Nabycie własnego „M” jest procesem wymagającym pewnej wiedzy i znajomości realiów rynku nieruchomości. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego jest coraz chętniej wybieraną opcją. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając nowoczesne budownictwo? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.
Kupno mieszkania – rynek pierwotny vs wtórny?
Chociaż w poniższym poradniku zajmiemy się nowoczesnym budownictwem, to trzeba wyraźnie zaznaczyć, że cały proces nabycia nieruchomości zaczyna się od takiej właśnie decyzji. Czy chcecie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy jednak wtórnego?
Te dwie opcje różnią się między sobą nie tylko kwestiami związanymi ze stanem, lokalizacją i ceną. To również aspekty dotyczące formalności kredytowych, o których więcej za chwilę. Kupnem mieszkania z rynku wtórnego zajęliśmy się ostatnio. Polecamy zapoznać się z tym poradnikiem. Jeśli wciąż zastanawiacie się, czy nieruchomość ma być nowa, czy jednak „przechodzona”, warto zapoznać się z zaletami obu rozwiązań. W tym miejscu poznacie plusy wyboru mieszkania z właścicielem. Zajrzyjcie też do poradnika „Zalety kupna mieszkania z rynku pierwotnego”. Dowiecie się z niego między innymi jaki jest wybór lokalizacji nowych osiedli. Jeśli odpowiedź na wyżej postawione pytanie już znacie, czas przejść do kolejnego kroku.
Mieszkanie z rynku pierwotnego – formalności kredytowe
Na potrzeby poradnika pominiemy szczęśliwców, którzy mogą sobie pozwolić na zakup wymarzonego domu bez konieczności wizyty w banku. Wspomnieliśmy wyżej o pewnej różnicy między rynkiem pierwotnym a wtórnym właśnie w tym aspekcie. Otóż starając się o kredyt na zakup nowego mieszkania należy do banku przyjść z umową deweloperską.
Zanim wybierzecie instytucję, w której będziecie starali się o pożyczkę, warto samemu zorientować się jaką macie zdolność kredytową. A także co bank bierze pod uwagę w tym aspekcie. Nasza zdolność kredytowa to najwyższa suma jaka zostanie nam przyznana. Co istotne – w wybranym okresie jej spłaty.
Co wpływa na zdolność kredytową:
-
Wysokość stałych miesięcznych dochodów
-
Forma zatrudnienia lub rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej
-
Wiek (minimum dla większości banków to między 18 a 21)
-
Wykształcenie
-
Status zawodowy
-
Stan cywilny (osoby będące w związku z małżeńskim są uznawane za bardziej stabilnych pożyczkobiorców)
-
Dotychczasowa historia kredytowa
-
Liczba osób na utrzymaniu
-
Stałe comiesięczne wydatki (rachunki, koszt utrzymania samochodu itd.)
Bardzo istotnym aspektem związanym z naszą zdolnością jest dotychczasowa historia kredytowa. Jest ona sprawdzana przez bank dzięki raportowi z BIK. To Biuro Informacji Kredytowej. Jeśli sami nie jesteśmy pewni jak taka historia wygląda, możemy go również zamówić. Jest to nawet zalecane, aby ją sprawdzić przed udaniem się do banku.
W pewnym stopniu można zwiększyć swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wydłużenie okresu pożyczki. Drugim, często stosowanym rozwiązaniem, jest dołączenie kolejnego kredytobiorcy. Zdolność można również poprawić zmieniając typ rat. Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie dobrej historii kredytowej.
Warto również wiedzieć, że nasza zdolność może wyglądać inaczej w różnych bankach. To efekt tego, że poszczególne instytucje zwracają uwagę na nieco inne aspekty. Na przykład plusem dla nas jako kredytobiorcy może być funkcjonowanie w stałym, sformalizowanym związku.
Jak wybrać idealną lokalizację?
