Jedną z decyzji jaką trzeba podjąć w procesie zakupu mieszkania jest wybór jego „pochodzenia”. Czy jest z rynku wtórnego, czy jednak jest nowe? Jakie są korzyści z wyboru rynku pierwotnego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym poradniku.
Korzyści z wyboru pierwotnego – szeroki dostęp do lokalizacji
Owszem, to starsze budownictwo ma w tym zakresie przewagę. W pewnym uproszczeniu można napisać, że mieszkania z rynku wtórnego są w zasadzie dostępne w każdej części miasta. Przeglądając ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości szybko się o tym przekonacie. Jeśli decydujecie się na wybór rynku pierwotnego to nie jesteście skazani na jedną – najbardziej oczywistą – lokalizację, czyli przedmieścia. Oczywiście faktem jest, że ta część miasta jest naturalnym miejscem rozwoju nowoczesnego budownictwa. Jeśli taka lokalizacja Wam odpowiada, bez trudno znajdziecie mieszkanie z rynku pierwotnego.
W ostatnich latach jednak nowoczesne osiedla zaczęły pojawiać się także w innych częściach miast. Również w centrum, które do tej pory, było opanowane przez rynek wtórny. Warto zainteresować się miastem w którym chcecie zamieszkać. Sprawdzić między innymi właśnie to jak wygląda dostęp do lokalizacji w kontekście rynku pierwotnego. Każde z miast ma swoją specyfikę. Kraków na ten przykład w okolicy centrum ma zwartą zabudowę budynków o wieloletniej historii. Z kolei w Rzeszowie bez problemu można kupić mieszkanie na nowoczesnym osiedlu położonym blisko serca stolicy Podkarpacia (między innymi Skyres).
Co daje szeroki dostęp do lokalizacji? Przede wszystkim wybór. To możliwość dostosowania Waszych potrzeb i wymogów przyszłego mieszkania i jego najbliższej okolicy. To wiele opcji wyboru najlepszej lokalizacji z perspektywy na przykład odległości od pracy.
Rynek pierwotny – nowoczesne rozwiązania
To kolejna często wymieniana korzyść zakupu mieszkania na nowych osiedlach. Te rozwiązania dotycząca wielu aspektów związanych z codziennym życiem. Wymienienie wszystkich w jednym miejscu to bardzo karkołomne zadanie. Część z tych nowoczesnych rozwiązań dotyczy planowania przestrzennego najbliższej okolicy. Tego co znajduje się wokół bloku. Czy w niedalekiej odległości od niego.
Jeszcze 20 lat temu rynek pierwotny był kojarzony z osiedlami położonymi pośrodku „niczego”. Z nie do końca rozwiniętym zapleczem handlowo – usługowym. Oczywiście wraz z rozwojem takiego osiedla sytuacja ulegała poprawie. Natomiast kiedy wprowadzamy się do mieszkania, chcemy, aby jak w największym stopniu spełniało ono i najbliższe otoczenie nasze wymogi i potrzeby.
Obecnie budowane osiedla to przede wszystkim rozbudowane zaplecze handlowo – usługowe, jak również obecność terenów rekreacyjnych i zielonych. Nowoczesne rozwiązania przejawiają się także w zabezpieczeniu życia mieszkańców. Mamy tutaj na myśli między innymi zaplanowanie ruchu drogowego na osiedlu. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom poruszającym się po chodnikach i ulicach. Warto również zwrócić uwagę na monitoring. Można mieć na ten temat różne zdania, ale z perspektywy rodzica, to naprawdę dobre rozwiązanie. Zwiększające poczucie bezpieczeństwa.
Ekologia i energooszczędność na nowoczesnych osiedlach
To kolejna korzyść z wyboru rynku pierwotnego. Coraz częściej przytaczana i mocniej wybrzmiewająca. Zwłaszcza w kontekście podwyżek cen energii. I tutaj znowu mamy do czynienia ze wspomnianymi wcześniej nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest ich na tyle dużo, że zasługują one na odrębny akapit.
Już na etapie projektu budowy osiedla z rynku pierwotnego pojawia się szereg koncepcji, których celem jest stworzenie miejsca przyjaznego naturze, a jednocześnie odpowiadającego na potrzeby mieszkańców. Przeprowadzane są między innymi perspektywy, które dają odpowiedź deweloperów w jaki sposób to zrobić.
Wspomniana wyżej energooszczędność i obniżenie rachunków mieszkańców to chociażby materiały jakich obecnie używa się do budowy, ale również wykańczania nieruchomości. Jaskrawym i jednocześnie najlepiej oddającym to co napisaliśmy rozwiązaniem są… okna. Kto miał okazję wynajmować mieszkanie – na przykład w czasie studiów – 15 i 20 lat temu z rynku wtórnego, pewnie pamięta ich wątpliwą szczelność. Obecnie wykorzystuje się rozwiązania, które chronią przed ubytkiem ciepła z domu. To – oczywiście w połączeniu z innymi czynnikami – pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Bo energooszczędność objawia się na rynku pierwotnym na wiele różnych sposobów. Zarówno w skali mikro (wspomniane okna), jak i makro. W tym ostatnim przypadku często podaje się bryłę budynku. Im mniej ma ona załamań, tym lepiej. To rozwiązanie, które wykorzystuje się obecnie przy budowaniu nowoczesnych osiedli.
Co z ekologią? Ona również wyraża się w wielu małych i dużych kwestiach. Oszczędzanie energii to jedno z nich. Oczywiście i sami mieszkańcy mogą się do tego przyczynić. Niech za przykład posłuży tutaj bardzo popularne w ostatnim czasie oświetlenie LED. Nie można też nie wspomnieć o coraz większej liczbie punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Są nie tylko przy stacjach benzynowych czy na parkingach galerii handlowych, ale pojawiają się na nowo budowanych osiedlach.
