To jedna z najchętniej wybieranych form inwestycji w nieruchomość. Zwłaszcza przez początkujących. W jaki sposób wybrać i kupić mieszkanie pod wynajem? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.
Inwestycja w nieruchomość pod wynajem – dlaczego warto?
Generalnie taka forma lokowania swoich oszczędności jest przez ekspertów wskazywana jako bezpieczna i dochodowa. Niezależnie od tego, czy inwestujecie w nieruchomość celem jest wynajmowania, czy odsprzedania. W tym drugim wypadku jednak potrzebne jest dużo większe doświadczenie. Kupno mieszkania celem jego wynajmowania jest prostsze co oczywiście nie oznacza, że nie trzeba się do niego przygotować. Mamy tutaj na myśli między innymi wiedzę dotyczącą samego procesu nabycia lokalu.
Dlaczego jeszcze warto zainwestować w nieruchomość pod wynajem? Bo jest to stały dochód gotówki. Oczywiście nie oznacza to, że takie mieszkanie pod wynajem nie generuje kosztów. I też możliwa jest sytuacja w której będzie ono stało przez jakiś czas puste. Chociażby wtedy, gdy zdecydujecie się na najem studentom. Pomimo tego inwestycja w nieruchomość pod wynajem przynosi zyski. Też warto zaznaczyć, że jest pewne różnica między najmem krótkoterminowym i długoterminowym. Pierwszy z wymienionych wymaga poświęcenia większej liczby czasu. Wręcz to praca 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.
Jak wybrać mieszkanie pod wynajem – lokalizacja
Tak jak w przypadku zakupu nieruchomości dla siebie miejsce, gdzie się ona znajduje, ma ogromne znaczenie. Odpowiednio wybrana lokalizacja będzie oznaczała między innymi sporo osób chętnych na najem. To przekłada się na ciągłość całego procesu i oczywiście zyski.
Czy przy wyborze lokalizacji kierować się tymi samymi kryteriami jak przy kupnie mieszkania dla siebie? I tak i nie. Wiele zależy od tego komu chcecie wynajmować taką nieruchomość. A dokładniej rzecz biorąc, czy to grupa podobna do Was. Te same lub podobne wymogi itd. Na pewno warto zwrócić uwagę na to co znajduje się w najbliższej okolicy. Bo tutaj wymogi w zasadzie wszyscy mają takie same. Mamy tutaj na myśli dostęp do sklepów z produktami codziennej potrzeby, tereny zielone i rekreacyjne, apteka itd.
Inaczej należy spojrzeć na wybór lokalizacji w skali makro. Za przykład posłuży nam tutaj największa grupa potencjalnych najemców, czyli studenci. Ci raczej unikają mieszkań na przedmieściach. Chyba, że w ich okolicach jest umiejscowiona uczelnia. To właśnie obecność tej ostatniej w niedalekiej odległości od mieszkania będzie ogromnym plusem. Jeśli więc chcecie zdecydować się właśnie na studentów, trzeba zorientować się, gdzie w mieście znajdują się ośrodki akademickie.
To jednak niejedyna dobra lokalizacja z punktu widzenia studentów. Bardzo chętnie wybierają oni osiedla położone w niedalekiej odległości od centrum. Lub w samym sercu miasta. Powód jest dość oczywisty. Obecność pubów, klubów, kin itd. Studenci lubią trzymać rękę na pulsie życia rozrywkowo – kulturowego miasta.
Jakie są najważniejsze – wychodząc już poza wynajem opisywanej grupy – aspekty dotyczące wyboru lokalizacji? Oczywiście w skali makro?
Najlepsza lokalizacja mieszkania pod wynajem:
-
bezpieczna okolica,
-
dobra infrastruktura drogowa,
-
dostęp do sklepów z różnym asortymentem,
-
duża ilość mieszkań w która można zainwestować (różna pod kątem ceny, wieku budynku, metrażu),
-
obecność transportu publicznego w okolicy
-
tereny zielone i rekreacyjne.
I na te aspekty zwróci uwagę każda grupa potencjalnych najemców. Wy jako inwestorzy powinniście również rozpoznać lokalizację pod kątem wspomnianej ilości mieszkań, które można kupić. Istotnym również aspektem będzie konkurencja. W tym wypadku zanim w ogóle zdecydujecie się zainwestować w nieruchomość ( również celem najmu) zorientować się jak wygląda specyfika danego miasta. Wiadomo, że w przypadku dużych ośrodków miejskich, takich jak chociażby Wrocław i Kraków konkurencja jest naprawdę spora. Są jednak miasta w których początkującym inwestorom będzie łatwiej. W tym kontekście zwykle przywoływany jest Rzeszów.
Wybór mieszkania pod wynajem – rynek pierwotny czy wtórny?
Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź byłaby prosta. To rynek wtórny królował wśród mieszkań pod wynajem. Wiele osób po prostu miało dostęp do lokali po rodzicach i decydowało się na udostępnianie je studentom, osobom pracujących.
Natomiast rynek najmu mocno zmienił się w ostatnim czasie. Po pierwsze „do głosu” doszło nowoczesne budownictwo. W dużym stopniu to efekt tego, że zmieniły się predyspozycje najemców. Coraz więcej osób woli zapłacić wyższy czynsz za lepszy standard mieszkania. Dotyczy to również studentów. A więc grupy, która nie kojarzy się z dużymi wymogami.
Rynek wtórny wybierany jest przez inwestorów ze względu na szeroki dostęp do lokalizacji i ceny mieszkań. Warto tutaj jednak zauważyć, że dużo w tym aspekcie zależy od miasta. Są miejscowości w których faktycznie „rządzi” starsze budownictwo. Natomiast w stolicach województw (gdzie to zwykle przeprowadzają się osoby z regionu) rynek pierwotny zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie. Jako inwestor bez problemu znajdziecie nowe mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji. We wspominanym Rzeszowie jest wiele takich miejsce. To między innymi osiedle Bella Dolina położone niedaleko strefy ekonomicznej, gdzie pracę znajduje wiele młodych osób. To druga najbardziej liczna grupa potencjalnych najemców.
Jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie z rynku pierwotnego w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z nami.