To pytanie dodaje w domyśle stwierdzenie „aby znaleźć to najlepsze dla mnie”. Postaramy się poniżej odpowiedzieć na nie. Znajdziecie wskazówki i porady dzięki którym skutecznie będzie mogli szukać mieszkania. Zapraszamy do czytania.
Jak szukać mieszkania – krok pierwszy
Od czego właściwie należy zacząć cały proces? Jak w każdym przypadku od określenia pewnych ram. W tej konkretnej sytuacji od potrzeb i wymagań dotyczących mieszkania. I tutaj jedna bardzo istotna uwaga. Cały proces nie ogranicza się tylko do nieruchomości. Niebagatelne znaczenie ma też lokalizacja takiego mieszkania. To akurat temat na zupełnie odrębny poradnik. Bo tutaj skupiamy się jedynie na samej nieruchomości.
Jak więc określić potrzeby i wymagania? Przede wszystkim jak najbardziej szczegółowo. Jednocześnie powinniście mieć na uwadze to, że z pewną dozą prawdopodobieństwa będzie trzeba się zgodzić na pewne ustępstwa. To pierwsza sprawa. Drugą jest pułapka w którą można wpaść. Nierzadko – szczególnie w przypadku młodszych osób – pojawia się koncepcja „kupuję to mieszkanie na 2-3 lata, więc na pewne niedoróbki mogę przymknąć oko”. Często kończy się jednak tak, że zostaje się w takiej nieruchomości na dłużej. I te wspomniane „niedoróbki” z małego problemu, staną się poważnym problemem negatywnie wpływającym na codzienne życie.
Co zawiera się we wspomnianych potrzebach? Przede wszystkim czynniki indywidualne, ale oczywiście można określić pewne ogólne ramy. To między innymi wielkość mieszkania, podział i ilość pomieszczeń, rozmieszczenie według stron świata. Też bardzo ważną kwestią jest pochodzenie takiej nieruchomości. Czy jest ona nowa, czy kupcie ją na rynku wtórnym. Zresztą ten wybór też niesie za sobą pewne kolejne kwestie. Oba te rozwiązania mają specyfikę. Przykładowo w przypadku nowego mieszkania w zasadzie wprowadzacie się bez potrzeby remontu. Rynek wtórny często oferuje tanie, ale wymagające odświeżenia nieruchomości. A to ostatnie można się okazać bardzo kosztowne.
Gdzie szukać mieszkania?
Załóżmy, że wybraliście miasto, jak również lokalizację. Oczywiście jest też ustalony budżet. Najprostszym i zarazem najbardziej popularnym rozwiązaniem internet. I o ile wciąż są jeszcze bardziej tradycyjne metody szukania mieszkań, to jednak tak jest zdecydowanie szybciej. Przede wszystkim internet daje możliwości wyszukiwania dziesiątek ogłoszeń o konkretnych parametrach i porównywania ich ze sobą. Dzięki temu będziecie mogli stworzyć bazę mieszkań, które następnie odwiedzicie.
Generalnie najszybciej znaleźć interesujące nieruchomości w serwisach ogłoszeniowych. I tutaj pewna uwaga. Rozróżniamy dwa typy. Pierwszy z nich to serwisy ogłoszeniowe na których znajdują się oferty dotyczące wyłącznie mieszkań (na przykład Otodom). Ich zaletą jest dostosowania silnika strony do jak najbardziej precyzyjnego określenia Waszych potrzeb. Są to po prostu serwisy zajmujący się ogłoszenia wyłącznie z nieruchomościami. I też warto zaznaczyć, że drugą z zalet jest dostęp do naprawdę dużej ilości ofert.
Drugi typ to portale z ogłoszeniami z danego miasta, czy regionu. Tu również można znaleźć informacje dotyczące sprzedaży mieszkań. Przede wszystkim z rynku wtórnego. Natomiast często takie ogłoszenia trzeba będzie bardzo mocno weryfikować. Po pierwsze nie zawsze są wymagane przez dany portal podawanie istotnych z punktu widzenia potencjalnych nabywców informacji. Po drugie często takie ogłoszenia są dość pobieżne.
Trzecią opcją są strony deweloperów działających na terenie danego miasta. Osoby decydujące się na zakup nieruchomości na nowoczesnych osiedlach mają obecnie spory ich wybór. Oczywiście koniecznie powinniście wcześniej takie dewelopera sprawdzić. Jego wiarygodność, dotychczasowe realizacje i ogólne informacje na jego temat. I to pomimo tego, że jak nabywca mieszkania z rynku pierwotnego jesteście chronieni przez prawo. Mamy tutaj na myśli między innymi tak zwaną ustawę deweloperską (obecna jej wersja obowiązuje od 1 lipca 2022 roku).
Niewątpliwym plusem tej opcji jest fakt, że na stronie firmy znajdziecie szczegółowe informacje na temat mieszkania. Nie wspominając o prospekcie, który deweloper ma Wam obowiązek dostarczyć. W tym ostatnim znajdują się między innymi informacje dotyczące firmy, która chce Wam sprzedać mieszkanie.
Co bardzo ważne – w drugiej części tego prospektu – znajdujące się wiedza dotycząca tego, co znajdzie się w okolicy (do 1 km) Waszego mieszkania. Dowiecie się z niej również tego, kiedy planowane jest zakończenie budowy. A więc czasu, kiedy będziecie się mogli wprowadzić do swojego nowego mieszkania.
Bardzo ważnym elementem opisywanego prospektu jest jego część trzecia. To z niej dowiecie się między innymi tego w jaki sposób możecie odstąpić od umowy. A także tego w jaki sposób chronione są Wasze pieniądze. To czy na przykład znajdą się one na zamkniętym rachunku powierniczym. Daje on gwarancje, że pieniądze zostaną wypłacone deweloperowi w momencie, gdy budowa zostanie zakończona, a prawo własności nieruchomości zostanie przepisane na Was.
Jeśli szukacie nowego mieszkania w Rzeszowie, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Możecie także odwiedzić biuro. Położone jest przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres – nie sposób go przeoczyć). Koniecznie też sprawdźcie naszą ofertę mieszkań.