Kolejne rozwiązanie to alternatywne źródła energii. Osiedla z rynku pierwotnego wykorzystuje je do zapewnienia podstawowych potrzeb mieszkańców, jak i funkcjonowania takiego miejsca. Oświetlenie go przy pomocy wykorzystania fotowoltaiki. W ten sposób odciążając sieć energetyczną miasta. To także rozwiązanie, które pozwala zapewnić prąd częściom wspólnym budynków.
Odrębną, ale oczywiście niezwykle istotną kwestią jest dostęp do terenów zielonych. I rzecz jasna znajdziecie w Polsce deweloperów, którzy traktują ten aspekt „po macoszemu”. Ale w ostatnich latach ta sytuacja się zmienia. Dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych staje się normą, ale nie luksusem.
Tutaj też warto zaznaczyć, że wszystkie powyżej wymienione rozwiązania, mają przede wszystkim wpływ na komfort mieszkańców. Na to co z naszej perspektywy jako kupującego daną nieruchomość jest po prostu najważniejsze.
Bezpieczny zakup mieszkania
To kolejna korzyść z wyboru rynku pierwotnego. W ostatnich latach pojawił się szereg rozwiązań, jak również dopracowano te istniejące wcześniej. Cel – jeden. Zwiększyć bezpieczeństwo osoby kupującej mieszkanie z rynku pierwotnego. I ten ostatni w porównaniu ze starszym budownictwem wypada zdecydowanie lepiej.
Księga wieczysta – dokument w którym znajdziecie wiele bardzo ważnych z perspektywy kupującego informacji na temat konkretnej nieruchomości. Każdy nowo powstający budynek musi ją posiadać. Za to nie wszystkie nieruchomości z rynku wtórnego mają księgę wieczystą. A w tej ostatniej znajdują się między innymi informacje na temat zadłużenia i ewentualnych praw osób trzecich do mieszkania. Informacje niezbędne jeśli chcecie kupić taki lokal.
Kolejną formą zabezpieczenia praw kupującego jest obowiązująca od paru lat tak zwana ustawa deweloperska. W ubiegłym roku została ona w znacznym stopniu poprawiona. Doprecyzowano wiele zapisów. Wszystko po to, aby w jak najbardziej klarowny i przejrzysty sposób opisać kontakt na linii deweloper – nabywca mieszkania. Zapewnić temu ostatniemu bezpieczeństwo. Chronić jego prawa i pieniądze. Reguluje ona zasady umów podpisywanych między firmą sprzedającą mieszkania a kupującymi.
Skupmy się na wymienionych przed chwilą pieniędzy. Często w przypadku rynku pierwotnego nabywa się pewną wizję. Budynek jest na etapie początkowych prac lub wręcz na razie jest to jedynie „dziura w ziemi”. Wzięcie kredytu wydaje się w takiej sytuacji ogromnym ryzykiem. Podobnie jak zapłacenie całej kwoty z własnej kieszeni. W jaki sposób rozwiązano ten problem? Pieniądze klienta trafiają na rachunek powierniczy w danym banku. Zostaną one przekazane deweloperowi dopiero w momencie, gdy poziom zaawansowania budowy budynku będzie na tyle wysoki, że bank uzna deweloper doprowadzi taki projekt do końca.
To jednak nie wszystko. Umowa między deweloperem a kupującym musi zawierać szereg elementów, które w precyzyjny sposób określają co, gdzie i kiedy zostanie wybudowane. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że obecnie funkcjonująca ustawa deweloperska rozszerza katalog umów w przypadku których ona obowiązuje.
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. Oczywiście trzeba wcześniej do całego procesu przygotować. Mamy tutaj na myśli między innymi określenie Waszych potrzeb i możliwości finansowych (i zwykle zdolności kredytowej). To także zapoznanie z miastem i rynkiem nieruchomości. Każda informacja będzie tutaj na wagę złota.
Które z lokalizacji są najchętniej wybierane? Jakie cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością? Z czego to wynika? To tylko kilka z pytań na jakie trzeba poznać odpowiedź. Jeśli przeprowadzacie się do innego miasta powinniście sprawdzić jakie ma ono perspektywy rozwoju na najbliższe lata. Takie informacje przydadzą się także tym, którzy zamierzają zainwestować w nieruchomość celem wynajmu długoterminowego. Przy tej okazji warto dodać, że coraz chętniej wybierany jest rynek pierwotny. Na rynku najmu panuje trend na mieszkania zapewniające wysoki standard życia. Coraz większa grupa najemców wybiera właśnie takie rozwiązania.
Wróćmy jeszcze na koniec do kupna mieszkania z rynku pierwotnego. Chociaż jako kupujący jesteście zabezpieczeni opisaną wyżej ustawą deweloperską nie zwalnia Was to od sprawdzenia danej firmy. Tego jak wyglądały jej dotychczasowe realizacje. Jakie duże doświadczenie ona posiada. Koniecznie trzeba zweryfikować jej wiarygodność i kapitał. To takie podstawowe informacje, które są naprawdę niezbędne. Oczywiście przydadzą się również opinie osób, które skorzystały z oferty dewelopera. Przestrzegamy natomiast przed internetem. A dokładniej anonimowymi opiniami na temat danych firm. To nierzadko tak zwany czarny PR. Nie mający nic wspólnego z rzeczywistością.
Jeśli szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w naszym biurze przy ulicy Warszawskiej 18.