Aranżacja wnętrz to proces w którym nietrudno o pewne „grzechy”. Te niestety potem się na nas mszczą. Przede wszystkim na funkcjonalności. Warto wiedzieć jak nie urządzać mieszkania. Czego unikać już na etapie planowania zmian w wystroju.
1. Jak nie urządzać mieszkania – brak konsekwencji
Chodzi tutaj przede wszystkim o wybór stylu do naszych wnętrz. Pierwszym często popełnianym grzechem jest urządzenie każdego pomieszczenia w mieszkaniu w innym stylu. Nie dość, że stworzy to poczucie bałaganu, to może mieć negatywny wpływ na funkcjonalność takich wnętrz. Jeśli chcemy urządzić mieszkanie na przykład w stylu skandynawskim, to nic nie stoi na przeszkodzie. Ale trzymajmy się tego sposobu aranżacyjnego we wszystkich pomieszczeniach. Błędem jest urządzenie jednego z nich w stylu znajdującym się na drugim biegunie w stosunku do zasad skandynawskiego. Oczywiście niektóre ze sposób aranżacji wnętrz można ze sobą łączyć.
2. Urządzanie mieszkania – brak planu
W zasadzie to od tego – naprawdę często – popełnianego błędu powinniśmy zacząć. Brak planu zwykle jako grzech wymieniany jest w kontekście remontowania mieszkania. Niestety zwykle kończy się dodatkowymi kosztami. Ale również przy urządzaniu naszych wnętrz, plan będzie niezbędny. Koszty jego braku również mogą finansowe. Przede wszystkim jednak bardzo często cierpi na tym funkcjonalność poszczególnych wnętrz. Dodatkowo brak planu prawie na pewno spowoduje wydłużenie zmian jakie chcemy przeprowadzić w naszym mieszkaniu. Rozpisane poszczególnych prac to jedna sprawa. Nie może też zabraknąć kosztorysu. W dużej mierze orientacyjnego, ale jest on konieczny.
3. Jak nie urządzać mieszkania – po kosztach
Jeśli już wspomnieliśmy o finansach, to nie może zabraknąć często popełnianego błędu, jakim jest oszczędzanie „na wszystkim”. Oczywiście nikogo nie namawiamy do wydawania dużych kwot na zmiany aranżacyjne:). Tutaj zasada jest dość prosta. Złym pomysłem jest oszczędzanie na tych aspektach zmian aranżacyjnych, które zwykle zostają potem na dłużej. Mamy tutaj na myśli chociażby to co znajdzie się na podłodze. Przyda się tutaj wiedza z tekstu „Płytki ceramiczne – co trzeba o nich wiedzieć?”.
Oczywiście to, że nie powinno się urządzać mieszkania po kosztach nie oznacza, że nie można korzystać z promocji w sklepach budowanych i meblowych. Natomiast wybierając materiały raczej nie warto decydować się na te najtańsze, zwykle zdecydowanie gorsze jakościowo.
4. Wnętrza w niedopasowanych kolorach
To zmora wielu mieszkań. Paleta barw ma swoje pewne „zasady”. Dobrym pomysłem jest urządzanie wnętrz w kolorach, które razem stworzą pewną „harmonię”. Nie oznacza to oczywiście że nie mogą się pojawić kontrastowe dodatki. Na pytanie jak nie urządzać mieszkania, można odpowiedzieć: unikajmy nadmiernej ilości kolorów. Takie wnętrza będą miały negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Nadmierna ilość kolorów może chociażby powodować problemy z koncentracją. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo wpływają one na nas. Warto poczytać sobie na temat psychologii kolorów.
5. Katalogi, katalogi
Bez tego często popełnianego błędu tekst o tym jak nie urządzać mieszkania byłby niepełny. Nikt nie zabroni nam przeglądania takich katalogów. Nie widzimy też przeciwwskazań do kopiowania pewnych rozwiązań, jakie są w nich zawarte. Natomiast przenoszenie całych wnętrz z katalogu do naszego mieszkania zwykle kończy się bardzo źle. Abstrahując od tego, że to co wygląda ładnie na zdjęciu nie musi być takie w naszych wnętrzach, to często cierpi również funkcjonalność. A na tej ostatniej w czasie aranżowania mieszkania musi nam zależeć najbardziej. Po co nam piękne wyglądające wnętrza w których nie będzie się dało „normalnie” mieszkać?
6. Błędy w oświetleniu
To w zasadzie grupa „grzechów”, które są popełniane w czasie aranżowania mieszkań. Na szczęście w niepamięć odszedł największy z nich – jedno źródło światła na pomieszczenie. Jeśli dane wnętrze ma pełnić kilka funkcji, to właśnie przez oświetlenie będziemy to mogli zaakcentować. Możliwości, jeśli chodzi o źródła światła jest sporo.
Wróćmy do błędów. Jednym z nich źle dobrana barwa w centralnym źródle światła. Najlepszym przykładem będzie sypialnia. „Zimna” barwa raczej nie stworzy przytulnego miejsca, która zadaniem ma być relaks i regeneracja.
Panuje obecnie moda na halogeny i oświetlenie LED. I nie mamy nic przeciwko:). Warto jednak zachować pewien umiar w ich wykorzystywaniu w naszych domach. Zbyt „nachalna” ilość źródeł oświetlenia może skutecznie zniszczyć wystrój wnętrz. Wspomniane halogeny najlepiej sprawdzą się do podkreślania pewnych elementów (na przykład architektonicznych), które nadadzą charakteru naszym pomieszczeniom.
Ostatnim błędem związanym z oświetleniem przy urządzaniu mieszkania jest rozplanowanie włączników. To bardzo często pomijany aspekt przy tworzeniu kreacji wnętrz. Dopiero później zaczynamy o nim myśleć. A to spory błąd. Naturalnym rozwiązaniem jest oczywiście umieszczenie takiego włącznika przy wejściu do pomieszczenia. Ale źródeł światła mamy więcej. Chociażby w sypialni koło łóżka zwykle umieszcza się lampkę (tu sprawa jest dość oczywista), albo kinkiety.