Odpowiedzi na tak postawione pytanie szuka wiele młodych osób. Jak wybrać idealne mieszkanie dla siebie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te i inne pytanie odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Idealne mieszkanie – co to właściwie oznacza?
Takie w którym będzie się Wam żyło dobrze. To wydaje się być oczywiste. Wybór idealnego mieszkania dla siebie oznacza przede wszystkim wzięcie pod uwagę pewnych wytycznych. O nich nieco więcej będzie zaraz.
Wbrew pozorom niezależnie od tego, czy to pierwsze mieszkanie czy z różnych powodów (na przykład zmiany miasta ze względu na inną pracę) kolejne w którym przyjdzie Wam żyć, wybór nie jest łatwy. Bardzo często jest on również związany z pewnymi wyrzeczeniami. Chociażby związanymi z przygotowaniem do zakupu mieszkania. Mamy tutaj na myśli między innymi kwestie finansowe. I to właśnie one bardzo często utrudniają wybór mieszkania. Mając świadomość wydatku jaki poniesiemy na jego zakup nie możemy podjąć decyzji.
Najważniejsze kryteria wyboru mieszkania
Jest ich co najmniej kilkanaście. Część z nich istotna jest jedynie z punktu widzenia młodych rodziców szukających mieszkania dla siebie. To na przykład obecność jednostek oświatowych. Inne z kolei wezmą pod uwagę osoby rozpoczynające swoje dorosłe zawodowe życie. My natomiast skupimy się na tych najważniejszych kryteriach, mających bezpośrednie wpływ atrakcyjność mieszkania z każdego punktu widzenia.
Po pierwsze – lokalizacja mieszkania
To właśnie to kryterium jest najczęściej wskazywane jako najważniejsze przy wyborze mieszkania dla siebie. W pewnym uproszczeniu można wyróżnić trzy podstawowe lokalizacje. To centrum, przedmieścia i osiedla położone między nimi. Każde z tych miejsc posiada pewne zalety, ale i minusy. W tym wypadku dość istotna jest Wasza perspektywa. Dla jednych minusem przedmieść będzie zbyt duża odległość od centrum, które jest sercem każdego miasta. Miejscem, gdzie zwykle dzieje się najwięcej wydarzeń kulturalnych, są restauracje, puby itd. Z perspektywy rodziny z dziećmi to już niekoniecznie będzie minus.
I też zwykle jest tak, że to właśnie najczęściej wybierają dla siebie taką lokalizację. Z zalet centr miast przede wszystkim korzystają młode osoby rozpoczynające swoje dorosłe zawodowe życie. Coraz większą popularnością cieszą się lokalizacje mające zalety obu opisanych. W Rzeszowie takimi miejscami są między innymi: Tarasy nad Zalewem i Paderewskiego Park.
Lokalizacja to nie tylko skala makro, ale też to co znajduje się w najbliższej okolicy. W czasie wyboru idealnego mieszkania dla siebie koniecznie trzeba na to zwrócić uwagę.
Co powinno znajdować się w najbliższej okolicy:
-
sklepy z produktami codziennego użytku,
-
apteka, ośrodek zdrowia,
-
tereny zielone i rekreacyjne,
-
przystanek komunikacji miejskiej,
-
parking.
To te najbardziej potrzebne rzeczy. I znowu podobnie jak przy wyborze lokalizacji każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby.
Rynek pierwotny czy rynek wtórny?
To kolejne pytanie na które trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze mieszkania dla siebie. Rynek pierwotny zwykle wskazywany jest jako ten droższy. Natomiast warto zaznaczyć, że w ciągu kilku ostatnich lat, to używane mieszkania stały się bardzo drogie. Cenowe różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym nie muszą być wcale duże. Tym bardziej, że w przypadku używanych mieszkań często dochodzą koszty remontu. Oczywiście w kwestii cen wiele „do powiedzenia” ma też specyfika miasta. Inaczej kształtuje w Warszawie, a inaczej w na przykład w Rzeszowie.
Rynek pierwotny ma na pewno przewagę pod kątem projektowania i wykonania budynków i mieszkań. Obecnie wykorzystuje się nowoczesne technologie o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikomu się nie śniło. Również zagospodarowanie najbliższej przestrzeni wygląda zdecydowanie lepiej niż 10 czy 15 lat temu. I to też między innymi z tego powodu bardzo chętnie wybierane są mieszkania z rynku pierwotnego. I nie ukrywajmy chodzi o też o efekt świeżości i nowości takiego lokalu.
Jak wygląda układ funkcjonalny mieszkania?
To pytanie, a w zasadzie odpowiedź na nie jest kolejnym istotnym kryterium wyboru idealnego mieszkania dla siebie. Zanim sobie jednak je zadacie, zastanówcie się nad innym aspektem. Po pierwsze – ile osób ma korzystać z nowego mieszkania? Jaki metraż będzie odpowiedni? Czy dany układ funkcjonalny będzie pasował wszystkich domowników? Musicie wziąć pod uwagę te najbardziej „codzienne” potrzeby. Mając je na uwadze można przyjrzeć się temu jak układ funkcjonalny nieruchomości będzie dla Was najlepszy.
Co w ogóle kryje się pod tym pojęciem? To rozkład mieszkania, który ma wpływ na wygodę, ale też i jego funkcjonalność. Jednym z ważniejszych pomieszczeń jest kuchnia. Obecnie w nowym budownictwie stawie się na je otwartość względem salonu. To bardzo popularne i chętnie wybierane rozwiązanie. Z kolei na rynku wtórnym jeszcze dwie dekady temu królowały zamknięte kuchnie. W tym wypadku trzeba się było bardzo nagimnastykować, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń.
Kolejnym pomieszczeniem na które trzeba zwrócić uwagę jest łazienka. I to nie tylko w przypadku, jeśli ma z niej korzystać większa liczba domowników. Istotny jest jej metraż oraz kubatura. To czy łazienka jest z WC, czy są to jednak oddzielne pomieszczenia. Oglądając swoje być może przyszłe mieszkanie zwróćcie też uwagę na poszczególne instalacje. Nie tylko ich stan, ale również miejsca, którymi biegną. Konieczne też sprawdźcie, jakie ze ścian są nośne, a które działowe. Oba te aspekty dają Wam odpowiedź na pytanie, czy można będzie dostosować to mieszkanie pod swojego wymogi. Na przykład przeniesienie kuchni.