Dzięki nim możemy liczyć na dużą ilość chętnych. Odpowiedź na pytanie „jak przygotować mieszkanie na wynajem” jest złożona. Dlatego właśnie przydadzą się poniższe wskazówki.
Mieszkanie na wynajem – jaka jest grupa docelowa?
To od tego trzeba zacząć. Zanim skupimy się na przygotowaniu mieszkania na wynajem musimy się zdecydować komu chcemy je udostępniać. Inaczej podejdziemy do tej kwestii, jeśli naszą grupą docelową mają być studenci, a na co innego zwrócimy uwagę, gdy mają w nim funkcjonować rodziny z dziećmi.
Ale jest to istotne nie tylko przy samym przygotowywaniu mieszkania na wynajem. Określenie takiej grupy jest ważne, jeśli dopiero szukamy nieruchomości. Pozwala to między innymi odpowiedzieć na kolejne ważne pytanie. Jaka lokalizacja będzie najlepsza? Zresztą przy ustalaniu grupy docelowej ten ostatni aspekt będzie miał wpływ na jej określenie. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się niedaleko jakiejś uczelni, to oczywistym staje się wybór studentów.
Urządzenie mieszkania na wynajem – na co zwrócić uwagę?
To dość rozbudowany temat, ale skupimy się na najważniejszych aspektach. Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że nie urządzamy mieszkania dla siebie. Wszelkie nasze prywatne pamiątki powinny być usunięte. Dla nas są wspomnieniem, dla osób mieszkających już niekoniecznie, co najwyżej mogą je krępować.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprzęt jaki powinien musi się znaleźć w takim domu. Jego wybór jest w pewnym stopniu uzależniony od grupy docelowej. Warto jednak mieć na uwadze to, że podniosły się w ostatnich latach wymagania chociażby studentów. Grupy, którą zwyczajowo traktowało się jaką tę „zgadzającą się” na więcej.
Na pewno – niezależnie od tego komu chcemy wynajmować mieszkanie – musimy szczególną uwagę zwrócić na sprzęt znajdujący się w łazience i kuchni. Chociaż to oczywistość, to warto podkreślić, że musi być on sprawny. Niech to mieszkanie nie będzie dla nas miejscem przechowywania starego sprzętu AGD.
Co powinno się w nim znaleźć? Lodówka, kuchenka, pralka – to niezbędne minimum. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na studentów czy rodzinę z dziećmi. Warto też pomyśleć – w kontekście sprzętu AGD – o tym, aby wygodnie się mieszkańcom z niego korzystało. Za przykład posłuży pralka. A dokładniej jej pojemność. Jeśli w mieszkaniu mamy mamy kilka osób, to niech będzie ona większa. Tak można było zrobić jedno pranie na kilka osób. To niewielkie usprawnienia, które mieszkańcy docenią. Więcej na temat zakupu tego sprzętu znajdziecie w tekście „Zakup pralki na co zwrócić uwagę?”.
Przygotowanie ogłoszenia mieszkania na wynajem
To równie istotny element całego procesu. Odpowiednio „zbudowane” ogłoszenie zwiększa naszą szansę na dużą liczbę zainteresowanych. A dzięki temu inwestycja – bo tak trzeba nazywać wynajmowanie mieszkania – zacznie się nam szybciej „spłacać” i przynosić zyski.
Po pierwsze w takim ogłoszeniu nie naginajmy rzeczywistości. Jeśli mieszkanie jest zlokalizowane 30 minut od centrum pieszo, to nie piszmy „blisko serca miasta”. Bo to jednak nie do końca zgodne z rzeczywistością. Takie nieprawdziwe informacje szybko zostaną zweryfikowane i nie przyniesie nam to dużej liczby chętnych.
W ogłoszeniu mieszkania na wynajem postarajmy się podać jak najwięcej informacji. Metraż, ilość pokojów i koszty. To absolutna podstawa. W kwestii tych ostatnich – nie ukrywajmy ich. Wyraźnie zaznaczmy w ogłoszeniu jak wygląda kwestia rachunków za mieszkanie. Dobrze byłoby też umieścić informację o kaucji, która zwyczajowo pobiera się za wynajęcie lokalu. A często jest to pomijana informacja.
Jeśli ogłaszamy się w internecie i stroną daje taką możliwość, umieścimy jak najwięcej zdjęć. Oddających stan naszego mieszkania na wynajem. Tak żeby nie było żadnych niespodzianek. Osoby szukające miejsca do zamieszkania jako pierwsze odrzucają ogłoszenia w których nie ma zdjęć.
Remont mieszkania przed wynajęciem
Może się przydać nie tylko w sytuacji, gdy mamy kilkudziesięcioletni lokal po rodzicach, albo dziadkach. Jeśli wcześniej komuś go wynajmowaliśmy, to również będzie potrzebny remont. Jedyną sytuacja w której go unikniemy to zakup nowego mieszkania pod inwestycję (na Osiedlu Bella Dolina w Rzeszowie dostępne jest to ponad 67-metrowe na 3 piętrze).
Bardzo istotne jest to, aby nie przeprowadzać takiego remontu po kosztach. Co prawda nie my będziemy mieszkali w takim miejscu, ale odświeżając je, zróbmy to tak, jakbyśmy robili to dla siebie. Nie oznacza to w żadnym wypadku, że nie możemy szukać oszczędności.
Remontując mieszkanie pod wynajem, czy dokładniej planując cały proces, pamiętajmy o paru sprawach. Po pierwsze postarajmy się – malując czy tapetując – wybrać neutralne kolory i wzory. Po drugie, to że nie my będziemy w tym mieszkaniu funkcjonowali nie zwalnia od zachowania pewnych standardów. Przede wszystkim związanych z bezpieczeństwem. Na przykład wybierając farbę zwróćmy uwagę na jej parametry. W jakim pomieszczeniu się sprawdzi, a w którym lepiej jej nie używać. Nie tylko w ten sposób zwiększamy komfort mieszkańców, ale też „odsuwamy” w przyszłość kolejny remont.
I na koniec jeszcze jedna rada. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy jakiś niedoróbek związanych z odświeżaniem mieszkania. Zwłaszcza takich, które mogą być zagrożeniem dla życia.