Bez względu na to, czy zamierzacie dokonać inwestycji w nieruchomość i wynajmować ją, czy też udostępnić lokal, który został Wam przekazany, musicie rozważyć pytanie – Jak należy urządzić mieszkanie pod wynajem? Czy lepiej postawić na minimalizm czy dbać o każdy detal zwiększając koszt aranżacji? Poniżej znajdziecie szereg użytecznych porad.
Mieszkanie pod wynajem – z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wspomnieliśmy we wstępie o możliwości zakupu mieszkania pod wynajem. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, mają do wyboru rynek pierwotny lub wtórny. Już na etapie szukania mieszkania należy się zdecydować, jak ma wyglądać cały koncept związany z wynajmowaniem i budżetem. Wielu inwestorów decyduje się na inwestycje w mieszkania na nowoczesnych osiedlach, ze względu na ich atrakcyjność i funkcjonalność. Zważywszy na możliwości jakie obecnie daje rynek pierwotny, wydaje się to być słusznym kierunkiem.
Mieszkanie do wynajęcia – remont
To kwestia, która dotyczy lokali z rynku wtórnego. Zasada jest w sumie dość prosta. Im starsze budownictwo, tym prawdopodobniej będziecie musieli włożyć więcej pracy w przygotowanie mieszkania. Oczywiście istnieje możliwość, że, w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, nie było ono zbyt intensywnie używane przez wcześniejszych najemców. Natomiast trzeba mieć świadomość, że im starsze mieszkanie, tym bardziej może odbiegać od obecnych standardów aranżacji mieszkania pod wynajem, biorąc pod uwagę chociażby estetykę. I to właśnie na przystosowaniu do nich powinniście się skupić urządzając mieszkanie.
Generalnie można tanio urządzić mieszkanie, bez względu na metraż. Natomiast nie jest to polecane rozwiązanie. Powinniście mieć świadomość, że znacząco w ostatnich latach zmieniły się wymagania przyszłych lokatorów bez względu na to, czy są nastawieni na mieszkanie na wynajem długoterminowy czy też krótkoterminowy. Może być Wam trudno znaleźć osoby chętne na najem mieszkania, które zechcą zamieszkać w nieruchomości o niskim standardzie. Nawet kosztem niższej ceny najmu i czynszu. Takie mieszkanie będzie stało puste, generując jedynie wydatki, nawet jeżeli jest to mieszkanie w centrum. A więc zadbaj o wyposażenie mieszkania na wynajem. Warto zainwestować w wyposażenie kuchni, nie tylko w podstawowe urządzenia, zachowując standard całego mieszkania, tak aby najemcy poczuli się jak w domu.
Jeszcze jedna kwestia związana z remontem. Jeśli sami do tej pory nie odświeżaliście mieszkania, lepiej zdecydować się na fachowców. Oczywiście odrębną kwestią pozostaje dostępność ekip remontowych. Teraz w okresie letnim, kiedy w zasadzie najlepiej przygotowywać swoją inwestycję pod wynajem, może być z tym trudno. O takich sprawach należy pomyśleć zdecydowanie wcześniej.
Jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Aranżacja mieszkania.
Wspomnieliśmy powyżej, że najważniejszym aspektem jest to, aby wynajmowany lokal, odpowiadał na potrzeby i wymagania potencjalnych najemców. Zanim więc zajmiecie się aranżacją mieszkania na wynajem, a w zasadzie już na etapie określania lokalizacji i zakupu samego mieszkania, trzeba ustalić komu chcesz wynajmować mieszkanie. Znalezienie najemcy, który będzie odpowiadał waszym wymaganiom jest kluczowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest udostępnianie nieruchomości studentom, Kolejna grupa najemców to młode osoby, które rozpoczęły swoje dorosłe, zawodowe życie. Wynajmują oni najczęściej 2-pokojowe mieszkanie. Ostatnią możliwością jest wynajmowanie mieszkania rodzicom z dziećmi.
