Zmiany w tym pomieszczeniu stawiają przed nami spore wyzwania. Musimy dobrze zaplanować nie tylko ustawienie poszczególnych mebli w kuchni, ale również dobrać odpowiednie materiały. Tak by nie pochłonęły całego budżetu, a jednocześnie spełniały wymogi jakie „stawia” przed nimi to pomieszczenie.
Remont kuchni – sami czy z pomocą fachowców?
I wbrew pozorom, aby zrobić go tanio, wcale nie musimy przeprowadzić go jedynie przy użyciu siły własnych rąk. Jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnego doświadczenia z remontowaniem, to może okazać, że koszt będzie wyższy, niż gdybyśmy zatrudnili fachowców. Chociażby dlatego, że nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat tego jak i czym malować. Efekt – łatwy do przewidzenia. Trzeba będzie poprawiać. Czyli ponieść dodatkowe koszty. Warto więc – zanim sami zabierzemy się do remontowania kuchni – zastanowić czy nie będzie taniej, gdy zrobią go fachowcy.
Odświeżenie zabudowy kuchennej
To akurat przy niewielkim zaangażowaniu sił i czasu możemy zrobić sami. To dobre rozwiązanie w sytuacji w które nie chcemy wydawać sporej ilości gotówki na nowe umeblowanie do kuchni. Lub wymienić tylko jego część. Na przykład kupić nową lodówkę.
Możemy też po prostu pomalować zabudowę kuchenną. Odświeży to wygląd tego pomieszczenia. Dodatkowo ma to jeszcze dwie zalety. Po pierwsze – jest tanio. Po drugie malowanie nie zajmie na tym w tym przypadku dużo czasu. Taką zmianę można przeprowadzić w weekend. Wcześniej poświećmy parę dni na zapoznanie z farbami, którymi można odświeżyć zabudowę, a także z tym w jaki sposób to zrobić.
Odrębną kwestię stanowi stylizowanie mebli na starsze. To przydatna umiejętność, gdy swój dom chcemy zaaranżować w stylu shabby shic. Więcej na ten temat można przeczytać w tekście „Renowacja mebli – praktyczne porady”.
Często poleca się wykorzystanie farb kredowych. Pomalowanie nimi meble sprawdzą się nie tylko w kuchni urządzonej w stylu shabby chic, ale też w aranżacji prowansalskiej.
Zmiana oświetlenia w kuchni
To również tani sposób na to, aby to pomieszczenie wyglądało inaczej. Jeśli do tej pory w naszej kuchni rządziło jedno światło (górne, centralne), to czas to zmienić. To pomieszczenie – można powiedzieć – rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o oświetlenie. W tym wypadku musimy mieć na uwadze przede wszystkim funkcjonalność.
Oświetlenie w tym pomieszczeniu możemy podzielić na trzy grupy. Główne, dekoracyjne i zadaniowe. Bardzo ważne jest to ostatnie. To dzięki niemu będziemy mogli przygotowywać posiłki w kuchni w sposób bezpieczny, zmniejszając ryzyko uszkodzenia ciała.
Odrębną kwestią jest to, czy oświetlenie w tym pomieszczeniu zimne czy ciepłe. Zależy to między innymi od tego jak duża ilość naturalnego światła dostaje się do tego pomieszczenia w ciągu dnia. Jeśli jest go sporo, to możemy postawić na zimne. W przeciwnym wypadku lepszym rozwiązaniem jest wybór światła ciepłego.
To w jaki sposób rozplanujemy oświetlenie jest też zależne od wielkości kuchni. Na inne kwestie będzie trzeba zwrócić uwagę w przypadku, gdy nie możemy „pochwalić się” dużym metrażem.
Zdecydowanie inaczej podejdziemy do oświetlenia w sytuacji, gdy kuchnia jest połączona z salonem spełniającym jednocześnie funkcję jadalni (tak jak na przykład w tym ponad 45-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Bella Dolina w Rzeszowie). To daje nam dużo więcej możliwości.