wszystko czego potrzebują jest w zasadzie w jednym miejscu. Takie osoby bardzo często chcą trzymać rękę na „pulsie” miasta. Kolejną zaletą jest to, że z centrum łatwo można dostać się w inne części miasta. Chociaż tutaj – powtarzamy to do znudzenia – wiele zależy od specyfiki tego ostatniego.
Za przykład posłuży Rzeszów. Miasto w którym w ostatnich latach bardzo dużo zrobiono dla poprawy jakości poruszania się po nim. Natomiast już jego plan daje duże szanse na szybkie przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi częściami Rzeszowa.
Wróćmy do lokalizacji mieszkań z rynku pierwotnego. Największy wybór macie wśród osiedli położonymi pomiędzy centrum a przedmieściami. Zwykle posiadają one zalety obu tych lokalizacji. Warto bardzo uważnie przyjrzeć się takim miejscom. Jak wygląda z takiej lokalizacji dostęp do centrum miasta. Czy łatwo będzie z niej wyjechać poza miejscowość? Dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych – kolejna rzecz do sprawdzenia. To oczywiście jedynie kilka pytań na jakie przyjdzie Wam poznać odpowiedź.
Rynek pierwotny i nowoczesne rozwiązania
To jedna z największych zalet powstających obecnie osiedli. Skala wykorzystywania nowoczesnych i nowatorskich rozwiązań jest ogromna. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że występują one niemal na każdym kroku. Po pierwsze już na etapie projektowania osiedla i poszczególnych budynków wykorzystywane są nowe rozwiązania. Mają one wpływ nie tylko na polepszenie jakości codziennego życia mieszkańców i podniesienia ich bezpieczeństwa, ale też chociażby na ekologię i energooszczędność.
Ta ostatnia wyrażona jest w skali mikro i makro. Na nowych osiedlach pojawia się między innymi fotowoltaika. Dzięki niej zasilane są części wspólne. Niech za przykład posłuży oświetlenie na osiedlu W ten sposób można powiedzieć, że odciążają – oczywiście w pewnym stopniu – sieć energetyczną miasta. Skala mikro, ale jakże istotna z punktu widzenia mieszkańców nowoczesnych osiedli, to niższe rachunki. To efekt użycia pewnych konkretnych materiałów zmniejszających potrzebę dogrzewania. A to tylko jeden z przykładów.
Kolejne rozwiązania mające wpływ na wysoki standard życia na takich osiedlach dotyczą chociażby bezpieczeństwa poruszania się po nich. Pierwsze co się nasuwa to progi zwalniające. Ale te są również na starszych osiedlach. I znowu wracamy do fazy projektu osiedla z rynku pierwotnego. To tutaj wprowadzane są rozwiązanie mające chociażby wpływ na lepszą widoczność – z punktu widzenia kierowców ale i osób poruszających się pieszo. Wypadałoby się niewielka rzecz, a jednak ma ogromne przełożenie na wspomniane bezpieczeństwo. Nowe osiedla – podobnie jak te z rynku wtórnego – są obecnie monitorowane.
Czy wybór rynku pierwotnego jest bezpieczny?
Wracamy do pytania zadanego na początku poniższego poradnika. Wspomnieliśmy o tym, że wybierając rynek pierwotny, kupujecie pewną wizję osiedla i mieszkania. Owszem nierzadkie są sytuacje, że można nabyć nieruchomość, która już fizycznie istnieje. Skupmy się na tej pierwszej opcji.
Zanim zdecydujecie się na podpisanie umowy z deweloperem, musicie go sprawdzić. Pomaga Wam w tym ustawodawca. Nałożył on wiele obowiązków na deweloperem celem których jest zwiększenie bezpieczeństwa nabywcy i jednocześnie przedstawienie w jak najbardziej klarowny i przejrzysty sposób realizacji budowy. I firmy, która za nią stoi.
Pierwszą kwestią jest prospekt informacyjny budowy. Co on zawiera? Przede wszystkim dzieli się na dwie części: ogólną i szczegółową. W tej pierwszej znajdziecie dane dotyczące samego dewelopera i tego jakie realizacje ma już za sobą. Oprócz tego informacje dotyczące samej nieruchomości, a także to jak wygląda plan zabudowy do kilometra od niej. Część indywidualna dotyczy samego mieszkania.
Jak samemu sprawdzić dewelopera? Przyda się lektura jego strony internetowej. Zacznijcie jednak od sprawdzenia Krajowego Rejestru Sądowego. To właśnie w nim znajdziecie podstawowe informacje na temat dewelopera. Z kolei bieżące dane można zdobyć w Biurze Informacji Gospodarczej.
Ostatnim źródłem wiedzy będzie fora i grupy na facebooku. W tym wypadku jednak warto przyjmować z pewnym sceptycyzmem. I to zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Większość to jednak opinie anonimowe.
Wybór rynku pierwotnego jest bezpieczny dlatego, że polski ustawodawca podjął szereg kroków, aby tak było. Najbardziej widocznym tego przykładem jest tzw. ustawa deweloperska. Która to zresztą – w ubiegłym roku – została w znaczącym stopniu poprawiona. Tak, aby jeszcze bardziej zwiększała bezpieczeństwo nabywcy i jednocześnie odpowiadała nowym wyzwaniom na rynku mieszkaniowym.
Na koniec jeszcze jedna wrażliwa sprawa. Kwestia finansów. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, które dopiero powstaje, nie dajecie pieniędzy bezpośrednio deweloperowi. Jako zabezpieczenie jest tworzony rachunek w banku, gdzie te środki są gromadzone. Zostaną one wypłacone dopiero w momencie, gdy zakończenie budowy będzie już pewne. Za stwierdzenie tego – w pewnym skrócie – odpowiada bank. To kolejna forma zabezpieczenia interesów kupującego.
Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy również dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (Skyres).