Niezależnie od tego, czy dysponujecie sporym metrażem, czy macie małe lokum aranżacja może sprawić pewne problemy. Jak urządzić mieszkanie w bloku? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Urządzanie mieszkanie w bloku – od czego zacząć?
Pierwszym i podstawowym krokiem jest stworzenie planu. Spisu poszczególnych etapów jakie przyjdzie Wam wykonać przy aranżowaniu mieszkania. Przede wszystkim potrzebny jest pomysł. Pewien ogólny zaraz wystroju Waszego mieszkania, który następnie przerodzi się w projekt. Na pewno ważnym aspektem na etapie jest wybór stylu aranżacji wnętrz. Warto poznać te najpopularniejsze możliwości. Ich cechy, ograniczenia itd. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kilka z nich i wdrożyć w swoim projekcie. Natomiast musicie o tym pamiętać o trzech podstawowych zasadach aranżacji wnętrz. O których poniżej.
Jeśli przy okazji zmiany wystroju wnętrz zamierzacie przeprowadzić remont, to dla tego ostatniego trzeba będzie również stworzyć plan. Zresztą takie odświeżenie mieszkania to temat na odrębny poradnik. A w zasadzie całą serię.
Trzy zasady urządzania mieszkania w boku
Można powiedzieć, że są one święte. Jeśli zależy Wam na stworzeniu aranżacji nie tylko przyjemnej dla oka, ale przede wszystkim takiej w której będzie dobrze mieszkało. Pierwsza z zasad brzmi: musi być funkcjonalnie. Co to oznacza?
Urządzając mieszkanie w bloku trzeba zwrócić uwagę na jego wady. A następnie wprowadzić rozwiązania, które je zniwelują. A dzięki temu Wasze „cztery ściany” będą funkcjonalne. Łatwo będzie korzystać z dostępnej przestrzeni. Codzienne życie nie stanie się udręką. A to właśnie odpowiednio zaaranżowane mieszkanie ma na to niebagatelny wpływ.
Bezpieczeństwo to kolejna zasada jakiej powinniście się trzymać. Niezależnie od tego, czy mieszkacie sami, czy „na pokładzie” są małe dzieci. Chociaż w tym drugim przypadku trzeba będzie poświecić zdecydowanie więcej czasu. Stworzenie bezpiecznej dla dzieci aranżacji mieszkania, to przede wszystkim dbałość o detale w wystroju. Wróćmy do samej zasady. W jaki sposób wdraża się w wystroju wnętrz?
Za przykład posłuży tutaj kuchnia. Miejsce w którym bezpieczeństwo musi grać główną rolę. Aby tak było po pierwsze należy pamiętać o stworzeniu pięciu istotnych stref. Również ich położenie względem siebie ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpiecznej aranżacji kuchni. Ma też wpływ na jej funkcjonalność.
Strefy w kuchni:
-
zapasów,
-
przechowywania,
-
zmywania,
-
przygotowywania,
-
obróbki termicznej.
Ostatnią z zasad jest praktyczność aranżacji. Czyli w największym skrócie urządzenie mieszkania w taki sposób, aby uprościć korzystanie z niego. Macie niewielką przestrzeń w sypialni? Praktycznym rozwiązaniem jest łóżko z szufladami (na przykład na książki).
Jakie oświetlenie do łazienki?
Oczywiście jest ono ważne w całym mieszkaniu. Dlaczego więc skupiamy się na łazience? Po pierwsze w tej części mieszkania doskonale widać potrzebę kilku źródeł światła. Mając na uwadze wspominane powyżej zasady aranżacji. Po drugie dlatego, że oświetlenie w łazience to jeden z najważniejszych elementów związanych z tym pomieszczeniem.
Jak więc powinno wyglądać oświetlenie łazienki? Na początek – zapomnijcie o jednym źródle światła. Urządzamy mieszkanie w 2021 roku, a nie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Oczywiście powinniście mieć główne światło w łazience. Natomiast to ile będzie dodatkowych źródeł jest zależne od powierzchni. Jeśli macie większą łazienkę, trzeba będzie dołożyć kilka punktów świetlnych więcej.
Warto poznać podstawowy podział związane z oświetleniem. Wyróżniamy trzy jego rodzaje. To odpowiednio oświetlenie główne, funkcjonalne i dekoracyjne. Dwa pierwsze – można napisać – są obowiązkowe. Oświetlenie dekoracyjne wpływa przede wszystkim na atmosferę panującą w mieszkaniu. W łazience punkty świetlne o charakterze funkcjonalnym umieszcza się między innymi przy lustrze. Często stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie go do kabiny prysznicowej. W ten sposób zwiększając bezpieczeństwo i komfort korzystania z niej.
Jak optycznie podwyższyć sufit w mieszkaniu?
Jego niskie umiejscowienie to mankament przede wszystkim starszego budownictwa ( z tzw. wielkiej płyty). Sposobów na optycznie podwyższenie sufitu jest co najmniej kilka. Nie każde sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań jest zabudowa meblowa praktycznie do sufitu. Ten sposób kompletnie nie sprawdza się w zamkniętej kuchni o niewielkim metrażu. Obecnie rynek pierwotny tę część mieszkania otwiera na inne (przede wszystkim na pokój dzienny). To wiele zmienia w samej koncepcji aranżowania kuchni.
Kolejnymi dostępnymi sposobami na optyczne podwyższenie sufitu są między innymi lustra i odpowiednia dekoracja ścian. W tym pierwszym wypadku w ogóle można stworzyć wrażenie, że dane pomieszczenie jest większe. Często stosuje się je w kawalerkach. Odpowiednia dekoracja ścian to między innymi dobrze dobrane listwy ścienne. Natomiast warto zaznaczyć, że to rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach aranżowanych przy pomocy stylów wystroju o charakterze klasycznym.
Bardzo ciekawym aspektem związanym z optycznym powiększaniem mieszkania jest kolorystyka. Jasna – ma w tym względzie więcej do powiedzenia. Właśnie taka kolorystyka „powiększa” mieszkania. Starajcie się unikać nadmiaru ciemnych barw. Nie tylko przytłoczą one mieszkanie, ale mają też negatywny wpływ na samopoczucie.