Zanim zdecydujecie się na taki krok. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem nie musi być trudna. Aby ten warunek został spełniony, warto wcześniej uzbroić się w wiedzę. Kilka przydatnych wskazówek znajdziecie poniżej.
Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – jakie miasto wybrać?
To w zasadzie pierwsza decyzja jaką przyjdzie Wam podjąć. Generalnie rzecz biorąc premiowane są te miasta, które znacie. To w znaczący sposób ułatwia cały proces. Czy warto inwestować w mieszkanie pod wynajem w niewielkim mieście? Mamy tutaj na myśli miejscowość do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców. Wiele zależy od jej specyfiki. Czy istnieje rynek najmu w takim mieście? Jeśli tak, to jak bardzo jest on rozwinięty? To podstawowe pytania na które powinniście poznać odpowiedzi.
Zdecydowanie pewniejszych wyborem są miasta wojewódzkie. Są one naturalnym kierunkiem osób z całego regionu. Odrębną kwestią pozostaje wybór takiego miasta. Można się oczywiście rzucić na głęboką wodę i wybrać Warszawę, Kraków czy Wrocław. Jednak dla początkującego inwestora może się to okazać zbyt dużym wyzwaniem. W takim wypadku premiowane są nieco mniejsze ośrodki miejskie, ale z dużym potencjałem.
I takim miejscem jest Rzeszów. Stolica Podkarpacia to przede wszystkim ogromny rynek najmu, jeśli chodzi o studentów. To kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych najemców. Po drugie Rzeszów to też dynamicznie rozwijające się strefy ekonomiczne położone wokół miasta. To one przyciągają młode osoby z całego województwa, rozpoczynające swoje zawodowe życie. To druga największa grupa potencjalnych najemców.
Lokalizacja mieszkania pod wynajem
Musicie na nią spojrzeć zarówno w skali makro, jak na to co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Wybierając lokalizację mieszkania pod wynajem powinniście określić grupę najemców na jakąś chcecie postawić. Idealne miejsce inwestycji to takie, które będzie w stanie przyciągnąć różnych najemców. Nie tylko studentów, ale też wspominane młode osoby przyjeżdżające do miasta za pracą.
Szukając odpowiedniej lokalizacji, warto oczywiście mieć na uwadze charakterystykę trzech podstawowych możliwości, a więc centrum, przedmieścia i osiedla położone między nimi. Natomiast trzeba też spojrzeć na nie pod kątem tego co oferują danej grupie najemców. Upraszczając, czy będzie ona dla takich osób atrakcyjna. Za przykład posłużą nam studenci.
Wybiorą oni zarówno mieszkanie, które jest położone w centrum (lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie), a także to znajdujące się koło uczelni. I właśnie pod tym kątem warto sprawdzać lokalizacje w danym mieście.
Skala mikro jest prostsza. W najbliższej okolicy powinny się znajdować „elementy” istotne z punktu widzenia codziennego życia. Są one w zasadzie identyczne dla każdej grupy najemców. Obecność w najbliższej okolicy rozbudowanego zaplecza handlowo – usługowego. Sklepy z produktami spożywczy to konieczność. Im bardziej zróżnicowane pod kątem wielkości i asortymentu, tym lepiej. Obecność klubu fitness, siłowni, fryzjera zwiększa atrakcyjność lokalizacji.
Nie można nie wspomnieć o aptece i ośrodku zdrowia. O ile studenci raczej nie przywiązują do nich większej wagi, to warto, aby znajdowały się w najbliższej okolicy. Z kolei rodziny z małymi dziećmi (trzecia grupa najemców pod kątem ilości chętnych) akurat na ten aspekt zwrócą szczególną uwagę. Podobnie z obecnością żłobka, przedszkola. Natomiast warto tutaj nadmienić, że to bardzo specyficzna grupa najemców. Na pewno, aby ich przyjąć, będziecie musieli włożyć sporo wysiłku w całą inwestycję w mieszkanie pod wynajem. Zarówno w wybór lokalizacji, jak i samej nieruchomości.
Oglądając najbliższą okolicę mieszkania pod wynajem, szczególną uwagę powinniście zwrócić na dostępność terenów zielonych i rekreacyjnych. Tutaj zasada jest prosta. Im jest ich więcej, tym bardziej atrakcyjna będzie Wasza inwestycja z punktu widzenia potencjalnych najemców.
Czego nie powinno być w okolicy mieszkania pod wynajem? Na pewno nie wskazane są głośne zakłady pracy. Podobnie jest z ruchliwą ulicą. Mieszkania położone w bezpośredniej okolicy obwodnicy, czy dworca kolejowego mogą nie cieszyć się dużą popularnością.
Jaki rynek wybrać na inwestycję w mieszkanie pod wynajem?
Czy zdecydować się na zakup nieruchomości o kilkunastoletnim lub kilkudziesięcioletnim stażem? Czy jednak zainwestować w mieszkanie na nowym osiedlu? Generalnie rzecz biorąc rynek wtórny ma swoje zalety, jeśli chodzi o kupno mieszkania pod wynajem. Warto też zaznaczyć, że to on przez lata był predysponowany do najmu. Udostępniane były mieszkania po rodzicach, które stały puste. Miało to również wpływ na samą specyfikę najmu, ale i wymagania osób, które żyły w takich lokalach. Standard miał w tamtym czasie drugorzędne znaczenie.
Natomiast na przestrzeni ostatnich lat znacząco się to zmieniło. Przede wszystkim widać wyraźny trend wśród inwestorów właśnie w mieszkanie pod wynajem wybierania rynku pierwotnego. Nowoczesne osiedla cieszą się dużą popularnością. Jest to efektem co najmniej kilku przyczyn. Po pierwsze rynek pierwotny obecnie może się pochwalić szerokim wachlarzem lokalizacji. Osiedla charakteryzuje również rozbudowane zaplecze handlowo – usługowe. Nie bez znaczenia pozostaje to, że rynek pierwotny bardzo dużą wagę przykłada do bezpieczeństwa mieszkańców.
Najemcy w ostatnich latach bardzo wysoką stawiają wysoki standard mieszkań. To kolejny czynnik, który miał wpływ na tak dużą popularność rynku pierwotnego. Ta kwestia dotyczy również studentów. Czyli grupy najemców kojarzącej się raczej z niskimi wymogami. To jednak odchodzi już w zapomnienie.
Niezależnie od tego jaki rynek chcecie wybrać na Waszą inwestycję, powinniście przeprowadzić wcześniej dokładne rozeznanie. Silne i słabe punkty danej opcji. Jak w ogóle wygląda specyfika rynku nieruchomości w danym mieście. To aspekt niezbędny w całym procesie.
Jeśli jesteście zainteresowanie inwestycją w mieszkanie pod wynajem w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres).