Tak, aby przynosiło ono stały zysk. To jeden z aspektów związanych z mądrym inwestowaniem w mieszkanie pod wynajem. Ale nie jedyny, o czym przekonacie się czytając nasz poradnik. Znajdziecie w nim również odpowiedź na pytanie zadane w tytule.
Czy każda inwestycja w mieszkanie to dobra inwestycja?
To jedno z częściej pojawiających się pytań. Jak każda inwestycja, zakup mieszkania pod wynajem niesie za sobą pewne ryzyko. I warto mieć tego świadomość. To ryzyko najczęściej jest związane z brakiem wiedzy na temat inwestowania, jak również niedostatecznym rozpoznaniem rynku mieszkaniowego.
Odpowiadając na wyżej postawione pytanie, należy przede wszystkim uniknąć tych dwóch błędów. Wtedy Wasza inwestycja w mieszkanie pod wynajem ma szansę nawet na dwucyfrową rentowność. Aczkolwiek jej uzyskanie nie jest prostym procesem. I dobrze jest mieć tego świadomość, zanim zdecydujecie się na taką formę lokowania własnych oszczędności. Przede wszystkim potrzebna będzie wspominana już wiedza, między innymi dotycząca rynku nieruchomości w mieście, w którym chcecie zainwestować. I przydatna może okazać się praktycznie każda informacja.
Jak mądrze zainwestować w mieszkanie pod wynajem?
Przede wszystkim muszą być spełnione dwa podstawowe warunki. Pierwszy z nich brzmi: inwestycja powinna mieć co najmniej duże prawdopodobieństwo zachowania, jak i wzrostu wartości. Drugim warunkiem jest oczywiście możliwość uzyskiwania z niej stałego dochodu. Z tym, że w tym ostatnim zdaniu kryje się pewne niedomówienie. Inwestując w mieszkanie pod wynajem musicie uwzględnić także czas, w którym będzie ono stało puste.
Może to wynikać z wyboru studentów jako potencjalnych najemców. Zwykle między lipcem a wrześniem rezygnują oni z wynajmowania z racji tego, że wyprowadzają się na czas wakacji. Można takich najemców „zatrzymać” na przykład poprzez preferencyjne warunki opłaty za okres letni.
Ale jeśli najemcami mają być na przykład młode rodziny z dzieckiem (to coraz większa grupa osób szukających mieszkania do wynajęcia), to tutaj zwykle mowa jest o ciągłości (nawet kilkuletniej). Natomiast po wyprowadzce z dużym prawdopodobieństwem będzie potrzebny remont. Czas w którym mieszkanie nie będzie przynosić dochodu. Ale odświeżenie inwestycji to większa szansa na szybsze znalezienie nowych najemców. W tym kontekście zajrzyjcie do tekstu „Szybki remont – przydatne porady. Jak go przeprowadzić?”
Czy warto zainwestować w mieszkanie z rynku pierwotnego?
To kolejne pytanie na jakie sobie odpowiemy. Cały czas oczywiście mając na uwadze mądrą (a więc nie taką, która przyniesie straty) inwestycję. Najczęściej wymienianą wadą jest cena jaką przyjdzie zapłacić za nowe mieszkanie. W tym wypadku musi się jednak pojawić pewne sprostowanie. Ceny mieszkań z rynku wtórnego od kilku lat rosną i niemal dorównują cenom tych nowych. Biorąc jeszcze pod uwagę dodatkowy koszt w postaci remontu, inwestycja w rynek pierwotny okazuje się być lepszym rozwiązaniem.
Rozważając taki krok warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Atrakcyjność nowego mieszkania. Rynek pierwotny od lat inwestuje w nowoczesne technologie wykorzystywane przy budowie. To oznacza między innymi większą trwałość budynków. Perspektywa generalnego remontu oddala się więc w czasie (a wraz z nią wydatki związane z takim procesem). Nowe rozwiązania są również wykorzystywane w mieszkaniach. Dzięki temu podnosi się ich standard. To z perspektywy inwestora oznacza większą ilość chętnych na wynajem i wyższy dochód.
Ogromną zaletę rynku pierwotnego jest szeroki dostęp do lokalizacji w poszczególnych częściach miasta. Oczywiście warto mieć świadomość, że wpływ na to ma też specyfika miejscowości. W Rzeszowie na przykład znajdziecie nowe osiedla budowane zarówno w pewnym oddaleniu od centrum (np. Bella Dolina), jak i bliżej serca miasta (np. Nova Graniczna). Ale też w tym kontekście warto odnotować, że specyfika stolicy Podkarpacia, pozwala na szybkie przemieszczanie się po niej. Niezależnie od lokalizacji. Co zresztą jest ogromną zaletą z punku widzenia najemców.
Mądra inwestycja to odpowiednio wykończone mieszkanie
Dzięki temu możecie być pewni kolejki chętnych i ciągłości najmu, a więc i zysków. Co oznacza odpowiednio wykończyć mieszkanie? To stworzenie przestrzeni w której będzie się dobrze żyło osobom często sobie nieznanym i mającym indywidualne potrzeby.
Urządzając mieszkanie pod wynajem musicie się kierować kilkoma zasadami. Pierwsza z nich brzmi neutralność w wystroju. Nie twórzcie pstrokatego mieszkania „napakowanego” niepotrzebnymi dodatkami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stworzenie przestrzeni neutralnej. Pomoże w tym wybór stylu skandynawskiego. Ze względu na kolorystykę i dobór materiałów jest on idealnym rozwiązaniem.
Mieszkanie pod wynajem musi być urządzone w sposób funkcjonalny. Dotyczy to przede wszystkim dwóch pomieszczeń, z których będą korzystać wszyscy najemcy. To kuchnia i łazienka. O tym w jaki sposób urządzić tę drugą przeczytacie w tym naszym poradniku. Ale funkcjonalność musi dotyczyć całego mieszkania. Niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo domowników.
Mądra inwestycja w mieszkanie pod wynajem to pewien proces, który rozpoczyna się w momencie podjęcia decyzji o takiej lokacie oszczędności, a kończy się na odpowiednim przygotowaniu nieruchomość dla najemców.