Dzięki nim w znaczącym stopniu ograniczycie ryzyko problemów, które mogą pojawić się w tym procesie. Kupno mieszkania wymaga zaangażowania i czasu. Wskazówki jakie znajdziecie poniżej usprawnią i ułatwią cały proces.
Kupno mieszkania – określenie potrzeb i wymagań
To krok, który należy wykonać, jako pierwszy. W zasadzie na równi z określeniem Waszych możliwości finansowych. W tym zdolności kredytowej. Bo o ile, to potrzeby i wymagania powinny być najważniejsze, to często są one w pewien sposób weryfikowane właśnie przez możliwości finansowe.
Generalnie warto bardzo dokładnie określić, to jak powinno wyglądać mieszkanie, ale też rzecz jasna najbliższa okolica bloku, czy szerzej – osiedle. Każdy z Nas ma swoje indywidualne wymagania. Natomiast są też takie, które można określić mianem ogólnych. Mamy tutaj na myśli kwestię dostępności zaplecza handlowo – usługowego w bezpośrednim sąsiedztwie. Sklep z produktami spożywczymi jest potrzebą dla wszystkich. To ogólną. Natomiast kwestia wspomnianego zaplecza usługowego, to już sprawa dużo bardziej indywidualna. Jedni chcą mieć w okolicy klub fitness. Dla innej osoby ważny będzie sklep z produktami dla dzieci.
Co daje precyzyjne określenie potrzeb i wymogów związanych z mieszkaniem? Przede wszystkim już na etapie przeglądania ofert będzie można szybko odrzucić te, które po prostu nie pasują. To w znaczącym stopniu usprawnia ten etap związany z kupnem mieszkania. Oczywiście tutaj też pojawiają się kwestie finansowe. A więc ustalenie pewien widełek ceny w ramach której może wybrać nieruchomość.
Zakup mieszkania – lokalizacja
To właśnie ona jest wskazywana jako najważniejszy element związany z całym procesem. Już na etapie określania potrzeb pojawia się temat lokalizacji mieszkania. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że są trzy opcje. To centrum, przedmieścia i osiedla położone między nimi. Te ostatnie zwykle w pewnym stopniu przyjmują zalety dwóch wcześniej wymienionych. Mogą mieć również ich wady.
Centrum to miejsce przede wszystkim dla osób, które często korzystają z uroków życia towarzyskiego i kulturalnego miasta. Zaletą tej lokalizacji jest również to, że to blisko niej, są wszelkie urzędy. Przedmieścia wybierane są głównie przez rodziców z małymi dziećmi. Cenią sobie oni tę lokalizację głównie ze względu na bezpieczeństwo i spokój. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że to w niej zwykle najłatwiej o tereny rekreacyjne. Tutaj jednak warto zaznaczyć jedną sprawę. Obecność terenów rekreacyjnych i zielonych w mieście zależy od jego specyfiki, ale też działań podejmowanych przez władze miejscowości. To też warto sobie przeanalizować już na etapie określania wymagań co do mieszkania i jego najbliższej, jak również dalszej, okolicy.
Rynek pierwotny vs rynek wtórny
To kolejna decyzja, którą będziecie musieli podjąć. Oba te opcje mają z perspektywy nabywcy zalety i wady. Rynek wtórny wybierają osoby szukające pewne różnorodności pod względem lokalizacji, a także wyglądu samych mieszkań. Ważną kwestią dla nich jest również możliwość wyboru wieku takiej nieruchomości i pewnej specyfiki jaka z tego wynika. Niech za najlepszy przykład posłużą tutaj mieszkania w kamienicach.
Czy rynek pierwotny jest w przypadku tych aspektów na przegranej pozycji? Nie. Przede wszystkim obecnie nowoczesne osiedla powstają w wielu częściach miast. To nie tylko przedmieścia, ale również centrum i jego bezpośrednie sąsiedztwo. Również wybór metrażu i kubatury mieszkania jest ogromny. Rynek pierwotny wyróżnia za to wysoki poziom bezpieczeństwa związany z zakupem nieruchomości. Należy też wspomnieć o rozwiązaniach używanych zarówno w czasie projektowania nowego osiedla, jak i jego budowy, których celem jest obniżenie kosztów życia. Mamy tutaj na myśli między innymi oszczędność energii, niskie ceny za ogrzewanie i wykorzystywanie rozwiązań pro ekologicznych.
Bezpieczny zakup mieszkania
Co to właściwie oznacza? Na każdym z etapów całego procesu warto pilnować pewnych kwestii związanych właśnie z bezpieczeństwem zakupu mieszkania. Jednocześnie konieczna jest wiedza dotycząca między innymi tego jak chronieni jesteście przez prawo.
I tutaj za najlepszy przykład posłuży rynek pierwotny. Zazwyczaj jest tak, że wybierając to rozwiązanie, dostajecie pewną wizję. Tego jak będzie wyglądało mieszkanie. Rodzi to oczywiście pytanie, czy to bezpieczne rozwiązanie? Odpowiedź na nie brzmi – tak. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że ustawodawca w Polsce wciąż usprawnia narzędzia (jak również daje nowe), które chronią nabywcę nieruchomości. Przede wszystkim warto zapoznać się z tak zwaną ustawą deweloperską. Jest obecna forma pochodzi z 1 lipca 2022 roku.
Znajdziecie w niej wiele informacji właśnie na temat tego, jak jesteście chronieni w przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego. Szczególnie – a o to oczywiście interesuje najbardziej – pieniędzy. Te zostają zdeponowane na rachunku powierniczym. To specjalny rodzaj konta bankowego. Znajdują się na nim środki klientów dewelopera. To bank decyduje – w momencie kiedy zostaną spełnione określone warunki – o wypłaceniu ich firmie, która odpowiada za realizację budowy osiedla.
Jeśli jesteście zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego na terenie Rzeszowa, to zapraszamy do kontaktu z Nami. Jesteśmy także dostępni w biurze przy ulicy Warszawskiej 18 (budynek Skyres). Od poniedziałku do piątku (9-17).