To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Jak zaaranżować wnętrze w którym będziemy mogli odpocząć i uciec od spraw codziennych? Przedstawiamy Wam garść porad, które pomogą urządzić sypialnię.
Większa czy mniejsza?
To pytanie, a w zasadzie odpowiedź na nie – wbrew pozorom – jest niezwykle ważne. Mniejszy metraż to w większości przypadków możliwość stworzenia przytulnego miejsca do odpoczynku. Natomiast wymaga on od nas większej dyscypliny w jej urządzeniu. Duża powierzchnia (tak jak w tym ponad 58-metrowym mieszkaniu na Osiedlu Paderewskiego Park w Rzeszowie), to przede wszystkim komfortowa i przestrzenna sypialnia.
Jeśli mamy taką możliwość, to warto również rozważyć lokalizację tego pomieszczenia. Tak w mieszkaniu jak i domu. Od lokalizacji w dużym stopniu zależy komfort naszego codziennego życia. Najlepiej aby sypialnia znalazła się jak najdalej od wejścia do mieszkania czy domu. W miarę możliwości z dala od zgiełku świata zewnętrznego.
Za najkorzystniejszą lokalizację sypialni względem stron świata powszechnie uznaje się umiejscowienie jej od wschodu. Po pierwsze pomieszczenie nie będzie się bardzo nagrzewało w ciągu dnia. Po drugie słońce pozwala rano szybciej wstać (chociaż bez trudu znajdą się przeciwnicy takiej tezy;) ). Warto przy wyborze lokalizacji wziąć jednak pod uwagę nasz tryb życia. W kontekście wspomnianego wstawania, jeśli nie musimy „zrywać” się rano, to bardziej rozsądnym pomysłem będzie umiejscowienie tego pomieszczenia od północnej strony.
Jaką kolorystykę wybrać do sypialni?
To kolejne pytanie na które – jeśli chcemy urządzić wnętrze w którym będziemy mogli wypocząć – musimy sobie odpowiedzieć. A jest ona dość prosta. Przy urządzaniu sypialni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na spokojną kolorystykę. Dzięki temu łatwiej będzie nam zasypiać. Należy unikać kolorów, które mogą nas „rozpraszać”.
W sypialni sprawdzą się między innymi beże, brązy, błękity i zielenie (mało intensywne odcienie). Bardzo często w pomieszczeniu tym króluje biel. Warto też zwrócić uwagę na farbę, której użyjemy do pomalowania tego pomieszczenia. Poznać parametry jakimi są one opisane. To szczególnie istotne jeśli urządzamy sypialnie dla dziecka. Więcej o nich możecie przeczytać w tekście „Malowanie mieszkania – najważniejsze cechy farb”. Wracając jeszcze do kwestii kolorystyki lepiej unikać silnych kontrastów. Mogą nam one skutecznie utrudnić zasypianie. Na liście kolorów, których lepiej w tym pomieszczeniu „nie umieszczać” jest między innymi żółty i czerwony.
Sypialnia jest do spania
A nie do pracy. A bardzo często przenosimy do tego pomieszczenia codzienne obowiązki. To spory błąd, bo sypialnia to miejsce w którym mamy odciąć się od tego co nas zwykle zajmuje. Z podobnego powodu lepiej unikać umieszczania telewizora w tym pomieszczeniu. Od tego jest salon, czy pokój reprezentacyjny. Niech to będzie ciche i spokojne miejsce. To nasz azyl.
Urządzamy sypialnię – jak ją umeblować?
Przede wszystkim bez zbędnych elementów. Liczbę mebli w sypialni ograniczamy do niezbędnego minimum. Bardzo często wymusza to też na nas niewielka przestrzeń jaką dysponujemy. W przypadku większej sypialni nierzadko to pomieszczenie staje się też miejscem, gdzie trzymamy garderobę. W tym kontekście warto zastanowić się nad zakupem szafki.
Dużo czasu poświęcimy na wybór łóżka. To przecież od niego zależy w ogromnym stopniu to czy nasz sen będzie komfortowy i organizm będzie się mógł w pełni zregenerować. Jednym z istotnych elementów łóżka jest materac. Oznaczony między innymi stopniem twardości. I to ważny parametr przy wyborze materaca. Model o odpowiednio dobranym stopniu twardości będzie dawał dobre podparcie dla ciała. Jednym z podstawowych kryterium jest nasza waga. Więcej na temat wyboru łóżka przeczytacie między innymi w tym tekście. Oczywiście w sypialni nie może zabraknąć szafki nocnej i lampki.
Jakie oświetlenie wybrać?
W tym pomieszczeniu stawiamy zwykle na dwa jego źródła. Po pierwsze oświetlenie główne. W przypadku lampy wiszącej lepiej wybrać model delikatny, subtelny. Szczególnego znaczenia nabiera to w sytuacji, gdy nasza sypialnia jest niewielka.
Światło w tym pomieszczeniu powinno odprężać. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się żarówki o ciepłej barwie. Odpowiednie dobrane oświetlenie podkreśli też aranżację naszej sypialnia. Dzięki niemu możemy „wydobyć” elementy na których najbardziej nam zależy.
Drugim źródłem oświetlenia w sypialni może być lampka nocna. Częstym rozwiązaniem są też kinkiety zamontowane przy łóżku. Zatrzymajmy się przy lampkach nocnych. Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie? Na to aby wybrany model zapewniał komfort naszym oczom. Ważne jest to, aby dolna część abażuru takiej lampki znajdowała się do 50 centymetrów od poziomu materaca. Przy jej zakupie kierujemy się również naszym gustem i stylem w jakim zamierzamy urządzić sypialnię. Koniecznie bierzemy pod uwagę wielkość takiej lampki. Na szafce nocnej zwykle znajdują się też inne rzeczy, takie jak telefon czy kubek z wodą. Z tego powodu – zwłaszcza dolna cześć lampki – nie może zajmować zbyt dużo miejsca.
Wspominane kinkiety mogą być drugim źródłem oświetlenia sypialni. Często też poleca się je jako alternatywę do lampek nocnych.