Wydawać by się mogło, że w tej kwestii zdecydowaną przewagę ma rynek wtórny. Z osiedlami położonymi w różnych częściach miasta. Bliżej centrum, albo w pewnej odległości od niego, ale wciąż z łatwym dostępem. Rynek pierwotny kojarzył się przede wszystkim z przedmieściami.
Czas przeszły jest tutaj podany nie bez przyczyny. Od kilkunastu lat widać ogromne zmiany, jeśli chodzi o dostęp do lokalizacji na rynku pierwotnym. Jeśli szukacie nowoczesnego budownictwa bliżej serca miasta nie ma większego problemu. Oczywiście wiele zależy od specyfiki miasta. Jeśli na przykład szukacie mieszkania z rynku pierwotnego w Rzeszowie, to w centrum stolicy Podkarpacia i jego okolicach są bardzo ciekawe lokalizacje. Na przykład osiedle Bella Dolina. Koniecznie zajrzyjcie do naszej wyszukiwarki mieszkań.
Wróćmy do pytania jak wybrać idealną lokalizację. Złotej rady na to nie ma. Przede wszystkim należy się kierować własnymi potrzebami. To one są istotnym aspektem dobrej lokalizacji. Należy unikać wyboru miejsca, które ma z naszego punktu widzenia pewne niedociągnięcia. W toku mieszkania w takiej lokalizacji (kilku- czy kilkunastoletniej) staną się one bardzo poważnym problemem. Warto też oglądając okolicę – być może przyszłego miejsca Waszego życia – wybiec do przodu.
Po prostu zastanowić się, czy w najbliższej lokalizacji jest na przykład na tyle miejsca, że może tam w niedalekiej przyszłości powstać blok, albo zakład pracy. W ten sposób z idealnej okolicy stanie się ona koszmarem.
Co powinno znajdować się w lokalizacji nowego mieszkania:
-
Sklepy z najbardziej potrzebnymi codziennymi produktami
-
Tereny zielone i rekreacyjne
-
Miejsca parkingowe
-
Transport publiczny w okolicy (przystanek, pętla)
-
Elementy zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców
-
Punkty usługowe
-
Apteka, przychodnia
-
Łatwy dostęp do pozostałych części miasta
Oczywiście to ogólna lista. Inaczej podejdzie do niej młoda osoba, rozpoczynająca właśnie swoje dorosłe zawodowe życie. Dla niej bardziej istotne od na przykład apteki będzie pub i kino w okolicy. Takie osoby zdecydowanie częściej wybierają mieszkanie w centrum. Z kolei dla rodziny z dzieckiem wymieniona wyżej lista rozszerzy się o dostęp do jednostek oświatowych.
Przy wyborze lokalizacji bardzo ważna jest znajomość specyfiki miasta i rynku nieruchomości. Dzięki tej wiedzy można między innymi uniknąć pułapek zbyt taniego mieszkania w niebezpiecznej okolicy. Albo w miejscu, w którym można zapomnieć o spokoju. Szczególnie ta pierwsza kwestia, a więc bezpieczeństwo, jest jednym z pierwszych czynników wymienianych w kontekście idealnej lokalizacji. Dlatego tak istotna jest wiedza na temat specyfiki miasta pod kątem jego bezpieczeństwa (możliwe zagrożenia, statystyki przestępstw itd.)
Wybór mieszkania – najważniejsze kryteria
Główna zasada brzmi oczywiście: najważniejsze są Wasze potrzeby. To one odsieją z listy mieszkań jakie obejrzeliście te, które ich nie spełniają. Lub mają jakiś defekt z Waszego punktu widzenia. Nie mówimy tutaj o stanie mieszkania (wszak kupujecie nowoczesną nieruchomość z rynku pierwotnego). Mamy bardziej na myśli rozkład pomieszczeń, albo ich wielkość.
