Zainwestowaliście w nieruchomość z planem udostępniania jej najemcom. Praktyczna aranżacja mieszkania pod wynajem to przedostatni krok jaki musicie wykonać, aby rozpocząć proces poszukiwania najemców. To jak zostanie zaaranżowane mieszkanie będzie miało duży wpływ szybkość znalezienia odpowiednich lokatorów.
Aranżacja mieszkania pod wynajem – kto ma być najemcą?
Są trzy główne grupy osób, które szukają mieszkania pod wynajem. Mają one swoje wymagania zarówno co do lokalizacji tego ostatniego, jak i jego wyglądu. O tej pierwszej kwestii możecie przeczytać w naszym poradniku. Na aranżacji skupimy się poniżej. Te trzy grupy to: studenci, osoby rozpoczynające zawodowe życie i rodziny z dziećmi. Oczywiście to jedynie najbardziej podstawowy podział.
Już na etapie szukania lokalizacji dla swojej inwestycji, powinniście sobie odpowiedzieć na pytanie, kto ma być najemcą. Jeśli uda Wam się kupić mieszkanie w miejscu atrakcyjnym z punktu widzenia więcej niż tylko jednej grup najemców, aranżacja będzie musiała odpowiadać na ich potrzeby. Chyba, że zdecydujecie się tylko na studentów, czy rodzinę z dziećmi. Niezależnie od konfiguracji, to właśnie potrzeby i wymagania najemców, będą miały ogromny wpływ na wystrój wnętrz.
Aranżacja mieszkania pod wynajem – podstawowe zasady
Niezależnie od wspomnianych wyżej potrzeb, są pewne ogólne zasady jakimi należy się kierować. Dzięki nim stworzycie atrakcyjną przestrzeń życiową dla najemców. Wspomniane zasady są przywołane w kontekście aranżacji mieszkania (dla swojego mieszkania, ale też i dla kogoś).
Po pierwsze – musi być funkcjonalnie. To, że nie Wy będziecie mieszkać w tym miejscu nie oznacza, iż nie macie na to zwrócić uwagi. Oczywiście może się zdarzyć najemca, który będzie przymykał oko na pewne niedogodności, związane z brakiem funkcjonalności. Natomiast postarajcie jednak zaaranżować przestrzeń tak, aby życie w tej przestrzeni było komfortowe. Postaw na uniwersalną metodę aranżacji mieszkania na wynajem.
Druga zasada obowiązująca przy tworzeniu wystroju mieszkania pod wynajem, brzmi: musi być bezpieczne. Oczywiście większą wagę należy do tego przyłożyć w momencie, gdy decydujecie się na to, że najemcami będzie rodzina z dzieckiem. W takiej sytuacji warto też dać wolną rękę rodzicom, w kwestii ewentualnych zmian w aranżacji mieszkania, a także rozwiązań, które zwiększą poziom bezpieczeństwa ich dziecka. Dlatego warto postawić na łatwy do utrzymania w czystości standard mieszkania.
Bezpieczeństwo w kontekście aranżacji mieszkania pod wynajem, to między innymi wybór materiałów wykończeniowych. Przestrzegamy przed robieniem tego po tak zwanych kosztach. Istnieje bardzo duże ryzyko, że szybko trzeba będzie przeprowadzić prace remontowe. Dlatego warto zainwestować w lepsze materiały do wykończenia wnętrz. Szczególną uwagę trzeba przyłożyć do miejsc w mieszkaniu, które są bardzo eksploatowane. Mowa tutaj między innymi o łazience. Jeżeli brakuje Ci inspiracji warto zajrzeć np. na blog wnętrzarski, który na pewno będzie dobrym kierunkowskazem.
Aranżacją łazienki zajmiemy się w dalszej części poradnika. Tutaj jedynie wspomnimy o najpopularniejszym rozwiązaniu w tej części mieszkania, czyli płytkach ceramicznych. Warto zapoznać się ich parametrami. Dzięki temu nie tylko wybierzecie odpowiednie pod kątem bezpieczeństwa w łazience. Uniknięcie też zakupu niewłaściwych (na przykład o słabej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne).
Jeszcze jedna sprawa jeśli chodzi o drugą zasadę urządzania mieszkania pod wynajem – sprzęt AGD. Kupno starego i używanego to spore ryzyko. Inwestowanie w lepsze sprzęty to spokojniejsza przyszłość. Po pierwsze stare sprzęty mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia najemców. Po drugie eksploatacja takiego sprzętu szybko się zakończy. Trzeba będzie kupić kolejny. Lepiej zainwestować raz w lepszą lodówkę i pralkę.
