To coraz popularniejsza forma zarabiania i pomnażania swoich oszczędności. Wiele osób zadając sobie pytanie jak inwestować w nieruchomości, zastanawia się jednocześnie, czy jest to bezpieczne. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na to i inne pytania związane z całym procesem.
Jak bezpiecznie inwestować w nieruchomość?
Zaczniemy od tego aspektu, bo jest on obok możliwych zysków najczęściej podnoszony. Bezpiecznie inwestowanie w nieruchomości można rozumieć na co najmniej kilku poziomach. Taki najbardziej ogólny dotyczy tego, czy jest to pewna forma lokowania swoich oszczędności. Czy w najbliższym czasie nie nastąpi jakaś katastrofa na rynku nieruchomości, której efektem będą gigantyczne finansowe straty. W tym wypadku eksperci są zgodni. To jedna z najbardziej bezpiecznych form inwestowania i w przeciągu najbliższych lat się to nie zmieni. Co więcej ceny mieszkań wciąż rosną.
Bezpieczne inwestowanie w nieruchomości to także aspekty związane z wyborem odpowiedniego miejsca (miasta, lokalizacji itd.) i wiedzy na temat całego procesu. Odwracając kolejność. Bez odpowiedniej wiedzy Wasza inwestycja w nieruchomość może się okazać nietrafiona, a więc niewiele będziecie mieć z bezpieczeństwem. Jakich informacji potrzebujecie? Wiele praktycznych wskazówek znajdziecie w naszych poradnikach. Poniżej skupimy się na pewnym ogólnym zarysie tego, co należy wiedzieć zanim postanowicie ulokować swoje pieniądze w mieszkaniu.
Inwestycja w nieruchomość – podstawowe informacje
Na pewno cały proces warto rozpocząć od zorientowania się jakie są podstawowe możliwości. Pierwszym i najczęściej wybieranym – również przez początkujących – jest inwestycja w mieszkanie pod wynajem długoterminowy. Ten ostatni jest oparty przede wszystkim o studentów i młode osoby pracujące. To właśnie dwie największe grupy potencjalnych najemców. W ostatnich latach wzrosło też zainteresowanie rodzin z dziećmi właśnie wynajem mieszkania. W tym wypadku jako inwestor będziecie musieli wykonać więcej pracy (między innymi związanej z odpowiednią aranżacją).
Kolejnym rodzaj to najem krótkoterminowy. Przede wszystkim obecny na terenach turystycznych. Wymaga on silnego zaangażowania i pracy praktycznie 24/7. Natomiast zyski jakie można na tym rodzaju inwestycji zdobyć są dużą zachętą.
Możecie się też zdecydować na kupowanie mieszkań na rynku wtórnym, a następnie sprzedawania ich z zyskiem. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę konieczność remontu takiej nieruchomości. I tak naprawdę wiedza w jaki sposób ten ostatni przeprowadzić może się okazać najważniejsza. Oczywiście duże znaczenie ma także doświadczenie w szukaniu mieszkań, oceny ich stanu i negocjacje dotyczące ceny.
Rodzaje inwestycji w nieruchomość przeznaczoną dla osób (firm) z większym portfelem jest wynajmowanie powierzchni biurowych. To też forma zarabiania przy której niezwykle cenne będzie duże doświadczenie.
Jakie miasto wybrać na inwestycję w nieruchomość?
Również to pytanie można rozumieć na kilka sposobów. Przede wszystkim dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, zaleca się wybór miejscowości dobrze znanej. To może być miasto rodzinne. Natomiast ten wybór ma pewne zastrzeżenie. Generalnie rzecz biorąc proces inwestycji – mimo pewnej konkurencji – łatwiej przebiega w dużych ośrodkach miejskich. Przede wszystkim ze względu na szeroki dostęp do potencjalnych klientów (mamy na myśli nabywców mieszkań albo najemców). Dlatego warto, jeśli Wasza rodzinna miejscowość nie jest zbyt duża, wybrać większe miasto w najbliższej okolicy, a więc takie, które zapewne znacie. W jakimś stopniu. Czyli proces zdobywania wiedzy, zanim zainwestujecie w nieruchomość, będzie prostszy.
Wiele osób decyduje się na miasto wojewódzkie. I jest to rozwiązanie dobre z wielu powodów. Przede wszystkim stolice województw są miejscem do którego zwykle przeprowadzają się osoby z regionu. To – można powiedzieć – naturalny cel dla studentów i pracowników. A więc jak wspominaliśmy dwóch największych grup potencjalnych najemców. Ale również osób chcących kupić mieszkanie.
To właśnie stolica województwa jest zwykle miejscem w którym funkcjonuje przemysł, występują strefy ekonomiczne. A więc zalety z punktu widzenia osób szukających pracy. A co za tym idzie jest również dobra informacja dla inwestorów w nieruchomość. Istotny wpływa na wybór mają właśnie takie informacje.
Dlatego znajomość miasta i jego specyfiki jest kluczowa dla powodzenia i bezpieczeństwa inwestycji w nieruchomość. I to zarówno z punktu widzenia osoby dopiero rozpoczynającej przygodę z taką formą zarabiania pieniędzy jak i dla tych, którzy mają już doświadczenie. Ale warto tutaj przywołać jeszcze jedną sprawę.
Kiedy piszemy „duże ośrodki miejskie” zapewne nasuwa się Warszawa, Kraków czy Wrocław. Tak duże miasta – z ogromną konkurencją – mogą sprawić sporo problemu początkującym. Natomiast wybór miejsca na inwestycję w nieruchomość nie ogranicza się tylko do nich. Są miasta – takie jak chociażby Rzeszów – w których z powodzeniem można kupić mieszkanie i na przykład je wynajmować. Zresztą takie ośrodki miejskie zwykle są tańsze niż wyżej wymienione. Również konkurencja jest w nich mniejsza. Bez porównania łatwiej będzie w nim początkującym inwestorom. Co oczywiście nie zwalnia z odpowiedniego przygotowania. I trzymania się pewnych zasad związanych między innymi z lokalizacją czy wyborem samego mieszkania.
Jeśli zastanawiacie się nad inwestycją w nieruchomość w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami.