Szukając mieszkania dla siebie bardzo często musimy odpowiedzieć sobie na to pierwsze pytanie. Oczywiście nierzadko jest tak, że życie determinuje ten wybór. Ale i w takiej sytuacji warto poznać zalety jednego i drugiego rozwiązania.
Duże czy małe miasto? Na co zwrócić uwagę?
Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Załóżmy, że jesteście jeszcze przed podjęciem decyzji. Wahacie się czy wybrać duże, czy jednak małe miasto do zamieszkania. Na co w takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę? Są pewne ogólne cechy, które powinny mieć wpływ na podjęcie decyzji.
Zaczniemy od bezpieczeństwa. Zanim wybierzemy miasto dla siebie sprawdźmy jak wygląda ten aspekt. Duże miejscowości zwykle pod tym kątem wyglądają nieco gorzej. Z drugiej jednak strony można w nich znaleźć bezpieczne osiedla. Co roku pojawiają się rankingi w których opisywane są poszczególne miasta. Ale też sporo informacji na temat bezpieczeństwa znajdziemy w internecie. Warto na przykład sprawdzać lokalne dzienniki.
Drugim aspektem na który trzeba zwrócić uwagę niezależnie od tego czy to duże czy małe miasto, jest przemysł. Ma on wpływ na jakość powietrza, a na to coraz patrzymy przez pryzmat zdrowia naszego i najbliższych. Jednocześnie jego obecność może być też zaletą. Zwykle oznacza spore zapotrzebowanie na rynku pracy.
Na te dwa aspekty warto zwrócić baczną uwagę. Pozostałe „wyjdą”, kiedy zapoznacie się z opisanymi powyżej plusami i minusami wyboru jednego i drugiego rozwiązania.
Małe miasto – zalety i wady
Zaczniemy właśnie od takiej lokalizacji. Wśród zalet mieszkanie w małej miejscowości na pewno na pierwszym miejscu trzeba wymienić ceny. To rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie wydać sporych pieniędzy za metr kwadratowy.
Kolejną często podkreślaną zaletą małego miasta jest spokój, który w nim panuje. Na pewno docenią to osoby szukającego wyciszenia. Ucieczki od zgiełku. Życie w takim miejscu toczy się swoim niespiesznym rytmem. Będzie to sporą zaletą dla osób starszych, ale też rodzin z dziećmi.
W przypadku takich małych miejscowości jest też szeroki dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych. Chociaż w tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę „czynniki” indywidualne. Czyli sprawdzić jak wygląda sytuacja w danym mieście. Ten szeroki dostęp do terenów zielonych to dobra informacja dla rodzin z dziećmi. Małe miasta są zwykle wolne od korków. I to bardzo duża zaleta takiego wyboru.
Jak jest z wadami małych miast? W tym kontekście przede wszystkim pojawią się dwie kwestie. Po pierwsze problemy ze znalezieniem pracy. W tym wypadku znowu wiele zależy od czynników indywidualnych miejscowości. Ale zwykle mamy mniej możliwości. Jeśli przeprowadzamy się „za pracą” to problemu z tym nie będziemy mieli.
W małych miejscowościach generalnie rzecz biorąc jest mniej… wszystkiego. Sklepy, miejsca rekreacji, ośrodki kulturalne itp. To wada małego miasta szczególnie dla singli, czy młodych osób. Takich, które nie szukają wyciszenia i nie skupiają się na życiu rodzinnym.
Duże miasto – zalety i wady takiego rozwiązania
Jednym z częściej wymienianych plusów takiego wyboru jest szeroka gama ofert z mieszkania. Zarówno nowych jak i tych z rynku wtórnego. Chociaż wadą dużych miast jest zwykle wyższy koszt za metr kwadratowy, to wspomniana szeroka oferta charakteryzuje się też znaczącymi różnicami w cenach. Dla tych, którzy szukają taniego mieszkania, dobrym wyborem będą przedmieścia. Koniecznie sprawdźcie zalety i wady takiej decyzji.
Wiele w kwestii ceny jest zależne od samego miasta. Warszawa czy Kraków są na przykład bardzo drogimi miejsca do mieszkania. Ale są duże miasta, które pod tym kątem wyglądają zdecydowanie lepiej. Tak jest chociażby w Rzeszowie. Miasto z bogatą ofertą mieszkaniową. Są w nim nowoczesne osiedla zarówno na przedmieściach (Nova Graniczna), jak i centrum. W sercu Rzeszowa znajduje się Skyres. A na nim między innymi to dwupokojowe mieszkanie na parterze.
Duże miasto to tez szeroki dostęp do sklepów, miejsc rekreacji i ośrodków kulturalnych. Bogata oferta tych ostatnich przyciąga szczególnie osoby młode. Duże miasta to też zwykle spory wybór miejsc pracy. To ważne dla osób, które dopiero „wdrażają się” w dorosłe życie. Bogactwo ofert pracy to większe bezpieczeństwo finansowe.
Wśród wad dużych miast zwykle wymienia się korki i brak terenów zielonych. Faktem jest, że te pierwsze zabierają nam często sporo z dnia. Nikomu nie uśmiecha się przecież stanie po kilka godzin w korkach. Natomiast w tej kwestii znowu wiele zależy od miasta. W Krakowie czy Warszawie kilkugodzinne powroty do domu to smutna codzienność. Są jednak miasta pod kątem infrastruktury drogowej rozwiązane zdecydowanie lepiej. Do tego z mniejszym natężeniem ruchu. Rzeszów jest tego dobrym przykładem, chociaż całkowicie wolny od korków nie jest.
Za to w kwestii drugiej ze wspomnianych wad – brakiem terenów zielonych – na tle innych miast wypada zdecydowanie lepiej. Miejsca do rekreacji w Rzeszowie znajdziemy nie tylko na obrzeżach, ale i w centrum. To między innymi okolice Wisłoka w których możemy spędzać wolny czas z rodziną i w gronie przyjaciół. Przedmieścia w Rzeszowie pod kątem terenów zielonych wyglądają jeszcze lepiej. A jeśli ktoś chce uciec w dzicz, to w Bieszczady stąd niedaleko:).