Ostatnia ogólna zasada jaką należy się kierować przy tworzeniu wystroju pod wynajem mieszkania brzmi: ma być praktycznie. Zapewne zadajecie sobie pytanie to jaka aranżacja mieszkania jak odpowiednia. Dzięki pewnym rozwiązaniom, jakie wprowadzicie w aranżacji, stworzycie atrakcyjną przestrzeń dla najemców. To na przykład kilka punktów oświetleniowych na dane pomieszczenie. To rozwiązanie – tak przy okazji – ma także wpływ na bezpieczeństwo domowników.
Aranżacja kuchni w mieszkaniu pod wynajem
Dlaczego akurat to pomieszczenie? W zasadzie zajmiemy się w naszym poradniku wyposażenie kuchni i łazienki. Są to dwa miejsca w mieszkaniu, które mogą ułatwić bądź utrudnić wynajmowanie lokalu. To w jaki sposób są one zaaranżowane mogą dużo powiedzieć o nas jako o właścicielu. Zaczniemy więc od kuchni.
Przy jej aranżacji kierujemy się wymienionymi praktycznymi wskazówkami. W dużym stopniu wystrój kuchni w mieszkaniu do wynajęcia nie różni się od sytuacji, w której tworzymy go dla siebie. Poza dostępnym sprzętem AGD. I mamy tutaj na myśli taki, który można określić mianem dodatkowego. Na przykład obecność mikrofali. Chociaż z punktu widzenia studentów to akurat sprzęt o charakterze niezbędnym. Po prostu musi ona zawierać podstawowe wyposażenie ułatwiające funkcjonowanie. Postaw na uniwersalność.
Kuchnia powinna być podzielona na 5 stref:
- zapasów (przede wszystkim lodówka),
- przechowywania (garnki, talerze itd.),
- przygotowywania posiłków,
- obróbki termicznej tych ostatnich,
- czyszczenia (zlewozmywak).
Niezależnie od wielkości tego pomieszczenia muszą być one wydzielone. W zdecydowanie lepszej sytuacji są nowe mieszkania z rynku pierwotnego. Mają one najczęściej kuchnię o charakterze otwartym. Zdecydowanie łatwiej jest ją urządzić.
Wspominaliśmy o najważniejszym sprzęcie w kuchni. To lodówka i kuchenka. W obu przypadkach najlepiej postawić na nowe modele. Po pierwsze – po to, aby nie musieć ich za chwilę wymieniać. Po drugie oszczędność. Między innymi wyższa klasa energetyczna. Co prawda to nie Wy będzie płacić rachunki, ale najemcy się ucieszą, jeśli będą one niższe. Cena najmu nie będzie wydawała się wtedy tak duża.
W przypadku aranżacji kuchni bardzo ważny jest wybór odpowiednich materiałów do podstawowego urządzenia wnętrza. Muszą one mieć odpowiednie parametry. Związane między innymi z wysoką odpornością na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to chociażby farb jakimi pomalujecie kuchnię. I powtarzamy jak mantrę – przygotowując mieszkanie na wynajem starajcie się unikać kupowania po kosztach. Warto o to zadbać, ponieważ taka pozorna oszczędność naprawdę szybko się na Was zemści. Z perspektywy inwestycji, która ma przynosić zyski, takie działanie jest błędem.
Aranżacja łazienki w mieszkaniu na wynajem
Czas na drugie ważne pomieszczenie. Zasady są te same jak przy tworzeniu wystroju kuchni. Natomiast w łazience warto zwrócić szczególną uwagę na liczbę osób, które będą z niej korzystać. Podobnie jak w naszych własnych mieszkaniach. To właśnie łazienka jest punktem newralgicznym i najczęściej zakorkowanym.
W przypadku, jeśli najemcami mają być studenci, dobrym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej. To też oczywiście dobry pomysł w łazience, która nie dysponuje dużym metrażem. A wracając do oszczędności, to prysznic jest tańszy w użytkowaniu niż wanna. Jeżeli planujesz wynajem tej grupie zwróć na to uwagę.
Odrębną kwestią jest zakup pralki. Wiele w kwestii wyboru modelu zależy od liczby najemców. Jeśli 2-pokojowe mieszkanie zajmują dwie osoby, to w zupełności wystarczy pralka z bębnem o pojemności 5 do 6 kilogramów. W przypadku 4 mieszkańców w zasadzie taka pralka też wystarczy. Z pewnym „ale”. W sytuacji, gdy najemcy to osoby wcześniej się nie znające, takie rozwiązanie się sprawdzi, ze względu na to, że każdy z nich samodzielnie robi pranie. Jeśli wynajmujecie mieszkanie rodzinie, lepiej wybrać model o większej pojemności. W przypadku wspomnianych 4 osób, bęben powinien mieć pojemność 10 kilogramów.
