To w jakiej części danej miejscowości kupicie nieruchomość ma ogromny wpływ na jej rentowność. Dlatego, jeśli chcecie zainwestować w mieszkanie, warto dokładnie przyjrzeć się aspektom związanym z lokalizacją. Na które z nich musicie zwrócić szczególną uwagę?
Inwestycja w mieszkanie – wybór miasta
To w zasadzie pierwszy krok, jaki trzeba zrobić. O ile pewne ogólne cechy lokalizacji (takiego najprostszego podziału przedmieścia – centrum) są podobne, to jednak w poszczególnych miastach występują duże różnice. A to oczywiście ma przełożenie na ceny nieruchomości i potencjalne zyski.
Inwestując w mieszkanie pod wynajem, wybiera się zwykle duże miasta. Najlepiej z kilkoma ośrodkami akademickimi. Studenci to wciąż największa grupa potencjalnych najemców. Ale nie jedyna. Coraz więcej młodych osób rozpoczynających ścieżkę zawodową i rodzin z dzieckiem wybiera właśnie wynajem mieszkania.
Rzeszów pod kątem opisanych wyżej grup jest miastem, w którym warto zainwestować w mieszkanie pod wynajem. Po pierwsze są tutaj aż trzy duże ośrodki akademickie. Rzeszów to również miejsce rozwijające się pod kątem nowych miejsc pracy (między innymi tzw. Dolina Lotnicza). O tym dlaczego jeszcze warto zainteresować się stolicą Podkarpacia przeczytacie w naszym poradniku.
Wybór lokalizacji mieszkania pod wynajem
Kolejna i najważniejsza decyzja, jaką musi podjąć inwestor dotyczy wyboru grupy najemców. Oczywiście w dłuższej perspektywie nic nie stoi na przeszkodzie, aby rotować między nimi. W takim wypadku lokalizacji należy się przyjrzeć jeszcze dokładniej. Musi ona spełniać pewne warunki, dzięki którym będzie atrakcyjna dla studentów (między innymi niewielka odległość od uczelni) i pozostałych grup najemców (m.in. bliskość miejsca pracy i terenów rekreacyjnych).
Ten najbardziej podstawowy wybór (o którym wspominaliśmy wyżej) to centrum, albo przedmieścia. Oczywiście można znaleźć miejsca, które łączą zalety obu rozwiązań. W tym wypadku wiele zależy od specyfiki miasta. W Rzeszowie znajdziecie nowe osiedla położone w pewnym oddaleniu od centrum, ale z bardzo łatwym (czytajcie szybkim) dostępem do niego. Takim miejscem jest osiedle Bella Dolina. Jest ono zlokalizowane tak, by łatwo można było się stąd dostać zarówno do centrum miasta, jak i np. do strefy Doliny Lotniczej.
Przed podjęciem decyzji o umiejscowieniu swojej inwestycji należy także sprawdzić, jak wyglądają ceny mieszkań w poszczególnych częściach miasta. Również pod kątem podziału na rynek pierwotny i wtórny. Ten pierwszy w wielu miastach nie jest wcale dużo droższy, niż starsze budownictwo. Mając na uwadze, że wybór rynku wtórnego, bardzo często wiąże się z potrzebą generalnego remont mieszkania. A to zwykle oznacza spory koszt, który należy uwzględnić w cenie inwestycji.
Wybierając lokalizację należy się kierować przede wszystkim tym, czy będzie ona korzystna z punktu widzenia segmentu klientów, czyli najemców, którym zaoferujemy mieszkanie. To po pierwsze. Po drugie koniecznie trzeba sprawdzić jak dana lokalizacja jest skomunikowana z poszczególnymi częściami miasta.
To ostatnie ma znaczenie między innymi z tego powodu, że nie zawsze uda się znaleźć mieszkanie położone w niewielkiej odległości od ośrodka akademickiego czy dużego zakładu pracy. Wartością dodaną lokalizacji będzie w tym wypadku szybki dostęp do różnych części miasta.
Jeśli zdecydujecie się na studentów jako potencjalnych najemców, to mamy ważną wskazówkę. W ich wypadku często na równi (a nawet ważniejszą) z dostępem do uczelni zaletą, jest możliwość szybkiego przemieszczenia się do centrum miasta. A więc do miejsca, które kusi ofertą kulturalną i dużą liczbą pubów. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli nie możecie zainwestować w mieszkanie na osiedlu położonym właśnie w centrum.
Istotnym czynnikiem z punktu widzenia rodziny z dzieckiem jest nie odległość od centrum, a bezpieczeństwo. To ostatnie należy sprawdzić w czasie badania rynku mieszkaniowego w danym mieście.
Jak powinna wyglądać najbliższa okolica?
Tak, aby Wasza inwestycja przyciągnęła jak największą liczbę chętnych. Zaczniemy od małych rzeczy. Tutaj zasada jest podobna, jakbyście wybierali miejsce dla siebie. W najbliższej okolicy powinien się znajdować się sklep z najpotrzebniejszymi produktami codziennego użytku. A najlepiej kilka. Co akurat obecnie nie jest rzadkością. Oprócz sklepów spożywczych w niedalekiej odległości przyda się apteka. I to tak naprawdę niezależnie od tego kim są najemcy.
Jeśli decydujecie się na rodziny z dziećmi, to zdecydowaną zaletą lokalizacji mieszkania pod wynajem będzie bliskość ośrodków oświatowych (żłobek, przedszkole i szkoła podstawowa). W tym przypadku bardzo ważnym atrybutem najbliższej okolicy będzie bezpieczeństwo i spokój. Osiedle położone z dala od ruchliwej drogi też będzie zaletą z punktu widzenia rodziny z dzieckiem.
Jeśli chodzi o opisane wyżej kwestie, to lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia inwestycji w mieszkanie jest wybór rynku pierwotnego. To też zdecydowanie wyższy standard, co dla wielu najemców jest bardzo istotne. I są za niego w stanie zapłacić więcej.
Podsumowując temat wyboru lokalizacji na swoją inwestycję w mieszkanie, po pierwsze koniecznością jest dokładne rozpoznanie rynku nieruchomości w danej miejscowości. Po drugie decyzja w dużym stopniu jest uzależniona od grupy potencjalnych najemców. Wybierając lokalizację swojej inwestycji, warto spojrzeć na nią pod kątem przyszłości. Czy jest to miejsce atrakcyjne i rokuje na to, że mieszkanie zyska na wartości? To istotne pytanie.