To jeden z najbardziej istotnych aspektów związanych z zakupem nieruchomości. Wybór lokalizacji mieszkania to proces do którego należy się odpowiednio przygotować. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie z nim związane.
Lokalizacja mieszkania – jakie są możliwości?
Wybór tak naprawdę ogranicza jedynie specyfika miasta w którym będziecie chcieli zamieszkać. Natomiast można wyróżnić trzy podstawowe opcje. Pierwsza z możliwych lokalizacji mieszkania to centrum i osiedla położone w jego bezpośrednim otoczeniu. W jaki sposób można opisać tę lokalizację?
Po pierwsze centrum to przede wszystkim rynek wtórny. Chociaż tutaj warto zaznaczyć, że wiele w tej kwestii zależy od specyfiki miasta. Jeśli w danej miejscowości w okolicach centrum typ zabudowy jest zwarty, to dominuje tam starsze budownictwo. Jednak są miasta w których w tej właśnie lokalizacji można znaleźć nowoczesne osiedla. Za przykład posłuży Rzeszów (Skyres).
Centrum charakteryzuje też szeroki dostęp do zaplecza handlowo – usługowego. Taką lokalizację wybierają osoby chcące korzystać z oferty rozrywkowej. Mamy tutaj na myśli puby, restauracje, kluby, ale też kina i teatry. Miejsca, gdzie można spotkać się ze znajomymi.
Druga lokalizacja to przedmieścia. Kojarzone są one przede wszystkim z rodzinami. I faktem jest, że to one najczęściej decydują się na tę lokalizację. Dlaczego ją wybierają? Przede wszystkim ze względu na ciszę i bezpieczeństwo. To właśnie przedmieścia – opanowane przez rynek pierwotny – charakteryzuje wprowadzenie szereg rozwiązań mających wpływ właśnie na ten aspekt. Przedmieścia to też szeroki dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych.
Oczywiście to niejedyne możliwości. Największą grupę stanowią mieszkania położone pomiędzy dwoma opisanymi wyżej lokalizacjami. Zwykle posiadają one zalety centrum i przedmieść. W tych lokalizacjach charakterystyczne jest wymieszanie budownictwa z rynku pierwotnego i wtórnego. To także największy wybór mieszkań. Bardzo istotną kwestią w tym wypadku jest infrastruktura drogowa. A dokładniej rzecz biorąc to ile czasu potrzeba, aby z takiej lokalizacji dostać się do centrum, ale też aby wyjechać z miasta.
Jak wybrać idealną lokalizację mieszkania?
Najważniejsza zasada brzmi: przede wszystkim należy kierować się swoimi potrzebami i wymaganiami. Dotyczy to nie tylko lokalizacji mieszkania, ale i jego samego. Oczywiście są pewne czynniki, które mogą „modyfikować” potrzeby. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim Wasze możliwości finansowe. Kwota jaką jesteście w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania.
Pierwsze pytanie na jakie powinniście sobie odpowiedzieć brzmi: jaka lokalizacja najbardziej odpowiada moim wymaganiom i potrzebom. To właściwie klucz do określenia miejsca w okolicy którego będziecie szukali mieszkania. Wiadomo, że inne wymagania będzie miała rodzina z dziećmi a na inne aspekty uwagę zwrócą single. Idealna lokalizacja mieszkania to taka, która w największym stopniu będzie spełniać Wasze potrzeby. Co ważne – nie tylko tych na obecną chwilę, ale również w najbliższej przyszłości. Wszak mieszkanie kupujemy na lata.
Idealna lokalizacja to nie tylko podstawowy wybór między trzema opisanymi wyżej możliwościami. To także najbliższa okolica mieszkania. Ona również powinna spełniać konkretne wymogi. Jednym z pierwszym wymienianych aspektów jest zaplecze handlowo – usługowe. Im bardziej rozbudowane, tym lepiej. Dla wielu osób znaczenie ma także różnorodność tego zaplecza. Oprócz podstawowych miejsc – takich jak sklepy spożywcze i drogerie – może to być na przykład centrum handlowe położone niedaleko lokalizacji mieszkania.
Kolejna sprawa to tereny rekreacyjne i zielone. O ile jeszcze 20-30 lat temu w czasie budowy osiedli nie zwracano na to szczególnej uwagi, o tyle obecnie ma to niebagatelne znaczenie. To efekt zmiany podejścia deweloperów, ale przede wszystkim, ale przede wszystkim odpowiedź na potrzeby i wymagania mieszkańców. Warto tutaj też wspomnieć o tym, że w ostatnim czasie dużego znaczenia nabrały rozwiązania – zarówno na samych osiedlach jak i mieszkaniach – energooszczędne i pro ekologiczne. To odpowiedź na wyzwania XXI wieku i – ponownie – na wymagania mieszkańców.
Bardzo ważnym aspektem lokalizacji jest wspominana już zresztą infrastruktura drogowa. Zarówno w skali makro i mikro. W jaki sposób można poruszać się po osiedlu i jego okolicy? Czy zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców? To ostatnie pytanie jest szczególnie ważne z punktu widzenia rodziców z małymi dziećmi. Tutaj warto zaznaczyć, że w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, więcej do zaoferowania ma rynek pierwotny. To właśnie nowoczesne budownictwo stawia ten aspekt na bardzo wysokim miejscu. Bezpieczeństwo nie tylko rozumiane jako wspomniana infrastruktura drogowa na osiedlu. To też chociażby odpowiednie oświetlenie najbliższej okolicy, monitoring, czy chociażby odpowiednio zbudowany plac zabaw dla dzieci.
Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. A także zapoznanie się z ofertą lokalizacji.