W łazience – z racji zwykle niewielkiej powierzchni – trzeba postawić na funkcjonalność i praktyczne podejście do aranżacji. Chodzi tutaj między innymi o odstępy od poszczególnych elementów wystroju. Przykładowo przed umywalką powinien być co najmniej metr wolnej przestrzeni. Dzięki temu łatwiej będzie z niej korzystać.
W łazience szczególną uwagę powinniście zwrócić na kwestie związane z wilgotnością. Wyeliminowanie tego problemu w jak największym stopniu ma wpływ na komfort korzystania z tego pomieszczenia. Po drugie odsuwa w czasie potrzebę remontu. Potrzebna jest odpowiednia wentylacja w łazience. Trzeba też zwrócić uwagę na materiały do wykończenia. O czym już wspominaliśmy.
Błędy w aranżacji mieszkania pod wynajem
Zdarzają się one nie tylko osobom, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w przygotowaniu mieszkania dla potencjalnego najemcy. Pierwszy z błędów w wyposażeniu mieszkania pod wynajem już przewinął się przez nasz poradnik. Mowa o zbyt tanio urządzonym mieszkaniu, czyli oszczędnościach na materiałach do wykończenia poszczególnych pomieszczeń, jak i sprzęcie oraz meblach, takich jak np. sofa.
Urządzanie z mieszkania na wynajem długoterminowy, czy też krótkoterminowy jako pewnego rodzaju przechowalni dla niechcianych w Waszym domu elementów wystroju jest poważnym błędem. Co prawda jeszcze kilkanaście lat temu można było znaleźć potencjalnych lokatorów (przede wszystkim studentów), którym nie przeszkadzało spanie na starym łóżku, czy też mała atrakcyjność mieszkania. Obecnie standard aranżacji całego mieszkania ma spore znaczenie dla znalezienia najemcy. Dlatego przygotowanie mieszkania pod wynajem powinno odbywać się zgodnie z ogólnie przyjętymi normami. Styl najlepiej jakby był uniwersalny, np. białe ściany. To rozwiązanie zawsze robi dobre wrażenie. Poza tym, jeśli umieścicie stare meble np. kanapę, to musicie pamiętać, że najprawdopodobniej dość szybko trzeba je będzie wymienić. I możecie zapomnieć o oszczędności. Oczywiście nie trzeba od razu kupować drogich mebli. Warto zainwestować w tzw. wyposażenie ze średniej półki.
Przygotowując mieszkanie pod wynajem warto spojrzeć na nie własnymi oczami, czyli zadać sobie pytanie – Czy my wynajęlibyśmy takie mieszkanie. Standard wyposażenia mieszkania na wynajem ma tutaj ogromne znaczenie. Natomiast często popełnianym błędem przy aranżacji jest urządzania mieszkania „pod siebie”. Manifestuje się to między innymi w wyborze stylu. Jeżeli lokatorzy będą mogli dodać coś od siebie, na pewno wpłynie to pozytywnie na ich komfort życia. Natomiast jeżeli bardzo wam zależy na tym, aby mieszkanie posiadało swego rodzaju wyraz, w takim razie dobrym wyborem będzie styl skandynawski lub minimalistyczny. Te dwa style najlepiej sprawdzają w urządzaniu mieszkania na wynajem. Gorzej, jeśli lubicie na przykład Boho. W takim wystroju najemcy mogą nie czuć się zbyt pewnie, gdyż nie każdy lubi taką estetykę.
I na koniec jeszcze jeden błąd. Powiązany z tym opisanym wyżej. Starajcie się unikać umieszczania rodzinnych pamiątek w takim mieszkaniu. Ma negatywne przełożenie na komfort życia najemców. O tym, że jest to Wasze mieszkanie, będzie przypominał comiesięczna wpłata od osób, które w nim mieszkają. Zapomnijcie o przechowywaniu ubrań w schowku, czy komórce lokatorskiej. Powinna to być część lokatorów.
Powściągliwość warto też zachowywać w wyborze sztuki (obrazów, rzeźb), które miałyby przyozdobić nieruchomość. Może traficie w gust najemców, ale bardziej prawdopodobne jest to, że będzie ich to męczyć. W mieszkaniu powinny znaleźć się podstawowe dekorację. Zapewne i tak najemcy dodadzą coś od siebie.