Ostatnio pisaliśmy o lokalizacji i tego co w jej w przypadku jest najważniejsze. Kupno mieszkania to proces w którym łatwo wpaść w pułapkę. Poniżej spisaliśmy dla Was najważniejsze aspekty związane z samym lokalem na jakie musicie zwrócić uwagę.
Kupno mieszkania – od czego zacząć?
Od zastanowienia się nad swoimi obecnymi potrzebami. Ale też trzeba wziąć pod uwagę najbliższą przyszłość. Chociażby to czy planujecie założenie rodziny albo jej powiększenie. Przede wszystkim – metraż. Jak dużego mieszkania potrzebujecie? Czy wystarczy Wam kawalerka, a może jednak wolicie powierzchnię co najmniej 50 metrów kwadratowych.
Ile pomieszczeń ma mieć takie mieszkanie? To kolejne pytanie na jakie warto sobie odpowiedzieć. Oczywiście bardzo często jest tak, że wybór metrażu jest ograniczony dostępnymi środkami finansowymi. I tak naprawdę cały proces kupna mieszkania należy zacząć od sprawdzenia, jakie macie w tej kwestii możliwości. Zdolność kredytowa, własne środki i sprawdzenie ofert pożyczek – bez tego się nie obędzie. Do obliczenia tej pierwszej najlepiej wybrać fachową pomoc. Pomoże Wam w tym doradca kredytowy.
Gdzie szukać mieszkania?
W tym momencie można to zrobić bez wychodzenia z domu. W internecie znajduje się wiele stron z ogłoszeniami dotyczącymi właśnie sprzedaży mieszkań. Większość z nich oferuje możliwość doprecyzowania swoich wymogów. Metraż, ilość pomieszczeń, piętro itd. Jeśli kupujecie mieszkanie poprzez biuro nieruchomości, to również będziecie się mogli zapoznać z ofertą dostosowaną do Waszych potrzeb.
Jeśli zdecydowaliście się na rynek pierwotny, to koniecznością będzie odwiedzenie strony dewelopera (oczywiście nie obędzie się bez wizyty w biurze, ale to później). Im więcej informacji zawartych na niej, sporo powie Wam o jego wiarygodności. I oczywiście koniecznie to sprawdźcie. Na stronie dewelopera powinna być też wyszukiwarka mieszkań, uwzględniająca Wasze wymogi (wspominany wcześniej metraż, pokoje). Jeśli szukacie nowoczesnego budownictwa na terenie Rzeszowa, zajrzyjcie koniecznie do naszej oferty. Znajdziecie w niej różne lokalizacje na terenie miasta.
Kupno mieszkania – nowe, czy używane?
Tym tematem się już zajmowaliśmy, ale i tak warto to zrobić jeszcze raz. Oczywiście wybór należy do Was. Jest on nierzadko uzależniony od możliwości finansowych. Natomiast samo pytanie „nowe czy używane mieszkanie” sprowadza się do kwestii potrzeb, wymogów, a także godzenia się na pewne możliwe niedogodności.
Przykładowo kupując używane mieszkanie, możliwe, że będziecie musieli przeprowadzić w nim remont. To jak duży zależne nie tylko od wieku budynku, ale też między innymi stopnia użytkowania samego lokalu. To generuje koszt. Pojawia się pytanie czy pierwotna atrakcyjna oferta nie zostanie „przykryta” przez spory wydatek właśnie na remont.
Na kupno mieszkania z rynku wtórnego często decydują się osoby myślące o nim jak o inwestycji. Wynajem nieruchomości może przynosić duże zyski. Oczywiście i mieszkania z rynku pierwotnego są kupowane pod tym kątem. Zwłaszcza, że zmieniły się wymogi najemców. Również studentów, którzy do tej pory kojarzeni byli raczej z niskim standardem.
Wróćmy do pytania „rynek pierwotny czy wtórny?”. Patrząc pod kątem samego rozplanowania mieszkań różnią się one od siebie. I to również ma wpływ na decyzję o zakupie. Nowoczesne mieszkania mają raczej kuchnię otwartą. Zwiększa to przede wszystkim dostępną powierzchnię i komfort korzystanie z tego – bardzo ważnego – miejsca w naszych domach.
Jak efektywnie oglądać mieszkanie?
To też pytanie , jeśli właśnie rozważacie zakup własnego „eM”, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź. Niezależnie od tego czy wybieracie nowe mieszkanie, czy decydujecie się na używane. W obu przypadkach dokładna „lustracja” nieruchomości pozwoli na przykład na wypatrzenie niedoróbek, lub tego co miało zostać przed Wami ukryte.
Jak oglądać mieszkanie przed zakupem? Przede wszystkim – w miarę możliwości – na chłodno. Wchodząc do być może Waszego przyszłego domu, lepiej „wyłączyć” emocje. Mogą one przysłonić pewne problemy i wspominane niedoróbki. Podpowiedzieć wręcz „kupuj, jakoś to będzie”. No właśnie nie. Kupno mieszkania to zwykle inwestycja na wiele lat. Owszem część z rzeczy po prostu da się naprawić. Z drugiej strony nawet mało denerwujący problem przez lata może nas naprawdę „wymęczyć” i utrudniać codzienne życie.
Mieszkanie – niezależnie czy nowe czy używane – najlepiej oglądać w okolicach południa. W świetle dziennym lepiej będzie widać możliwe usterki, pęknięcia na ścianach itp. Wybierając się na oglądanie mieszkania, warto ze sobą zabrać taśmę mierniczą. Przyda się też coś do sprawdzenia kątów. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, warto wynająć fachowca, który powie Wam jaki jest faktyczny stan danego lokalu.
Oglądając mieszkanie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na stan ścian, sufitu i podłogi (zwłaszcza czym jest ona wykończona). Bardzo istotna jest też stolarka okienna. Oczywiście można ją wymienić, ale po co od razu generować dodatkowe koszty. Wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu są ważne, ale szczególną uwagę skierujcie na łazienkę i kuchnię. Ich wyposażenie, stan, sposób doprowadzenia poszczególnych instalacji i sposób wykończenia.