Najlepiej wszystkich. Natomiast skupimy się na tych najważniejszych. Jakich więc błędów unikać przy zakupie mieszkania? Czego się wystrzegać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym poradniku.
Jak uniknąć błędów przy zakupie mieszkania?
Przede wszystkim przyda się Wam wiedza na temat całego procesu. Tego jak powinien on wyglądać krok po kroku. Do każdego etapu zakupu mieszkania powinniście się odpowiednio przygotować. To oczywiście też czas jaki przyjdzie poświecić na cały proces. Ale to także pozwoli uniknąć błędów. A przede wszystkim ograniczyć ryzyko pułapek, które czyhają przy kupnie nieruchomości.
Generalnie, zanim w ogóle sprawdzicie możliwości finansowe i zdolność kredytową, powinniście rozpisać plan dotyczący nabycia mieszkania. To nie dość, że usystematyzuje cały proces, to jeszcze pozwoli uniknąć wielu wpadek. Warto mieć świadomość pewnej kwestii. Problemy związane z kupowaniem nieruchomości w ciągu ostatnich lat się znacząco zmieniły. Pułapki, które czyhały na nabywców powiedzmy dwadzieścia lat temu, praktycznie zniknęły. Wciąż jednak są pewne – ponadczasowe – błędy. Popełniane zarówno przez osoby kupujące swoje pierwsze mieszkania, jak i przez osoby bardziej doświadczone. I co ważne dotyczy to również inwestorów w nieruchomości.
Brak określenia potrzeb i wymogów
A dokładniej rzecz biorąc – zrobienia tego pobieżnie. Nie wystarczy określenie lokalizacji w której chcecie zamieszkać i tego, czy to ma być nowoczesna nieruchomość, czy decydujecie się na rynek wtórny. Chociaż te dwie kwestie mają w zasadzie największe znaczenie w całym procesie, a także będą miały wpływ na Wasze codzienne życie.
Wspomniane potrzeby i wymagania powinniście rozpisać w miarę drobiazgowo. Wychodząc od ogółu – a więc określenia rynku z jakiego ma pochodzić mieszkanie – do kwestii takich jak metraż i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Istotne jest oczywiście piętro na którym się ono znajdzie. I jego umiejscowione względem stron świata. Nie każdy lubi mocno nasłonecznione mieszkania.
Kolejne sprawa to Wasze wymagania względem lokalizacji. I znowu zaczynamy od ogółu. A więc wyboru między przedmieściami, centrum miasta a osiedlami położonymi między nimi. Następnie przechodzicie do lokalizacji w skali mikro. Tego co powinno się znajdować w najbliższej okolicy Waszego przyszłego mieszkania. Od zaplecza handlowego do obecności terenów zielonych.
Brak rozeznania rynku nieruchomości
To błąd, który dotyczy przede wszystkim osób zmieniających miasto na mniej sobie znane. Niech za przykład posłuży tutaj przeprowadzka do stolicy województwa w związku z nową pracą. Dlaczego brak rozeznania rynku nieruchomości to jeden z najpoważniejszych błędów popełnianych przy zakupie mieszkania? Z bardzo prostej przyczyny – konsekwencje mogą być bardzo poważne. Od problemów związanych z przepłacaniem za mieszkanie położone w mało bezpiecznej i atrakcyjnej lokalizacji do umowy z firmą mającą problemy z płynnością finansową.
Oczywiście skutków braku odpowiedniego rozpoznania rynku nieruchomości jest zdecydowanie więcej. Generalnie powinniście się tym zająć praktycznie w pierwszej kolejności. W momencie, gdy zastanawiacie się, jaki rynek nieruchomości chcecie wybrać. Czy będzie to mieszkanie z kilkudziesięcioletnim stażem? Czy jednak chcecie zdecydować się na nowe osiedle? Odpowiednie i dogłębne rozpoznanie rynku nieruchomości może pomóc w podjęciu tej decyzji. A nawet przechylić szalę na stronę jednej z opcji.
Niedoszacowanie kosztów zakupu mieszkania
To kolejny często popełniany błąd przy nabywaniu nieruchomości. W większej liczbie przypadków dotyczy on rynku wtórnego. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze do podstawowej ceny za mieszkanie z rynku wtórnego należy dodać koszt remontu. Ten będzie zależał oczywiście od stanu lokalu i tego jak dużo pracy trzeba będzie w nim wykonać. Szczególnie należy uważać przy zakupie mieszkania w okazyjnej cenie.
Druga sprawa to obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnej. Jego wysokość to 2% wartości rynkowej mieszkania. I tutaj pewna uwaga. Kupując bardzo tanie mieszkanie powinniście mieć świadomość tego, że Urząd Skarbowy może zakwestionować jego wartość rynkową i podatek, który od niego zapłaciliście.
Koszty związane z nabyciem nieruchomości to też chociażby zatrudnienie fachowców do oceny jej stanu, ekipa remontowa, czy biuro, które pomoże w jej znalezieniu. To też najważniejsze „dodatki” do ceny mieszkania.
Stan prawny nieruchomości
To właściwie temat na odrębny poradnik. Bardzo poważnym błędem przy zakupie mieszkania będzie jedynie pobieżne zainteresowanie się jego stanem prawnym. Tutaj zwykle w tym kontekście przytacza się przykład rynku wtórnego. Jedną z pułapek czyhających na kupujących używanych mieszkań jest sytuacja w której prawa do niego posiada kilka osób. Warto to sprawdzić. Rzeczą niezbędną jest ustalenie z kim rozmawiacie o kupnie nieruchomości. Czy jest to właściciel, a może osoba upoważniona? Czy ta ostania może to udowodnić.
Kolejnym problemem wynikającym z pobieżnej oceny stanu prawnego może być sytuacja w której do mieszkania prawa posiadają osoby trzecie. Załóżmy, że osoba starsza sprzedała komuś nieruchomość, ale z założeniem, że mogą w nim żyć do śmierci. W pewnym dochodzi do wystawienia mieszkania na sprzedaż. Wraz ze zmianą jego właściciela nie wygasa prawo wspomnianego seniora.
Dlatego właśnie tak ważne jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania. Obowiązkowa jest lektura jego księgi wieczystej. Tutaj warto zaznaczyć, że wszystkie nowo powstające nieruchomości muszą posiadać tę ostatnią. W księdze wieczystej znajdziecie wiele cennych informacji, właśnie z punktu widzenia potencjalnego nabycia danego lokalu.
Jeśli szukacie nowego mieszkania w Rzeszowie, zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Zapoznajcie się również z naszą ofertą mieszkaniową.