W ten sposób przechodzimy do jednego z najważniejszych kryteriów związanych z kupnem nowego mieszkania, jakim jest metraż. Już na etapie sprawdzania swoich możliwości finansowych, trzeba go wziąć pod uwagę. Nie tylko dlatego, że te ostatnie w dużym stopniu wyznaczają granicę metrażu na jaki będzie Was stać. Trzeba poważnie się zastanowić i przyszłościowo podejść do wielkości swojego mieszkania. I znowu za przykład posłuży wspominany już singiel rozpoczynający dopiero dorosłe życie.
Zwykle takie osoby wybierają kawalerki o metrażu około 40 metrów kwadratowych. I to metraż w zupełności wystarczający dla jednego mieszkańca. Pytanie brzmi, czy jednak nie lepiej już na tym etapie zastanowić nad kilkupokojowym mieszkaniem o większym metrażu. W sam raz dla rodziny, którą założymy.
A skoro już jesteśmy przy liczbie pomieszczeń, to jest to kolejne kryterium wyboru mieszkania. Najczęściej zwracają na nie uwagę rodziny z dziećmi. W przypadku modelu 2+1 zwykle wybierane są mieszkania z trzema pokojami. Tak, aby dziecko miało swoją własną przestrzeń życiową. Ale nawet jeśli jesteś singlem, można się zastanowić nad mieszkaniem z kilkoma pokojami. Coraz więcej osób pracuje w domu. Jeden z pokoi można w takim wypadku przerobić na biuro. Na pewno jest to lepszym rozwiązaniem niż praca w łóżku.
Kolejnym ważnym kryterium jest rozkład pomieszczeń względem stron świata. Czy pokój dzienny będzie dobrze nasłoneczniony? Z kolei w sypialni będzie można pospać nieco dłużej bez rażących oczy od rana promieni słonecznych.
Im więcej naturalnego światła w mieszkaniu tym lepiej. Poza jednym przypadkiem. Kawalerką zorientowaną w taki sposób względem stron świata, że przez sporą część dnia będzie w nią grzało słońce. Temperatura w takim mieszkaniu może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza w gorące lato. I ten aspekt też trzeba wziąć pod uwagę przy oglądaniu mieszkania.
Dla wielu osób ważne jest piętro na którym znajduje się to ostatnie. Za najlepszy przykład posłuży kupno mieszkania dla seniora. To właśnie rynek pierwotny jest coraz chętniej wybierany przez osoby starsze. Przede wszystkim ze względu na liczne usprawnienia. Jednym z nich są tak zwane piętra zerowe. Dostanie się do mieszkania, które się na nim znajduje, nie stwarza żadnych problemów. To miejsce idealne dla seniora. Warto też zwrócić uwagę na to, czy budynek posiada windę.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – sprawdź dewelopera
To konieczność. Tak samo jak sprawdzenie sprzedawcy mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku nowoczesnego budownictwa jest zdecydowanie prościej i bezpiecznej. Po pierwsze to efekt dokładnego doprecyzowania przepisów (tzw. ustawa deweloperska). Po drugie szerokiego dostępu do informacji.
Inaczej niż kilkanaście lat temu, teraz jednym kliknięciem można znaleźć wszelkie potrzebne informacje. Jednym ze źródeł będzie strona internetowa dewelopera. Jeśli tylko w jakimś stopniu informacje na niej zawarte, albo przeciwnie – brak istotnych, wzbudzają podejrzenia, to jasno wskazuje, że należy się bardzo poważnie zastanowić nad kupnem mieszkania właśnie od niego. Warto wybierać sprawdzonych i solidnych deweloperów, którzy cieszą się dobrą opinią i słyną z terminowości.
Warto również przestudiować wspomnianą ustawę deweloperską. Znajdziecie w niej wiele przydatnych informacji. Między innymi to, jak rozumiany jest według litery prawa deweloper. Również umowa jaką przyjdzie Wam podpisać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego musi spełniać ustawowe wytyczne. Nad prawidłowością czuwa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wymagać będzie dużego zaangażowania i wysiłku. Dzięki temu uda się znaleźć wymarzone – pachnące nowością – miejsce do życia.