Chaos, błędy, ogromne koszty, pytania i wiele – często nietrafionych – decyzji. Słowem: generalny remont mieszkania. Jak go zaplanować i przeprowadzić, oszczędzając pieniądze, czas i swoje nerwy? Nasze praktyczne wskazówki Wam w tym pomogą.
Zanim przedstawimy porady, zajmiemy się pewną kwestią, która budzi ogromne zainteresowanie. Czy generalny remont mieszkania można przeprowadzić jesienią i zimą? Nie istnieją jakieś poważne przeciwwskazania do odświeżania swoich wnętrz w czasie tych pór roku. Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W tej drugiej grupie na pierwszym miejscu wymienia się niską temperaturę na zewnątrz. Dlatego przy generalnym remoncie mieszkania zimą lepiej ograniczyć się do zmian tylko wewnątrz nieruchomości. Koniecznie też trzeba zadbać o odpowiednio niską wilgotność. Wśród zalet odświeżania mieszkania jesienią i zimą wymienia się przede wszystkim to szeroki dostęp do ekip remontowych. Dodatkowo – zważywszy na to, że w tym okresie mają one przestój – można negocjować cenę za ich pracę.
1. Generalny remont mieszkania – ocena potrzebnych zmian
To pierwsza i zarazem najważniejsza wskazówka, która pozwoli zapobiec wielu problemom, a także niepotrzebnym wydatkom. O oszczędności czasu i nerwów nawet nie wspominamy. W tym wypadku zasada jest prosta. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, aby ocenić potrzebne zmiany w mieszkaniu, lepiej zdecydować się na fachowców, którzy to za Was zrobią.
Kupując używaną nieruchomość niektóre z problemów mogą zostać przeoczone. Mamy tutaj na myśli na przykład instalację elektryczną i kanalizację. I właśnie ewentualną potrzebę ich wymiany lub odświeżenia najlepiej ocenią fachowcy. Nieważne czy kupujecie nieruchomość jako inwestor, czy sami chcecie w niej zamieszkać, warto skorzystać z ich pomocy.
2. Plan generalnego remontu mieszkania
To kolejny niezbędny element procesu odświeżenia domu. Harmonogram prac przyda się również po to, aby nie uszkodzić części, które już zostały wyremontowane. Dobrze przemyślany plan pozwala skrócić generalne odświeżenie mieszkania. Jak powinna wyglądać kolejność prac?
Przykładowy plan remontu mieszkania:
-
Prace konstrukcyjne (np. likwidacja ścian działowych, modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej)
-
Usunięcie tynków i podłóg, gipsowanie i przygotowanie ścian do malowania
-
Prace związane z odświeżeniem kuchni i łazienki (zwykle są one najbardziej czasochłonne i najlepiej zająć się nimi w pierwszej kolejności)
-
Wymiana okien i drzwi
-
Prace wykończeniowe
-
Prace montażowe
W taki sposób może wyglądać generalny remont mieszkania. Czas trwania poszczególnych etapów jest uzależniony od tego w jakim stanie jest nieruchomość, ale również od Waszych umiejętności, jeśli podejmiecie się sami ją odświeżyć.
3. Zakup większej ilości materiałów
Podczas remontu zawsze pojawia się pytanie ile kupić płytek, paneli, farb? Zanim zabierzecie się do pracy warto więc spisać wszystkie potrzebne rzeczy. To między innymi pozwoli Wam uniknąć przestoju związanego z bieganiem po sklepach budowlanych za tym, o czym zapomnieliście. To pierwsza sprawa.
Często pojawiającym się pytaniem jest to o ilość materiałów, w jakie należy się zaopatrzyć w związku z generalnym remontem mieszkania. Ich bezpieczna ilość wynosi 10 do 15% więcej niż potrzeba na odświeżenie wnętrz. Dzięki temu nie będziecie zmuszeni do ciągłego dokupowania płytek, bo część z tych wcześniej nabytych, zniszczyła się w czasie robienia podłogi i macie braki. Warto też mieć w tym kontekście na uwadze jeszcze jedną sprawę. Może się bowiem zdarzyć tak, że wzór płytek, który wybraliście, pojawił się jedynie w niewielkim nakładzie. Dlatego właśnie warto od razu kupić ich więcej.
4. Najpierw hydraulika, potem elektryka
Co prawda najczęściej prace związane z nimi wykonuje się w jednym czasie. Natomiast to właśnie wymiana instalacji hydraulicznej ma pierwszeństwo. Jednym z powodów tego jest to, że rury muszą mieć swoje miejsce i odpowiedni spadek. Dlatego robimy je jako pierwsze. Zajmując się taką instalacją wcześniej, będziecie też mogli rozplanować umieszczenie gniazdek i włączników elektrycznych. To o tyle ważne, że te ostatnie powinny znajdować się w pewnej odległości od rur. Dlatego właśnie najpierw, jeśli zachodzi taka potrzeba, zajmijcie się hydrauliką w czasie remontu mieszkania.
5. Obliczcie koszt wyremontowania
Oczywiście w przybliżeniu. Zważywszy chociażby na niespodziewane wydatki ciężko oszacować go w pełni i wiedzieć przed rozpoczęciem generalnego remontu, ile on wyniesie. Natomiast ocena kosztów – nawet tylko w przybliżeniu – to bardzo ważna informacja dla naszego budżetu. W oszacowaniu tego ile przyjdzie wydać na remont, pomogą między innymi kalkulatory budowlane. Są one dostępne w sieci.
Kalkulator kosztów remontu pozwoli Wam ocenić, ile pieniędzy powinniście na niego przeznaczyć. Czy będzie potrzebny na niego kredyt. W kalkulatorze – zależnie od jego stopnia zaawansowania – będziecie musieli podać wiele różnych informacje. Na początek o remont jakiego pomieszczenia chodzi. Następnie między innymi jego wielkość, powierzchnię ścian itd.
Generalny remont mieszkania to naprawdę spore wyzwanie. Można na szczęście na wielu rzeczach oszczędzić czas, ale przede wszystkim swoje pieniądze. Część z prac możecie przecież wykonać samodzielnie. Na przykład malowanie ścian. Więcej na jego temat znajdziecie w naszym poradniku.