Tak naprawdę przygotowując mieszkanie na wynajem, powinnyśmy kierować się tymi samymi zasadami co w przypadku aranżacji dla samych siebie. Musi to być przemyślana aranżacja mieszkania – neutralna, uniwersalna, praktyczna, funkcjonalna i bezpieczna. Podobnie jak w przypadku swojego mieszkania szczególną uwagę powinniście zwrócić na wykończenie oraz wyposażenie kuchni i łazienki. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w tych pomieszczeniach, ale przede wszystkim zachowaniu odpowiedniego standardu mieszkania. O ile w przypadku rodziny ich aranżacja nie jest aż tak problematyczna czy to pod wynajem krótkoterminowy czy wynajem długoterminowy, o tyle jeżeli planujemy wynajem np. studentom może rodzić pewne problemy.
Po pierwsze korzystać z kuchni i łazienki będą osoby o różnych potrzebach. Oczywiście sami najemcy będą musieli wypracować pewne rozwiązania, które wpłyną na codzienną jakość życia, o tyle Wy – jako właściciele nieruchomości – powinniście podjąć pewne kroki. Na pewno warto postawić na unifikację kuchni i łazienki. Tak, aby mogło z niej korzystać w sposób funkcjonalny, jak najwięcej osób o różnych potrzebach.
Jeszcze jedna sprawa dotycząca kolejnej dość ważnej kwestii. Chodzi tutaj o stan umeblowania wnętrza i sprzętu AGD. Odpowiedzmy sobie więc raz na zawsze. Nie starajcie się na tym zaoszczędzić. Biała farba i kanapa nie wystarczy. Stare meble nie tylko wpływa na niższą jakość codziennego życia, ale może być sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa najemców. Podobnie sprawa wygląda w przypadku sprzętu AGD. Oczywiście nikt też nie wymaga od Was, abyście inwestowali w ten ostatni ogromnych sum pieniędzy. Podobnie jak umeblowanie. Najlepszym i najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie droga środka.
Funkcjonalne mieszkanie na wynajem
Co właściwie oznacza funkcjonalne mieszkanie pod wynajem? Po pierwsze dostosowane potencjalnych lokatorów. Na inne kwestie musicie zwrócić uwagę przygotowując mieszkanie dla studentów, a innymi rzeczami trzeba się kierować, jeśli najemcami mają być rodzice z dzieckiem. Natomiast pewne ogólne kwestie odnośnie wnętrza mieszkania są podobne. Warto sprawdzić jaka aranżacja mieszkania najbardziej przypadnie do gustu najemcom.
Funkcjonalne mieszkanie pod wynajem odpowiada na praktyczne potrzeby najemców na przykład mamy tutaj na myśli wygodne łóżko. Jednocześnie mieszkanie urządzone w określonym stylu nie powinno ono utrudniać codziennego życia. Świetnym przykładem jest pralka. Jej obecność w mieszkaniu pod wynajem nie podlega żadnym negocjacjom. Pralka musi być dostosowana do liczby osób, które będą z niej korzystać. Mamy tutaj na myśli głównie pojemność. Jeśli najemców będzie trójka, to ta ostania powinna wynosić min. 5 kg. I to nie tylko przy założeniu, że będą oni swoje pranie robili razem.
Aranżacja mieszkania pod wynajem a stare meble
Takie rozwiązanie było popularne jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli wynajmowaliście w tym czasie mieszkanie (na przykład będąc studentem), to za pewne wiecie, co mamy na myśli. Odpowiedź na przed chwilą postawione pytanie jest dość prosta. Tak, można urządzić mieszkanie pod wynajem przy udziale używanych mebli, takich jak np. sofa. Warto jednak postawić na takie, które się „nie rozlatują”. Po pierwsze stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa. Po drugie – trzeba będzie je wymienić. Z pozornej oszczędności, kiedy wstawaliście stare meble niewiele zostanie. Każda z tych osób chcących urządzić mieszkanie po swojemu powinna pamiętać o bezpieczeństwie i funkcjonalności mieszkania dla przyszłych lokatorów.